Informacje dotyczące treści i tematyki zajęć Doradztwa Zawodowego
Założenia programu:
Opracowany Program zajęć doradztwa zawodowego jest spójny z obowiązującym w szkole Wewnątrzszkolnym Systemem Doradztwa Zawodowego. Zakłada, że wybór zawodu jest procesem długofalowym i wynikającym z predyspozycji, doświadczeń oraz decyzji podejmowanych na przestrzeni wielu lat życia człowieka. Na wybór zawodu maja wpływ różne czynniki: wyznawane wartości, wiedza o samym sobie, wiedza na temat różnorodnych zawodów, ścieżek edukacyjnych oraz potrzeby i sytuacja na rynku pracy. Bardzo ważne jest planowe i systematyczne realizowanie działań z zakresu doradztwa zawodowego od najmłodszych lat szkolnych, aby przygotować uczniów do wyboru zawodu i kierunku kształcenia.
Cele ogólne programu:
Głównym celem programu jest przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego wyboru dalszej ścieżki kształcenia i później wykonywanego zawodu. Zakłada to konieczność kształcenia w uczniach konkretnych umiejętności niezbędnych w różnych rolach zawodowych i społecznych.
Celem doradztwa edukacyjno – zawodowego w klasie VII jest przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego planowania własnej ścieżki edukacyjnej i zawodowej przy wsparciu doradcy zawodowego.
Program zawiera cele ogólne:
- poznanie samego siebie, swoich mocnych i słabych stron, kształtowanie umiejętności samooceny,
- przygotowanie do świadomego wyboru szkoły, a następnie zawodu zgodnie z własnymi zainteresowaniami i możliwościami,
- przekazanie informacji na temat różnych zawodów i profesji,
- analizę informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy,
- rozwijanie umiejętności efektywnego uczenia się, poszerzania zainteresowań, rozwijanie umiejętności uczenia się przez całe życie,
- kształtowanie szacunku do pracy,
- kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji, komunikacji, odpowiedzialności za powierzone zadanie i pracy w zespole,
- budowanie w uczniach pozytywnych postaw wobec kształcenia zawodowego,
- przekazanie uczniom informacji o zawodach, kwalifikacjach i stanowiskach pracy oraz możliwościach uzyskania kwalifikacji zgodnych z potrzebami rynku pracy i predyspozycjami zawodowymi.