Nawigacja

2018/2019

Wydarzenia

X OGÓLNOPOLSKI  KONKURS WOKALNO – RECYTATORSKI POEZJI KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO „Ojczyzną moją jest muzyka…”

X OGÓLNOPOLSKI  KONKURS WOKALNO – RECYTATORSKI POEZJI KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO „Ojczyzną moją jest muzyka…”

7 grudnia 2018 w Szkole Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Warszawie odbyły się przesłuchania finałowe konkursu. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: 

Klasy  1 – 3: Helena Pilichowska z 3c, Joanna Srokowska z 2d, Zespół: Iga Cholewka z 3a, Nikola Dąbrowska z 3a, Zofia Dobrzyńska z 3a, Dominika Sendrowska  z 3a. 

Klasy 4 – 6: Józefina Karnkowska z 4e, Klementyna Karnkowska z 4e, Zofia Tarasin z 5a, Julia Flak z 4g

Klasy 7– 8: Maja Przybylska z 8b i Miłosz Łosiewicz z 8c, Maja Dębniak z 8c, Mikołaj Litewski z 8d i Karolina Pajor z 8b

Dziękujemy uczestnikom za kreatywne prezentacje utworów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. O wynikach uczestnicy zostaną poinformowani do końca grudnia 2018 r.  Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się w lutym lub marcu 2019 r.

Gratulujemy finalistom i dziękujemy rodzicom za twórczą współpracę.

 Julita Nagel i Monika Babakow

Spotkanie z pilotem w bibliotece szkolnej

Spotkanie z pilotem w bibliotece szkolnej

22 listopada zorganizowałam spotkanie pilota z klasą 1c w bibliotece szkolnej. Wspólnie przeczytaliśmy fragment ksiażki " Pilot i ja" Adama Bahdaja. Dzieci miały okazję obejrzeć i przymierzyć hełm lotniczy, pilotki oraz dowiedzieć się ciekawych informacji o tym na czym polega praca pilota. Był też czas na zadawanie pytań, np.: Czy dziewczynki też mogą wykonywać tę pracę? Jak długo trzeba się uczyć, by zostać pilotem? Jak szybko potrafi lecieć helikopter?

Maria Jaczun

Lorem ipsum

Lorem ipsum

20 listopada 2018 r. uczniowie klasy 3c w ramach poznawania zawodów udali się do jednostki straży pożarnej. Zapoznali się z zawodem strażaka.

Nauka kaligrafii

5 listopada 2018 roku byliśmy na wycieczce w Wilanowie, a tak dokładnie w Muzeum Króla Jana III Sobieskiego. Ze szkoły wyruszyliśmy o 8.15, a na miejscu byliśmy o 9.15. Trochę poczekaliśmy, ale w końcu otworzono muzeum. Zdjęliśmy kurtki i zostawiliśmy plecaki i w końcu przyszedł po nas pan który prowadził zajęcia. Najpierw zaprowadził nas do sali, w której krótko przedstawił historię muzeum, następnie zaprowadził nas do miejsca, gdzie odbywały się całe zajęcia. Pan pokazywał i opowiadał nam o przyborach, którymi dawno temu pisał i rysował człowiek. Mówił bardzo ciekawie i interesująco, ale w końcu nadszedł ten moment, na który czekałam od początku wycieczki - zaczęliśmy pisać piórem. Najpierw musieliśmy dobrze ustawić rękę i kartkę, a po kilku minutach już stawialiśmy pierwsze znaki. Co prawda zrobiłam kilka kleksów na kartce, ale i tak mi się to podobało. Na koniec pan pokazał nam jedną stronę, którą zapisywał piórem i powiedział, że jedna taka strona zajmuję, aż trzy godziny pisania. Bardzo mi się to podobało i mam nadzieję, że kiedyś też będę tak pięknie pisać.

Lena Osak, klasa 5b

Projekt edukacyjny: „Poza schematem”

Projekt edukacyjny: „Poza schematem”

Szkoła Podstawowa nr 307 została zakwalifikowana do udziału w projekcie edukacyjnym „Poza schematem”, który jest organizowany przez Warszawska Szkołę Filmową oraz Kino Elektronik.  Celem dotowanego przez Ministerstwo Kultury projektu  jest  zaciekawienie uczniów zagadnieniami związanymi ze sztuką współczesną i nowoczesną. W ramach projektu w dniu 22 października na terenie naszej szkoły zostały zorganizowane warsztaty teatralne, fotograficzne i animacji poklatkowej, w których wzięli udział uczniowie z kl. 8b oraz 8c. 

Monika Babakow

Sprawozdanie z warsztatów fotograficznych

Sprawozdanie z warsztatów fotograficznych

W poniedziałek 22 października 2018 roku moja klasa wraz z 8c uczestniczyła w warsztatach, które odbyły się w naszej szkole. Obejmowały one trzy tematy: fotografia, teatr oraz animacja poklatkowa. Każda osoba wybierała zakres, w jakim chce się doszkalać. Ja wybrałam fotografię, ponieważ bardzo lubię robić zdjęcia, mogę oddawać na zdjęciu moje emocje i uczucia bez używania słów. Każda grupa miała do dyspozycji inne pomieszczenie w szkole. Osoby z fotografii znajdowały się w sali nr 12, a z animacji poklatkowej w sali nr 16. Warsztaty teatralne odbyły się w bibliotece.

Na zajęciach fotograficznych na początku omawialiśmy zdjęcia różnych artystów, które ukazywały abstrakcję. Jak się później dowiedzieliśmy, jest to przedstawienie świata bez naśladowania natury.

Kiedy omówiliśmy wszystkie dzieła, przeszliśmy do tego, że każdy musiał zrobić cztery zdjęcia. Na każdym z nich musiała znaleźć się inna kompozycja: centralna, ukośna, mocne punkty oraz bez kompozycji. Jak się okazało najtrudniejsze było zrobienie zdjęcia bez kompozycji, ponieważ i tak udawało się znaleźć tam jakieś ułożenie przedmiotów.

Następnie animator analizował wszystkie zrobione przez nas zdjęcia i mówił, co moglibyśmy zmienić, aby były lepsze.

Kolejnym zadaniem było sfotografowanie sali w taki sposób, aby pierwsze zdjęcie miało charakter opisowy, drugie ukazywało do czego jest przeznaczona, a trzecie było abstrakcją. Nie sprawiło nam to problemu i po kilku minutach siedzieliśmy już przed komputerem i przerabialiśmy zdjęcia. Wybraliśmy trzy najlepsze, a następnie zrobiliśmy z nich planszę. Bardzo podobał mi się efekt coraz to mniejszej przestrzeni na zdjęciu.

Najbardziej czasochłonne było tworzenie plansz, na których znajdowali się modele. Udało nam się sfotografować trzy osoby, na trzech różnych tłach. Zajmowało to bardzo dużo czasu, ponieważ każdy element musiał znajdować się w odpowiednim miejscu, zdjęcie musiało być proste, model nie mógł się ruszać. Kiedy udało nam się wykonać po 3 zdjęcia każdej osobie, utworzyliśmy plansze, tak, aby na pierwszym zdjęciu była cała sylwetka, na drugim twarz i ramiona, a na trzecim jakiś szczegół.

Na tym zakończyliśmy nasze czterogodzinne warsztaty.

Bardzo podobały mi się takie zajęcia, ponieważ mogliśmy dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy w zakresie sztuki fotografii oraz korzystać z profesjonalnego sprzętu. Pozyskane wiadomości mogą nam się przydać w życiu, a umiejętność robienia zdjęć przydaje się w każdej pracy.

Chciałabym podziękować Pani Monice Babakow oraz Pani Monice Trzop za organizacje dla nas takich zajęć oraz animatorom za to, że byli bardzo cierpliwi, pomocni i przeprowadzili ciekawe warsztaty, na których wszyscy byli bardzo aktywni i zaciekawieni.

Alicja Masiak 8b

Sprawozdanie z warsztatów teatralnych

Sprawozdanie z warsztatów teatralnych

Dnia 22.10.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 307 w Warszawie w ramach projektu ,,Poza schematem’’ odbyły się zajęcia teatralne organizowane przez Warszawską Szkołę Filmową oraz Kino Elektronik. Zajęcia przebiegały pod czujnym okiem pana Piotra Bondyry -  28 letniego aktora, grającego w takich produkcjach jak ,,Kamienie na szaniec” czy "Komisarz Alex" oraz pana Konrada Korkosińskiego – również 28 letniego aktora, dyrektora teatru "Zamiast" w Łodzi, grającego m.in. w serialu "Na wspólnej’’ czy w filmie "Miasto 44”.

Gdy weszliśmy do sali i zajęliśmy swoje miejsca, panowie krótko nam się przedstawili. To właśnie wtedy dowiedzieliśmy się, kim są  i czym się zajmują.

W końcu przyszedł czas, abyśmy to my powiedzieli o sobie parę zdań. Każdy z osobna przedstawił się i opisał zwięźle, czym się interesuje oraz jakie emocje towarzyszą mu, gdy wykonuje ulubioną czynność. Gdy dowiedzieliśmy się o sobie paru rzeczy, śmiało zaczęliśmy omawiać 3 obrazy współczesne imitujące wyobraźnię, emocje i abstrakcję. Każde dzieło było inne i wyjątkowe, dlatego bardzo nas zaciekawiły. Przyszedł wreszcie czas na gry integracyjne. Prowadzący przedstawili nam wiele interesujących zabaw, dzięki którym mogliśmy pobudzić naszą wyobraźnię i  popracować nad improwizacją. Każdy świetnie się bawił i byliśmy gotowi, aby spróbować naszych sił w etiudach ( czyli krótkich scenkach teatralnych ). Żeby nie było jednak tak łatwo, podczas naszych występów byliśmy zobowiązani  do używania jedynie tzw. ,,magicznych słów”,  czyli: dziękuję, przepraszam, proszę, dzień dobry i do widzenia. Nie było to proste zadanie, jednak daliśmy radę i świetnie się przy tym bawiliśmy. Mogliśmy wtedy uwolnić drzemiące w nas emocje i wyrazić je w kreatywny sposób. W tym ćwiczeniu chodziło głównie o interpretację zwyczajnych wyrazów tak, aby powstały pomysłowe występy o zrozumiałej treści. Osoby chętne miały możliwość zaprezentowania na forum swoich zdolności aktorskich, odgrywając krótką scenkę skupiającą się na zmysłach człowieka. Czas pędził nieubłaganie, a gdy zostało już tylko 10 minut zajęć, mogliśmy zaspokoić naszą ciekawość i zapytać panów o ich doświadczenia czy porady. Na koniec wypełniliśmy ankietę  na temat zajęć – co nam się podobało a co nie? Czy czuliśmy się komfortowo i czy z chęcią powtórzylibyśmy w przyszłości takie zajęcia.  

 W mojej opinii zajęcia te są w stu procentach  godne polecenia. Obaj prowadzący byli bardzo mili i uprzejmi. Słuchali nas ze skupieniem i z wnikliwością analizowali nasze pomysły. Forma warsztatu była bardzo ciekawa, przez co z przyjemnością wykonywaliśmy każde zadanie. Widać było, że panowie posiadają ogromną wiedzę na temat aktorstwa, a my czerpaliśmy z ich wypowiedzi jak najwięcej się dało. Najbardziej podobały nam się gry integracyjne i etiudy. Wspaniałym doświadczeniem było zagłębienie się w świat aktorstwa i pozyskanie wiedzy. Zajęcia były tak atrakcyjne, że nie potrafię wskazać ani jednej ich wady. Każdy wyszedł z miejsca lekcji uśmiechnięty i pełen energii. Jesteśmy bardzo wdzięczni za zorganizowanie dla nas powyżej opisanego warsztatu. Uczestnictwo w nim było  wspaniałą przygodą, którą z pewnością będziemy wspominać jeszcze przez długi czas. Serdecznie polecam każdemu spróbowania swoich sił w aktorstwie i rekomenduję udział w podobnych warsztatach teatralnych.

Maja Przybylska, uczennica kl.8b

Sprawozdanie z warsztatów animacji

Sprawozdanie z warsztatów animacji

Dnia 22 października 2018 roku od godziny 8.00 do 12:30 w naszej szkole odbyły się warsztaty zorganizowane dla uczniów z kl. 8b oraz 8c. Wśród propozycji znalazły się warsztaty z animacji, w których brała udział liczna grupa uczniów. Zajęcia prowadziła Pani Magdalena Bryll, pod opieką której powstało około 300 filmów animowanych, przy czym jeden z nich pt. "Piotruś i Wilk" zdobył statuetkę Oscara w 2007 roku za najlepszy krótkometrażowy film animowany.         

Na początku zajęć omówiliśmy kilka współczesnych obrazów abstrakcyjnych. Okazało się, że najbardziej zaintrygował nas obraz J. Pollocka pt. „Number 1A”. Po interpretacji obrazów  otrzymaliśmy zadanie, aby stworzyć własny pomysł na animowany film.

Pani, która prowadziła warsztaty, wytłumaczyła nam, jak należy go stworzyć i na co powinno się zwrócić uwagę. Po naradzie, zostaliśmy podzieleni na trzy grupy. Grupa pierwsza zajęła się naszkicowaniem pomysłu, grupa druga omówiła kolorystykę dzieła, natomiast trzecia wymyśliła, jakich użyć dodatków. Po skończeniu prac po kolei podchodziliśmy do urządzenia służącego do wywołania animacji i realizowaliśmy własne pomysły. Podczas czekania na swoją kolej oglądaliśmy różne filmy animowane i zgadywaliśmy, jaką techniką są robione. Po zakończeniu filmu razem go obejrzeliśmy i z dumą pokazaliśmy go naszym wychowawcom.

Według mojej grupy zajęcia były bardzo ciekawe. Nauczyły nas, jak można codzienną rzecz zamienić w sztukę oraz, jak można stworzyć swój własny film animowany bez posiadania drogiego sprzętu. Mamy nadzieję, że nasz film przypadnie wszystkim do gustu.

Agnieszka Trzybińska, uczennica klasy 8c

         

Zostań mistrzem sportu - pokazy szermierki

Zostań mistrzem sportu - pokazy szermierki

22 października 2018 r. odbyły się w szkole pokazy szermierki w wykonaniu najlepszych sportowców z Warszawy. Czynni zawodnicy z KS Warszawianki demonstrowali stroje i sprzęt do szermierki. Następnie uczniowie mogli podziwiać pokazy walk zawodników. Główną jednak atrakcją przygotowaną dla dzieci była możliwość udziału w walkach szermierczych. Uczniowie byli ubrani w pełny strój szermierczy, a nad bezpieczeństwem czuwali trenerzy KS Warszawianki oraz ratownik medyczny.

 

 

Krzysztof Ilczyszyn

100 OKRĄŻEŃ BOISKA NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

100 OKRĄŻEŃ BOISKA NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania nielodległości nauczyciele wf podjęli się organizacji 19.10.2018 r. biegu sztafetowego upamiętniającego nasze święto narodowe. Inicjatywa polegala na tym, że każda klasa podzielona na zespoły 5-osobowe miała wykonywać bieg sztafetowy tak długo, aż w sumie przebiegną 100 okrążeń naszej szkolnej bieżni tartanowej. Setne okrążenie udało się przebiec po trzech godzinach lekcyjnych.

Uczniowie wyposażeni w chorągiewki narodowe dzielnie kibicowali i dopingowali się nawzajem. Nauczyciele wf pragną podziękować uczniom za zaangażowanie i udział w sztafecie z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Magdalena Daykola, Jakub Sekuła

Apel Małego Samorządu

Apel Małego Samorządu

19 października na apelu Małego Samorzadu wręczone zostały nagrody dzieciom biorącym udział w konkursie plastycznym "Polska Złota Jesień". Laureatom gratulujemy!

 

 

 

Anna Mazur

Próbna ewakuacja

Próbna ewakuacja

5 października 2018 r. wzorem lat ubiegłych w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru oraz powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Dokładnie o godzinie 11.00 po usłyszeniu sygnału alarmowego  wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy, zachowując zasady bezpieczeństwa szybko i sprawnie oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi opuścili budynek szkoły i udali się na miejsce zbiórki. Ćwiczenia nadzorował przedstawiciel Straży Pożarnej, który pochwalił nas za szybkie opuszczenie budynku.

Sportowe konkurencje i integracja międzyklasowa w Krainie Przygód

Sportowe konkurencje i integracja międzyklasowa w Krainie Przygód

3.10 uczniowie klas 2b i 2d pojechali na wycieczkę autokarową w okolice Siedlec. Tam w pięknym miejscu wśród lasu uczestniczyły w zajęciach. Dzieci bawiły się, jednocześnie ucząc się zasad sportowego zachowania, przełamując lęki i nieśmiałość.  W  Siedleckiej Krainie Przygód dzieci spędziły czas na powietrzu w aktywny sposób. Uczyły się strzelać z łuku do tarczy, jeździły na karuzeli i quadach, zjeżdżały po linie, doiły "krowę" i bawiły się razem na placu zabaw. Po aktywnie spędzonym czasie czekał poczęstunek - kiełbaski z ogniska! Wrażenia pozostały jeszcze długo po wycieczce.

 

Małgorzata Szczęsna

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Dnia 1 października w naszej szkole odbyły się wybory przewodniczącego, zastępcy i dwóch sekretarzy Samorządu Uczniowskiego.

Wyniki wyborów są następujące:
Przewodniczącym SU została Zuzanna Mazurek, uzyskując 159 głosów
Zastępcą przewodniczącego SU została Karolina Pajor, zdobywając 154 głosy
Sekretarzami SU zostały: Karolina Litewska - 76 głosów i Magdalena Kalbarczyk - 54 głosy.

W sumie oddano 449 głosów, z czego 6 głosów było nieważnych. Głosy podliczała Komisja Wyborcza w składzie: Aleksandra Różalska,
Karolina Borcuch, Amelia Siedlecka i Anna Sulińska.

opiekun Samorządu Uczniowskiego
Joanna Nowak

Uwaga! Potrzebna pomoc w organizacji ciekawej imprezy!

Co należy zrobić? Wystarczy zagłosować.

Drogi Uczniu,

jeżeli chcesz pomóc w szlachetnej i pożytecznej inicjatywie, do której przyłączyła się nasza szkoła  wejdź na stronę:

www.herosiprzedsiebiorczosci.pl/project/miedzynarodowy-festiwal-poloneza-w-polsce/

i zagłosuj! Każdy głos się liczy!

Głosujcie 1 raz dziennie codziennie do 14 października 2018 roku z każdego urządzenia, do którego macie dostęp.

W czym możesz pomóc?

W organizacji kolejnego Międzynarodowego Festiwalu Poloneza w Polsce.

Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA wraz z działającym w jej ramach Zespołem Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA, pragnie po raz kolejny zorganizować Międzynarodowy Festiwal Poloneza w Polsce. Celem organizacji Festiwalu jest pokazanie ponadczasowego piękna tańca Poloneza, podziwianego do dnia dzisiejszego. Organizując Festiwal chcą promować dawną kulturę polską, świat, który mimo że odszedł, jest elementem naszej tożsamości i dziedzictwa kulturowego. Uczestnicy Festiwalu to głównie amatorskie zespoły taneczne i wokalne oraz instrumentaliści i wokaliści znani nawet za granicą.

Głosując pomagacie promować i popieracie piękną  dawną polską kulturę i będące jej częścią wspaniałe dawne tańce.

Jeśli nasz festiwal zdobędzie wystarczająco dużo głosów to zostanie także dzięki Wam zorganizowany.

 

Waldemar Królikowski- nauczyciel historii,

członek Fundacji Cze-Ne-Ka i Zespołu Tańca Historycznego Chorea Antiqua

Warsztaty z cyklu Łamigłówki: "Papierowe cuda"

Warsztaty z cyklu Łamigłówki: "Papierowe cuda"

1.10.2018 r.  uczniowie klasy 2b uczestniczyły w warsztatach dotyczących łamigłówek, które można wykonać z papieru. Przechodziły przez odpowiednio naciętą kartkę papieru A4, poznały sposoby wykonywania wycinanek... Z pięknymi pracami dzieci wracały do szkoły.

Warsztaty w pracowni HAMAK dotyczące architektury pt. "Tajemnice projektantów"

Warsztaty w pracowni HAMAK dotyczące architektury pt. "Tajemnice projektantów"

26.09 uczniowie klasy 2b w Miasteczku Przyrody zapoznawali się z projektowaniem. Czytali mapy i plany. Projektowali swój wymarzony pokój. Rysowali przekrojone jabłko, zauważając w nim harmonię i symetrię.

Wycieczka uczniów klasy 2b: Śladami patrona szkoły - Jana III Sobieskiego. Warsztaty przyrodnicze "Kasztanowce i kasztany"

Wycieczka uczniów klasy 2b: Śladami patrona szkoły - Jana III Sobieskiego. Warsztaty przyrodnicze "Kasztanowce i kasztany"

20.09 odbyła się wycieczka do Wilanowa. Dzieci pogłębiły wiedzę o patronie. Zapoznały się z anegdotami dotyczącymi króla oraz opowieściami o jego rodzinie i sposobie spędzania przez nich czasu w Wilanowie.

W parku przy pałacu pani Małgorzata Szczęsna przeprowadziła warsztaty dotyczące kasztanowców. Dzieci zbierały materiał przyrodniczy, który w szkole wykorzystały do makiet w projekcie "Jesień".

Święto Szkoły

Święto Szkoły

12 września 2018 r. w dniu Święta Szkoły odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/2019. Pierwszoklasiści uczestniczyli w ślubowaniu, a uczniowie klas starszych wzięli udział w lekcji historii przygotowanej przez klasę 8c. W ten sposób świętowaliśmy 35 rocznicę nadania szkole imienia Króla Jana III Sobieskiego.

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego
  02-762 Warszawa
  ul. Barcelońska 8
  e-mail: sp307wawa@wp.pl
 • 22 842 42 61
  22 842 18 98

Galeria zdjęć