Strony przedmiotu Doradztwo zawodowe

Założenia programowe

• Informacje dotyczące treści i tematyki zajęć  Doradztwa Zawodowego

Założenia programu:

Opracowany Program zajęć doradztwa zawodowego jest spójny z obowiązującym w szkole Wewnątrzszkolnym Systemem Doradztwa Zawodowego. Zakłada, że wybór zawodu jest procesem długofalowym i wynikającym z predyspozycji, doświadczeń oraz decyzji podejmowanych na przestrzeni wielu lat życia człowieka.  Na wybór zawodu maja wpływ różne czynniki: wyznawane wartości, wiedza o samym sobie, wiedza na temat różnorodnych zawodów, ścieżek edukacyjnych oraz potrzeby i sytuacja na rynku pracy. Bardzo ważne jest planowe i systematyczne realizowanie działań z zakresu doradztwa zawodowego od najmłodszych lat szkolnych, aby przygotować uczniów do wyboru zawodu i kierunku kształcenia.

Cele ogólne programu:

Głównym celem programu jest przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego wyboru dalszej ścieżki kształcenia i później wykonywanego zawodu. Zakłada to konieczność kształcenia w uczniach konkretnych umiejętności niezbędnych w różnych rolach zawodowych i społecznych.
    Celem doradztwa edukacyjno – zawodowego w klasie VII jest przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego planowania własnej ścieżki edukacyjnej i zawodowej przy wsparciu doradcy zawodowego.

Program zawiera cele ogólne:
    - poznanie samego siebie, swoich mocnych i słabych stron, kształtowanie umiejętności samooceny,
    - przygotowanie do świadomego wyboru szkoły, a następnie zawodu zgodnie z własnymi zainteresowaniami i możliwościami,
    - przekazanie informacji na temat różnych zawodów i profesji,
    - analizę informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy,
    - rozwijanie umiejętności efektywnego uczenia się, poszerzania zainteresowań, rozwijanie umiejętności uczenia się przez całe życie,
    - kształtowanie szacunku do pracy,
    - kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji, komunikacji, odpowiedzialności za powierzone zadanie i pracy w zespole,
    - budowanie w uczniach pozytywnych postaw wobec kształcenia zawodowego,
    - przekazanie uczniom informacji o zawodach, kwalifikacjach i stanowiskach pracy oraz możliwościach uzyskania kwalifikacji zgodnych z potrzebami rynku pracy i predyspozycjami zawodowymi.

20.09.2017 12:20 | więcej »

Nauczyciel prowadzący: Magdalena Sobiech