Nawigacja

2019/2020

Wydarzenia

"Po Warszawie pieszo i na kółkach"

W klasie 3b prowadzony jest program "Po Warszawie pieszo i na kółkach". Jego realizację rozpoczęliśmy od wycieczki do Muzeum Kolejnictwa. W czasie warsztatów dzieci dowiedziały się, w jaki sposób dawniej ludzie przemieszczali się po Warszawie. W sali szkolnej bawiliśmy się w gry i zabawy, poszerzaliśmy wiedzę dotyczącą transportu miejskiego, a wiadomości umieszczaliśmy w w lapbooku. Uczniowie z zaciekawieniem czekali na kolejne warsztaty i wycieczki. Pod szkołę przyjechał autobus elektryczny i dowiedzieliśmy się więcej o warszawskim transporcie, bezpieczeństwie podróżowania komunikacją miejską i jej wpływie na środowisko. Graliśmy też w grę i poznawaliśmy obiekty w Warszawie. W czasie zajęć informatyki dzieci rysowały trasę, którą mają pokonać do wylosowanego obiektu i zdecydować, jak tam się dostać z naszej szkoły. W czasie wycieczek podróżowaliśmy autobusami, metrem i tramwajem i rozmawialiśmy o specyfice podróżowania nimi. Byliśmy na wycieczce w zajezdni autobusowej przy ulicy Woronicza. Wjechaliśmy autobusem do myjni i od środka zobaczyliśmy, jak wygląda mycie takich dużych pojazdów. Będziemy jeszcze realizować te zadania, na które nie wystarczyło nam czasu.
Małgorzata Szczęsna

Dzień Życzliwości

Dzień Życzliwości

21 listopada obchodziliśmy  w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, aby podkreślić jak ważna dla każdego człowieka jest potrzeba: szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym.  Przygotowaliśmy się do tego święta solidnie.                   

W klasach rozmawialiśmy na temat życzliwości, młodsze dzieci wysłuchały mądrej  bajki "O ciepłym i puchatym". Na korytarzach zawisły plakaty i przysłowia na temat życzliwości i uśmiechu. Każda klasa wykonała Drzewko Życzliwości,  na  kolorowych listkach każdy mógł napisać coś miłego, swoje dobre, pozytywne życzenia i myśli.

Klasa 3a przygotowała dla uczniów i nauczycieli plakietki z uśmiechem, a w klasach starszych zastanawialiśmy się, czym jest życzliwość, komu i w jaki sposób można ją okazywać. Na lekcjach języka polskiego czytaliśmy opowiadanie Pawła Beręsewicza „System” i następnie toczyliśmy dyskusje związane z tym ciekawym opowiadaniem, zamieszczonym w tomie „Gorzka czekolada”, który dostaliśmy w ramach realizowanej akcji „Wychowanie przez czytanie”.

Promujmy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra na różnych płaszczyznach codziennie, nie tylko od święta, bo tylko od nas zależy, czy będziemy  obdarzać się "ciepłym i puchatym" czy "zimnym i kolczastym".

Byliśmy na warsztatach w najwyższym budynku w Polsce przedwojennej

Byliśmy na warsztatach w najwyższym budynku w Polsce przedwojennej

19 listopada uczniowie klasy 3b byli na warsztatach historycznych "Warszawa z okien PASTy". W czasie lekcji, podzieleni na grupy, pracowali nad rozszyfrowaniem powierzonych im zadań: układali chronologicznie zdjęcia przedstawiające Warszawę, dopasowywali informacje dotyczące budynku na zdjęciach, prowadzili rozmowę telefoniczną przez centralę w PAST (jak to było przed wojną). Następnie  spotkali się z panią Danielą Ogińską, pseudonim Pszczoła, która jako 16 letnia dziewczynka- harcerka, w czasie powstania była sanitariuszką i łączniczką. Zachwyceni tym niezwykłym spotkaniem, z dodatkowymi materiałami historycznymi "pod pachą", wracali do szkoły.

Autobus elektryczny na parkingu szkolnym!

Autobus elektryczny na parkingu szkolnym!

14 listopada na parking przy szkole przyjechał autobus. Tego dnia uczniowie klas 3b, 3a, 2e, 3d i 1b wzięli udział w zajęciach komunikacyjnych "Nasza wspólna sprawa - ekologiczna Warszawa". Najpierw każda klasa miała warsztaty w sali. W czasie lekcji uczniowie dowiedzieli się więcej o warszawskim transporcie, zasadach bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską i jej wpływie na środowisko naturalne. Później spotkali się z kierowcą autobusu elektrycznego, który opowiedział im o swojej pracy i specyfice pojazdu elektrycznego. Na koniec wszystkie dzieci dostały upominki i plany lekcji. 

Zapraszamy na wystawę makiet!

Zapraszamy na wystawę makiet!

Zakończył się termin przynoszenia makiet na konkurs "Ogród Przyszkolny". Niektórzy uczniowie pracowali samodzielnie, inni w grupach, w klasie, w domu... Do konkursu zgłoszono 22 prace. We czwartek komisja obejrzy makiety i wyznaczy zwycięzców. 

Od wtorku 12 listopada można oglądać prace dzieci, które wystawione są na korytarzu pierwszego piętra przy pokoju nauczycielskim. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem.

Zapraszamy wszystkich na oglądanie tych pięknych, pomysłowych i pracochłonnych prac dzieci wspomaganych przez rodziny. Na pewno niektóre pomysły wykorzystamy przy realizacji projektu Ogród Przyszkolny!!!

Małgorzata Szczęsna

Akademia z okazji Święta Niepodległości

Akademia z okazji Święta Niepodległości

W piątek 8 listopada z okazji Święta Niepodległości odbyły się dwie uroczyste akademie z udziałem pocztu sztandarowego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, hymnu szkoły i po przemówieniu dyrektora szkoły mogliśmy zobaczyć część artystyczną przygotowaną przez klasę 6c i chór szkolny.

Lekcja historii i patriotyzmu w klasach 3

Lekcja historii i patriotyzmu w klasach 3

7 listopada uczniowie klas 3b i 3d, rodzice, babcie i dziadek oraz nauczycielki panie Marzena i Małgorzata uczcili zbliżające się święto Odzyskania Niepodległości. Po krótkiej pogadance na temat drogi naszego narodu do samodzielności i bezpiecznego życia wszyscy odśpiewali hymn, "Rotę" i inne pieśni. Szczególnie żarliwie dzieci śpiewały utwory: "Przybyli ułani pod okienko", "My pierwsza brygada", "Warszawskie dzieci". Uczniowie klasy 3b, uprosili panią na kontynuację śpiewu na następnej lekcji.

Sukcesy uczniów w konkursie recytatorskim

Sukcesy uczniów w konkursie recytatorskim

Miło nam poinformować, że Julia Flak z 5a została laureatką 2 miejsca XVII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej „Usłysz, Panie moje słowa...”, a tytuł finalisty uzyskali: Joanna Srokowska z 3 d oraz Rafał Karczewski z 1b.

Konkurs zakończyła 7 listopada uroczysta gala z występami laureatów w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich na Placu Bankowym).

Gratulujemy laureatce i finalistom oraz pani Julicie Nagel, opiekunce konkursu.

Na Cmentarzu Czerniakowskim i Kopcu Powstania Warszawskiego

Na Cmentarzu Czerniakowskim i Kopcu Powstania Warszawskiego

Uczniowie klas 3b i 3d dnia 28.10 mieli wyjątkową lekcję historii i pamięci. Na Cmentarzu Czerniakowskim pielęgnowali opuszczone groby i groby powstańców. W tych okolicach od 1 sierpnia 1944 roku walczyli żołnierze z batalionu Oaza. 

Po zapaleniu zniczy przemieścili się na Kopiec Powstania Warszawskiego, który powstał z gruzów powstałych po bombardowaniach stolicy. Uczniowie oglądali panoramę Warszawy. Stojąc w kręgu  zaśpiewali powstańcze pieśni "Warszawskie dzieci" i "Marsz Mokotowa". Wszyscy uważają, że była to niezwykła wycieczka!. 

Zakładamy Żonkilowe Pola Nadziei!

Zakładamy Żonkilowe Pola Nadziei!

Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury przy ulicy Łazienkowskiej. pani Honorata Waszkiewicz, zaproponowała uczniom klasy 3b i wychowawczyni Małgorzacie Szczęsnej posadzenie żonkili przed budynkiem MDK. Pod okiem pani Eli Zduńczyk, nauczycielki z MDK, wszyscy sadzili cebulki żonkili. Żonkil to międzynarodowy symbol nadziei dla ludzi cierpiących z powodu choroby nowotworowej i ich rodzin. Wiosną wszyscy będziemy oczekiwać, kiedy zakwitną te piękne żółte kwiaty!

Pierwsze prace w Ogrodzie Przyszkolnym

Pierwsze prace w Ogrodzie Przyszkolnym

Uczniowie klasy 3b rozpoczęli prace w ogrodzie przyszkolnym. Zapoznali się z terenem, zrobili szkice, wykonali pomiary długości i szerokości miejsca, w którym powstaje ogród, robili mini projekty. Swoje pomysły wykorzystali w pracy grupowej przy makiecie ogrodu. Ponieważ Ogród Przyszkolny nie ma jeszcze nazwy (konkurs na nazwę trwa) dzieci podały swoje propozycje zamieszczając je na karcie przy makiecie. Uczniowie wykonywali pierwsze prace ogrodowe: pielili chwasty przy żywopłocie.  

Akcja sadzenia drzew

Akcja sadzenia drzew

Od  wielu lat uczniowie cyklicznie biorą udział w akcjach sadzenia drzew.

24 października 2019 klasy 7B oraz 7D w ramach Platformy „Partnerstwo dla Klimatu” działającej pod auspicjami  m.st. Warszawy, wzięły udział w akcji  sadzenia drzew w kompleksie leśnym Las Sobieskiego w Dzielnicy Wawer, należącym do Lasów Miejskich m. st. Warszawy. We wspólnym sadzeniu drzew uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, firm, instytucji, uczniowie naszej szkoły oraz prezes Klubu Gaja pan Jacek Bożek.

 

Sadzenie drzew jest wymiernym i opłacalnym sposobem ograniczania emisji dwutlenku węgla, gdyż drzewa doskonale go pochłaniają, niwelując w ten sposób efekt cieplarniany. Drzewa stanowią też istotny element wsparcia działań adaptacyjnych do zmian klimatu, ograniczając erozję gleb wpływają na zmniejszanie zanieczyszczenia wód, stanowią naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń powietrza oraz przyczyniają się do poprawy walorów przyrodniczych Warszawy.

 

Sadzenie drzew odgrywa ważną rolę w procesie ochrony środowiska, dlatego też tego typu akcje i wydarzenia wpisały się na stałe w kalendarz wydarzeń ekologicznych Naszej Szkoły.

 

Ewa Tlałka

Nagroda Pegaza 2019

Nagroda Pegaza 2019

Szkoła Podstawowa nr 307 została Laureatem Nagrody Pegaza 2019. Nagrodę tę przyznaje Klub Gaja  za osiągnięcia w akcji "Zbieraj makulaturę, ratuj konie". Jest to akcja organizowana w ramach programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa poświęconemu  edukacji na temat zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu, połączonej z działaniami praktycznymi - sadzeniem i ochroną drzew.

W imieniu szkoły nagrodę odebrali uczniowie klasy 7D z p. Ewą Tlałką. Po rozdaniu nagród wraz z prezesem Klubu Gaja - panem Jackiem Bożkiem i innymi gośćmi, uczniowie uczestniczyli w sadzeniu drzew na terenie Służewskiego Domu Kultury w Warszawie.

Bierzemy udział w rekordzie pierwszej pomocy

Bierzemy udział w rekordzie pierwszej pomocy

16 października obchodziliśmy  Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji wzięliśmy udział w biciu rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy.

Próba bicia Rekordu jest świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie.  Wspólne bicie rekordu jest projektem dodatkowym w ramach Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" Fundacji WOŚP, który realizują klasy I-III.

Bicie rekordu odbyło się w  godzinach 12.00-12:30 w sali gimnastycznej i polegało na nieprzerwanym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej (cykl RKO-30 uciśnięć i 2 wdechy ratownicze) na danym stanowisku przez cały czas trwania tego wydarzenia. Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwali Urszula Skórska-Bingoraj i Jakub Sekuła.

W akcji wzięło udział 301 uczniów naszej szkoły! BRAWO MY!!!

Projektujemy przyszkolny ogród

Projektujemy przyszkolny ogród

Projektujemy Ogród Dydaktyczny. Autorką projektu jest Małgorzata Szczęsna, wychowawczyni klasy 3b.

Wokół szkoły nr 307 jest plac zabaw, boisko do piłki koszykowej, nożnej, bieżnia, miejsce do skoków w dal, stoły do ping-ponga, parkingi. Brak miejsca, w którym mogłaby uczyć się cała klasa w ciepłe dni, na zewnątrz szkoły. Brak miejsca do zajęć terenowych.

Ogród dydaktyczny umożliwiłby przeprowadzenie ciekawych zajęć ze wszystkich przedmiotów w klasach 0-8 bez wychodzenia poza teren szkoły, bez tracenia czasu na dojście do parku czy lasu.

To miejsce, w którym uczniowie prowadzić będą ciekawe badania, eksperymenty i obserwacje. Tu kształtowane będą właściwe postawy i zachowania.  Uczniowie uświadomią sobie, że stan przyrody zależy od działalności i zachowań człowieka. Kontaktu z przyrodą nie zastąpi najlepiej wyposażona pracownia szkolna.

Czas trwania projektu:  I etap: wrzesień 2019 - czerwiec 2020, II etap: wrzesień 2020 - czerwiec 2021

Obecnie rozpoczynamy realizację projektu ogrodu przy naszej szkole. Powstanie on po prawej stronie wejścia na basen. Mamy nadzieję, że w pracę przy powstaniu ogrodu włączy się wiele osób z naszej społeczności.

Uczniowie klasy 3b zaangażowali się w prace przy makietach Ogrodu Przyszkolnego. W pudłach, z użyciem  materiałów przyrodniczym, projektują ogród. Pracują w grupach. Z zapałem omawiają i realizują swoje pomysły. 

Klasa III B w Morysinie - zwierzyńcu naszego patrona poznaje pra, pra...wnuka Paska, który podarował wydrę królowi!!!

Klasa III B w Morysinie - zwierzyńcu naszego patrona poznaje pra, pra...wnuka Paska, który podarował wydrę królowi!!!

15.10 byliśmy na niezwykłej terenowej wycieczce. Przedzieraliśmy się przez krzewy, przechodziliśmy przez zwalone kłody dawnego zwierzyńca naszego patrona szkoły Jana III Sobieskiego. Patrzyliśmy na Pałac w Wilanowie z drugiej strony Jeziora Wilanowskiego. Przechodziliśmy przez  Lasek na Kępie, który w XiX w przekształcony został w romantyczny park. Ten opuszczony i zapomniany teren, wyrósł na bezcenny rezerwat przyrody. Przechodziliśmy obok ruin romantycznych budowli. Podziwialiśmy drzewa pomnikowe. Dłużej zatrzymaliśmy się przy olbrzymiej topoli osice. Przeskakiwaliśmy przez kłody drzew, wspinaliśmy się i przeskakiwaliśmy przeszkody, które pojawiły się na naszej drodze. Naszym przewodnikiem był pra, pra... wnuk Jana Chryzostoma Paska, który podarował oswojoną wydrę naszemu królowi!!!

Wyprawa do Morysina była świetnym doświadczeniem dla dzieci. Dla nich to była dżungla i survival. Przy okazji usłyszały historię miejsc i ludzi, tam gdzie się one działy. Dowiedziały się szczegółów o wydrze Robak. Wycieczka zakończyła się ogniskiem, które wspólnie przygotowywaliśmy i gasiliśmy. Planujemy na wiosnę następną wycieczkę z panem Przemkiem.

Małgorzata Szczęsna

Próbna ewakuacja

Próbna ewakuacja

10 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru. O godzinie 12:00 po usłyszeniu sygnału alarmowego wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy, zachowując zasady bezpieczeństwa,  szybko i sprawnie oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi opuścili budynek szkoły i udali się na miejsce zbiórki, czyli na boisko szkolne. Ćwiczenia nadzorował przedstawiciel Straży Pożarnej.

"Oswajanie" ślimaków przez uczniów klasy 3b

"Oswajanie" ślimaków przez uczniów klasy 3b

Dnia 1.10 uczniowie klasy 3b byli na warsztatach przyrodniczych w Miasteczku Przyrody pt. "Ślimak, ślimak pokaż rogi". W czasie zajęć poznali budowę, życie i ciekawostki dotyczące ślimaków. Dopasowywali muszle do gatunku ślimaka. Obserwowali żywe zwierzęta na szklanej płytce. Z doświadczenia dowiedzieli się, że ślimaki wolą marchewkę, a gardzą serem. Bardzo nie lubią zapachu octu. Na zakończenie dzieci w zabawie wcielały się w ślimaki: poruszały się w worku i z "muszlą" na grzbiecie, reagowały na rożne bodźce. Wszyscy długo wspominali obserwacje ślimaków.

 

 

Małgorzata Szczęsna

Wybory przedstawicieli uczniów do Rady Szkoły

Wybory przedstawicieli uczniów do Rady Szkoły

W poniedziałek 30 września odbył się apel klas 4-8 związany z wyborami uczniów do Rady Szkoły. Kandydaci Samorządu Uczniowskiego mieli możliwość zaprezentowania się ogółowi uczniów.

1 października w głosowaniu tajnym wybranych zostało 5 przedstawicieli do Rady Szkoły: Eric Truppa z kl. 8A, Anita Kaczyńska z 8b, Mikołaj Hernik z 7b, Bartosz Zaręba z 8c, Maria Majkowska z 8a,

Apel Małego Samorządu

Apel Małego Samorządu

W dniu 24 września odbył się apel Małego Samorządu na temat bezpieczeństwa. Uczniowie klasy 3A przypomnieli zasady bezpiecznej drogi do szkoły, oraz regułę „Nie ufaj obcym”. Dzieci z klas 1-3 zapoznały się z regulaminem zachowania w czasie przerw oraz kryteriami konkursu na „Superklasę”.

Zbieramy baterie!

Zbieramy baterie!

Zapraszamy do udziału w IX Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Szkół „ZBIERAJ BATERIE”. Poprzez selektywną zbiórkę odpadów uczniowie przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Przekazane baterie trafią do Zakładu Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Biosystem S.A., gdzie zostaną poddane procesom recyklingu i odzysku.
Jednocześnie informujemy, że w VIII edycji Programu Szkoła Podstawowa Nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego zebrała 67 kg zużytych baterii i akumulatorów.
Baterie należy wrzucać do pudełka, które znajduje się na stole przy sekretariacie.


Urszula Skórska-Bingoraj

KLasa 3b i 3d na wycieczce "Szlakiem warszawskich legend"

W poniedziałek 16 wrzesnia 2019 r. byliśmy na całodniowej wycieczce po Warszawie "Szlakiem warszawskich legend".

Na Starym Mieście oglądaliśmy miejsca związane z legendą o szabli Zygmunta III Wazy, legendą o  Duchu królowej Barbary Radziwiłłówny, o Warsie i Sawie, Bazyliszku, Syrenie, Kanonie - legenda o żebraku, fundatorze najwęższej kamieniczki na Starym Mieście i legenda o dzwonie spełniającym życzenia.

Oglądając Katedrę Świętego Jana, poznaliśmy legendę o cudownym krucyfiksie Pana Jezusa. Przejechaliśmy Drogą Królewską w kierunku Łazienek, wysłuchaliśmy legendy o Złotej Kaczce.

W Łazienkach Królewskich poznaliśmy legendę o królewskim karpiu i krótką historię, jak powstały Łazienki Królewskie. Potem były spacery, zabawy i quizy z wiedzy o Warszawie.

Klasa 3b i 3d

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Od 16 września rozpoczęła się w naszej szkole kampania wyborcza kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Na gazetce samorządu (II piętrze) znajdują się plakaty przedstawiające kandydatury oraz programy wyborcze uczniów. Wybory do SU już 24 września!

Święto Szkoły

Święto Szkoły

12 września 2018 r. w dniu Święta Szkoły odbyły się uroczyste akademie z okazji inauguracji roku szkolnego 2019/2020. Pierwszoklasiści uczestniczyli w ślubowaniu, a następnie obejrzeli występ klasy 3a.  Uczniowie klas starszych po części oficjalnej akademii mogli zobaczyć występ klasy 4b.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego
    02-762 Warszawa
    ul. Barcelońska 8
    e-mail: sp307wawa@wp.pl
  • 22 842 42 61
    22 842 18 98

Galeria zdjęć