Nawigacja

Informacje o programie Drugie śniadanie Zajęcia praktyczne Instytut Żywności i Żywienia O zdrowym odżywianiu w zerówce Zachowaj równowagę z Pascalem Ocena sprawności fizycznej Kolaż Chcemy jeść zdrowo Kolorowe poniedziałki w 1b Piramida żywienia VIII Olimpiada Pływacka O czym mówi etykieta? Aktywność fizyczna Nasze działania w roku 2014/2015

KIK/34

Nasze działania w roku 2014/2015

Promujemy zdrowy styl życia

Uczniowie z klasy 4b na zajęciach komputerowych wykonywali prace multimedialne dotyczące zdrowego życia i odżywiania się. Efekty można podziwiać w Albumie fotograficznym.

Monika Trzop - nauczyciel informatyki

W drugiej połowie marca zorganizowałam konkurs plastyczny o zdrowym żywieniu. Konkurs skierowany był do uczniów klas 1-3. Wszystkie klasy wzięły w nim udział. Należało wykonać prace o formacie A4, dowolną techniką. Zostały wyróżnione trzy uczestniczki konkursu, które otrzymały dyplomy. Wystawa prac odbyła się w drugiej połowie kwietnia na tablicy przy sali 29.
 
Katarzyna Pawluk - wychowawczyni klasy 1d

Warsztaty z dietetykiemWarsztaty z dietetykiem

Dla rodziców dzieci z klas 0-6 zorganizowaliśmy spotkania z dietetykiem - warsztaty na temat: "Żywienie - najlepsza inwestycja w zdrowie Twojego dziecka". Spotkania dbyły się 16 marca 2015 r. i 21 maja 2015 r. w stołówce szkolnej.

Przerwy z fitnessemPrzerwy z fitnessem

W ramach działań promujących aktywność fizyczną nasi uczniowie dwa razy w tygodniu mają możliwość spędzać przerwy przy dźwiękach muzyki, ćwicząc pod okiem instruktora fitnessu. Taneczne przerwy prowadzone przez panią Daykolę cieszą się dużym zainteresowaniem dziewcząt i chłopców.

26 lutego 2015 r. w klasach 2 i 3 odbyły się warsztaty edukacyjne towarzyszące akcji „Szklanka mleka”. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie zalety ma spożywanie produktów mlecznych.

"Kulinarny pojedynek w jesiennym klimacie"

Dnia 18 listopada 2014 r. w Galerii Mokotów w Alei Smaków odbył się konkurs kucharski pod okiem Michela Morana. Z naszej szkoły zakwalifikowały się dwie drużyny z sześciu. Pierwsza to grupa ,,JESIENNI SMAKOSZE” , w której w skład wchodzili: Ola Przybylska, Ola Wagner, Mateusz Sawczuk oraz Olek Żółtański (5b). Drugą grupą były ,,ZAPIEKANECZKI”, w której w skład wchodzili: Paweł Wieliczko, Kuba Sławiński, Kuba Falkowski oraz Artur Samira (5b).Uczestnikom kibicowały rodziny oraz nauczyciele między innymi wychowawczyni klasy pani Ewa Urbaniak. Konkurs rozgrywany był w dwóch etapach. Pierwszy polegał na zrobieniu zdrowego śniadania, rozpoznaniu za pomocą węchu i dotyku przypraw oraz warzyw i nakrycia stołu dla najbliższej osoby (na to wszystko było 10 minut). Atmosfera była bardzo miła. Po długiej pracy dzieci miały czas by odpocząć, a jury poszło się naradzić, kto przejdzie do następnego etapu. Niestety przeszła tylko jedna drużyna z naszej szkoły ,,JESIENNI SMAKOSZE” i jeszcze dwie inne. Kolejnym ich zadaniem było przygotowanie dania głównego oraz deseru. Pierwsze danie składało się z piersi z kurczaka oraz pieczarek, zaś deser z masy czekoladowej. Nie obyło się bez degustacji wśród publiczności. Gdy nadeszła chwila ogłoszenia wygranej, dzieci się zebrały wśród jury. Ci zrobili naszym uczniom niespodziankę, gdyż ogłosili, że wszyscy wygrali. Uczestnicy zawodów kulinarnych dostali nagrody, które składały się z zestawu do mini fondue firmy Duka, dyplomu, kubków, czapek, fartuchów z logiem Alei Smaków, książek Michela Morana ,,Moje Smaki” z autografem oraz zdjęć z mistrzem.

Ola Wagner i Ola Przybylska z 5b

Oddział przedszkolny 0A

W ramach realizacji projektu KIK-34 dzieci:

 • poznawały zalety jedzenia warzyw i owoców (temat tygodniowy "Jesień daje nam owoce” oraz „Jesień daje nam warzywa”"). Na zajęciach oglądaliśmy, dotykaliśmy, poznawaliśmy budowę i smakowaliśmy warzywa i owoce.
 • 7 listopada 2014 r. przyłączyliśmy się do Ogólnopolskiej Akcji Samodzielnego przygotowania przez uczniów zdrowego śniadania. Dzieci zapoznane zostały z Piramidą Zdrowego Odżywiania i we współpracy z dietetykiem Panią Magdaleną Zygadło uczniowie samodzielnie przygotowali zdrowe śniadanie "Kolorowe kanapki".
 • Poznaliśmy również "Witaminowe abecadło" Stanisława Karaszewskiego oraz rolę ruchu, sportu i przebywania na świeżym powietrzu. Gdy warunki pogodowe nam sprzyjają, bawimy się na dworze ok. 1 godziny.
 • Ponadto na zebraniu z rodzicami (6.11.2014r.) dietetyk Pani Magdalena Zygadło wygłosiła prelekcję na temat komponowania posiłków i przekąsek dla dzieci oraz uwrażliwiła rodziców na staranne czytanie etykiet produktów spożywczych.
 • 15.12.2014r. odbyły się zajęcie kulinarne "Ozdabianie pierników", które przyniosły dzieciom wiele radości i satysfakcji z własnoręcznie ozdobionych pierniczków upieczonych przez wychowawcę.
 • Podczas spotkań i uroczystości klasowych podawaliśmy zdrową żywność oraz soki i wodę.
 • Do drugiego śniadania spożywanego na terenie szkoły dzieci dołączone miały zdrowe przekąski w postaci owocu lub warzywa.
 • Ponadto wykonałam pomiar sprawności fizycznej w zakresie „Skłonu tułowia w siadzie” oraz wspólnie z pielęgniarką szkolną dokonałyśmy pomiaru wzrostu i wagi dzieci.

 

Anna Grzempczyńska - wychowawczyni oddziału przedszkolnego

Oddział przedszkolny 0B

Realizując program zwracano uwagę na zdrowotny aspekt odżywiania i  mobilizowano do czynnego wypoczynku.  W ramach realizacji programu dzieci zostały zważone i zmierzone przez pielęgniarkę szkolną. Wykonano również test gibkości. W ciągu całego roku dzieci spożywały "zdrowe” śniadanie w ramach akcji "kolorowej kanapki”.  W ramach "sałatkowych wtorków" dzieci przynosiły z domu sałatki warzywne lub owocowe.

Prowadzono zajęcia na temat zdrowego trybu życia podczas których min. dzieci rozpoznawały owoce i warzywa, mówiły o ich wartościach odżywczych, wymyślały nazwy potraw, które można przygotować z wybranych warzyw.

W ramach promocji aktywnego trybu życia dzieci oglądały występy zaproszonych do szkoły olimpijczyków.

Marzena Jankowska - wychowawczyni oddziału przedszkolnego 0B

Klasa 1a

Dzieci przeszły proponowane testy sprawnościowe i wzięły udział w zajęciach. Ponieważ podstawowym celem tego projektu jest promocja zdrowego stylu życia, dzieci, przy okazji rożnych działań uczyły się zdrowo żyć.

W klasie sezonowo prowadziły hodowle pietruszki, cebuli, rzeżuchy i do kanapek dokładały natkę, szczypiorek i listki rzeżuchy.

W czasie wielu wycieczek uczyły się, że można ciekawie, zdrowo spędzać czas wolny w rożnych miejscach Warszawy: nad Wisłą (budowały szałasy z wikliny), piknikowały w Powsinie, integrowały się  na farmie u kolegi, brały udział w Rajdzie Palmiry i Rajdzie Mikołajkowym, uczyły się, jak można miło spędzać czas na podwórku z kolegami grając w kapsle, gumę, rysując kredą…, Beztrosko bawiły się na wsi w Zofininie.

W czasie warsztatów poza terenem szkoły uczyły się, jak można zrobić filtr do wody, poznały lepiej pszczoły i korzyści z jedzenia miodu.

Dzieci wielokrotnie poznawały i utrwalały wiadomości na temat wody. Brały udział w konkursie plastycznym „Woda i jej znaczenie”. Uczniowie na ławkach w klasie mają wodę w butelkach, z której swobodnie korzystają, na przerwach mają możliwość dolewania jej z ustawionego na parterze baniaka.

Wszyscy uczniowie wzięli udział w pogadance „Szklanka mleka”.

W naszej klasie uczniowie zawsze razem jedzą drugie śniadanie. Nie przynoszą słodyczy. Rozmawiają o tym, jakie warzywa i owoce najchętniej spożywają, częstują się, namawiając kolegów do spróbowania.

Małgorzata Szczęsna - wychowawczyni klasy 1a

Klasa 1b

W ramach projektu KIK – 34 przeprowadziłam diagnozy sprawności fizycznej:

- siady z leżenia

- zwis na drążku

- skłon tułowia w siadzie

Często rozmawiamy w klasie o tym, jak ważne jest  zdrowe odżywianie. Wspólnie jemy drugie śniadanie. Dzieci nie przynoszą do szkoły słodyczy. Wykonaliśmy w grupach prace plastyczne związane ze zdrowym jedzeniem, które były eksponowane na korytarzu szkolnym.

Marzenna Świć-Kaczmarczyk - wychowawczyni 1b

Klasa 1c

Na zebraniu  rodzice uczniów klasy 1c  zostali poinformowani o zasadach tego projektu oraz zachęceni do wdrażania zdrowego stylu życia w domu i szkole.

W klasie wprowadziliśmy zasadę zdrowego śniadania, pod hasłem „ kolorowa kanapka” bogata w warzywa. Na lekcjach rozmawialiśmy o zasadach zdrowego odżywiania – robiliśmy piramidę żywieniową  oraz omówiliśmy znaczenie sportu w prawidłowym rozwoju dziecka. Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym na temat zdrowego odżywiania.

Uczniowie przygotowali zdrowe sałatki z różnorodnych owoców. W klasie założyliśmy hodowlę szczypiorku i innych ziół, które używaliśmy do zdrowych kanapek na drugie śniadanie.  Dzieci systematycznie uczestniczyły w lekcjach wychowania fizycznego, rozwijając gibkość i wytrzymałość. W klasie przeprowadzono test sprawnościowy na początku i na końcu roku szkolnego.

Wszystkie dzieci zostały zmierzone i zważone przez pielęgniarkę szkolną.

Urszula Skórska-Bingoraj - wychowaczyni klasy 1c

Klasa 1d

 • Uczniowie znają piramidę żywienia.
 • Wiedzą, jakie produkty spożywcze są zdrowe a jakich należy unikać.
 • Wiedzą, jak należy prawidłowo się odżywiać i przestrzegają zasad zdrowego żywienia podczas pobytu w szkole,
 • Dbają o swoje zdrowie, aktywnie uczestnicząc w zajęciach sportowych podczas lekcji wf-u ( gimnastyka, gry i zabawy sportowe) jak i w zajęciach pozaszkolnych ( zajęcia na basenie: nauka pływania, treningi karate, zajęcia taneczne )
 • Uczniowie są świadomi jak bardzo ważne jest dla ich rozwoju zdrowie żywienie.
 • Wiedzą, jak ważny jest sport i jak należy dbać o kręgosłup („proste plecy”).
 • Potrafią zadbać o swoje zdrowie unikając np. Nosząc plecak na obu ramionach oraz przyjmując odpowiednią postawę podczas siedzenia przy komputerze, w ławce, pisania.
 • Biorąc udział w akcji "Szklanka mleka" znają właściwości zdrowotne mleka, wiedzą, dlaczego należy je spożywać. Uczniowie poznali procesy produkcji mleka w mleczarni, wiedzą, skąd bierze się mleko i jaka jest „droga mleczna” (od krowy do mleczarni), wiedzą, jakie maszyny są używane w produkcji mleka.
 • Dzieci przynoszą na drugie śniadanie zdrowe produkty bogate w witanimy: owoce, warzywa, kolorowe kanapki, soki i wodę. W piątki uczniowie podczas drugiego śniadania bawią się w parach w odgadywanie z zamkniętymi oczami,  jaki to jest smak, który próbują; czy jest to owoc czy warzywo i jakie.

Katarzyna Pawluk - wychowawczyni klasy 1d

Klasa 2b

W ramach projektu KIK/34 propagowany był w klasie zdrowy sposób odżywiania - codziennie wybierane było śniadanie dnia, zawierające największą ilość warzyw i owoców. Imię dziecka, którego śniadanie wygrało, przypinane było do tablicy korkowej w widocznym miejscu. Raz w tygodniu organizowany był Kolorowy Piątek - dzień, w którym jemy pokarmy w określonych kolorach.

W drugim semestrze przeprowadzono diagnozy sprawności fizycznej uczniów (skłon tułowia w siadzie, siady z leżenia, zwis na drążku). Zostały zrealizowane zajęcia o zdrowym odżywianiu : „Kolaż na temat zdrowego odżywiania”, „Wybór potraw poza domem, np. w restauracjach, stołówkach”, „Wykonanie zdrowej sałatki”.

Efekty:

 • Uczniowie znają piramidę żywienia
 • Wiedzą jakich produktów spożywczych należy unikać czy ograniczać ich spożycie
 • Wiedzą jak należy prawidłowo się odżywiać i stosują się do zaleceń
 • Dbają o swoje zdrowie uprawiając sporty, wypoczywają aktywnie
 • Pamiętają o regularnym spożywaniu posiłków oraz częstym piciu wody

Karina Jedynak - wychowaczyni klasy 2b

Klasa 2c

Podczas zajęć rozmawialiśmy na temat zdrowego odżywiania i czynnego spędzania wolnego czasu, wykonywaliśmy prace plastyczne dotyczące zdrowego stylu życia. Na zebraniach z rodzicami zachęcałam ich do aktywnego spędzania czasu z dziećmi i robienia dzieciom zdrowego II śniadania do szkoły.

Efekty: uczniowie zyskali dużą wiedze z zakresu zdrowego stylu życia, wiedzą, jak walczyć z nadwagą i prawidłowo się odżywiać. Rozumieją rolę zajęć sportowych  w prawidłowym rozwoju człowieka. 

Anna Mazur - wychowawczyni klasy 2c

Klasa 2d

W ciągu roku szkolnego wielokrotnie omawialiśmy na różnych zajęciach znaczenie ruchu dla  zdrowia człowieka. Uczniowie mojej klasy wiedzą, że podstawą "piramidy zdrowia" jest aktywność fizyczna.

Przez cały rok uczniowie systematycznie ćwiczyli na zajęciach wychowania fizycznego. W jego ramach również zapoznawali się ze znaczeniem ruchu dla zdrowia i sprawności organizmu człowieka.

Uczniowie wiedzą, że duże znaczenie dla zdrowia człowieka ma ruch na świeżym powietrzu. W czasie roku szkolnego uczniowie opowiadali o tym, jakie formy aktywności fizycznej prowadzą sami lub wraz z rodzicami. Przedstawiali ten temat za pomocą środków plastycznych.

Przed końcem roku szkolnego uczniowie wykonali prace plastyczne na temat różnych form ruchu, ,jaki można wykonywać w czasie letniego wypoczynku. Prace zawisły na korytarzu szkolnym pod hasłem WAKACJE NA SPORTOWO.

W tym  roku szkolnym w ramach zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej i w ramach realizacji programu KIK /34 przeprowadziłam kilka zajęć mających na celu wzbogacenie wiedzy uczniów na temat diety właściwej dla zdrowia człowieka. Uczniowie poszerzali wiedzę na temat zasad zdrowego żywienia. Do realizacji części tych zajęć wykorzystałam materiały i  program ,,Smak zdrowia znam i o siebie dbam’’ (z którym zapoznałam się w 2007 roku)  oraz fragmenty programu "Wiem, co jem", "5 porcji warzyw i owoców".

Uczniowie znają zasady zdrowego żywienia. Wiedzą, że należy jeść 5 posiłków dziennie, dieta powinna być różnorodna, bogata w witaminy i mikroelementy, o odpowiedniej kaloryczności oraz przygotowywana i spożywana w higienicznych warunkach.

Uczniowie wiedzą, jakie składniki pokarmowe zawarte są w diecie człowieka. Znają ich rolę i wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu człowieka.

Dzieci potrafią określić, w jakich produktach zawarte są poznane składniki pokarmowe.

Uczniowie wiedzą, że ważne dla zdrowia jest jedzenie warzyw i owoców.

Iwona Januszewska-Skup - wychowawczyni klasy 2d

Klasa 3a

W ramach projektu KIK-34 :

 1. Przygotowaliśmy prezentację  multimedialną w PowerPoint: "Jak zdrowo się odżywiać?" Prezentację przygotowali: Mateusz, Eric i Oliwia.
 2. Zorganizowaliśmy tydzień zdrowego jedzenia (drugie śniadanie – duża zawartość warzyw i owoców).
 3. Pedagogizacja rodziców podczas zebrań – przypomnienie o aktywności fizycznej i zdrowym żywieniu dzieci.
 4. Spotkanie z dietetykiem w stołówce szkolnej podczas zebrań.

Renata Siecińska-Zielak - wychowawczyni klasy 3a

Klasa 4c

W ramach realizacji KIK/34:

- pogadanka na temat zasad zdrowego odżywiania,

- pogadanka na temat korzyści regularnej aktywności fizycznej,

- udział w ogólnoszkolnej akcji „Szklanka mleka”.

Monika Babakow - wychowawczyni klasy 4c

Klasa 4d

W ramach relaizji programu KIK/34 prowadzone były:

Pogadanki na godzinach wychowawczych dotyczące prowadzenia zdrowego stylu życia.

Zwracanie uwagi dzieciom na zagrożenie otyłością i chorobami przewlekłymi poprzez jedzenie różnego rodzaju przekąsek takich jak, chipsy, fast- foody oraz picie coca – coli czy innych napojów gazowanych.

Motywowanie uczniów do zwiększenia aktywności fizycznej na co dzień.

Izabela Sierakowska - wychowawczyni klasy 4d

Klasa 5a

W programie „Szkoła Przyjazna Żywieniu i Aktywności Fizycznego”, czyli KIK/34, organizowaliśmy drugie śniadania z uwzględnieniem różnorodności warzyw i owoców.

Na zajęciach z wychowania fizycznego zostały przeprowadzone testy oceniające umiejętności uczniów, mające na celu przedstawienie postępu uzyskanego przez uczniów i skłonienie ich do systematycznej pracy na zajęciach z wychowania fizycznego.

Jolanta Strzelczyk - wychowawczyni klasy 5a

Klasa 6a

Rozmowy z uczniami podczas godzin wychowawczych i zajęć technicznych o wpływie właściwego odżywiania, uprawiania sportu i aktywności fizycznej na zachowanie zdrowia.

Uczniowie poznali lub utrwalili wiadomości o skutkach zdrowego trybu życia na jego długość i jakość. Wykonywanie przez uczniów  jadłospisów i piramid zdrowego żywienia.

Waldemar Królikowski - wychowawca klasy 6a

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego
  02-762 Warszawa
  ul. Barcelońska 8
  e-mail: sp307wawa@wp.pl
 • 22 842 42 61
  22 842 18 98

Galeria zdjęć