Zasady oceniania Badania przyrodnicze - rośliny Badania przyrodnicze - woda

Przyroda

Zasady oceniania

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

1. Każdy uczeń jest oceniany w skali sześciostopniowej.

Przy ocenach cząstkowych dopuszcza się "+" i "-"

1. Ocenie podlegają:
  • prace pisemne: sprawdziany, kartkówki
  • wypowiedzi ustne
  • samodzielna praca domowa ucznia (praca w zeszycie i ćwiczeniach)
  • praca ucznia na lekcji, aktywność
  • prace dodatkowe np. referaty, zielniki, doświadczenia, obserwacje

[gdy praca ma mały własny wkład ucznia ( np. wydrukowanie tematu z Internetu) to przyznawany jest plus, gdy praca ma duży wkład własny ucznia (np. dokumentacja własnych badań, streszczenie zebranych materiałów), to przyznawana jest ocena bardzo dobra lub celująca]

Aktywność jest punktowana plusami (5 plusów to ocena bardzo dobra). Plusy można otrzymać za pracę na lekcji, za ilustrowanie omawianych tematów własnymi okazami, materiałami z albumów książek itp., za prezentację ciekawostek przyrodniczych, za ilustrowanie wycieczek przyrodniczych własnymi zdjęciami fotograficznymi.

1. Prace klasowe:  sprawdziany i kartkówki są obowiązkowe i zapowiadane zawsze z tygodniowym wyprzedzeniem (wcześniej omawiany jest ich zakres na lekcji powtórzeniowej).
  2. Jeśli uczeń opuścił sprawdzian lub kartkówkę powinien napisać je w ciągu 2 tygodni.
  3. Sprawdziany i kartkówki są punktowane, a punkty przeliczane na stopnie /oceny / wg następujących kryteriów:

97% - 100% - celujący

86% – 96% - bardzo dobry

71% – 85% - dobry

56% – 70% - dostateczny

36% – 55% - dopuszczający

0% – 35% - niedostateczny

1. Uczeń ma prawo do poprawy sprawdzianu i kartkówki jeśli otrzymał ocenę niedostateczną, dopuszczającą, dostateczną lub dobrą.
  • Poprawa jest dobrowolna i odbywa się tylko raz. Jeśli uczeń z poprawy otrzymał ocenę wyższą, wpisywana jest ona do dziennika. Jeśli uczeń nie poprawił oceny do dziennika, wpisywana jest tylko informacja o podjęciu próby poprawy oceny.
  • Czas na poprawę uczeń ma w przeciągu 2 tygodnia od oddania pracy przez nauczyciela.

1. Kartkówki mogą być niezapowiedziane i obejmują zagadnienia z jednego tematu.
  2. Brak pracy domowej odnotowuje się w dzienniku znakiem (-). Trzy minusy to ocena niedostateczna
  3. Na każdej lekcji, niewłaściwe zachowanie i brak pracy na lekcji może być oceniane minusami:
  • jeden minus to ostrzeżenie,
  • dwa minusy to dodatkowa praca z przyrody zadana na następną lekcję (za brak wykonania tej pracy na następnej lekcji uczeń otrzyma ocenę niedostateczną),
  • trzy minusy to wzięcie do odpowiedzi i przepytanie z trzech ostatnich lekcji.
  1.  Dwa razy w semestrze uczeń może być nieprzygotowany do lekcji po uprzednim zgłoszeniu tego faktu nauczycielowi;
  2.  Wystawianie oceny końcowej. Ocena końcowa (semestralna i roczna) nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych. Przy wystawianiu oceny końcowej uwzględnia się oceny cząstkowe według następującej hierarchii:

sprawdziany

kartkówki

prace domowe i ćwiczenia

aktywność

prace dodatkowe

Przedmiotowe_zasady_oceniania_-_wymagania_na_poszczegolne_oceny_szkolne_-_Przyroda_kl.4.docx

Przedmiotowy_system_oceniania_z_przyrody.docx