Mądra szkoła czyta dzieciom
Czytanie uczy myślenia i refleksji, przynosi wiedzę, rozwija emocjonalnie i duchowo.
Wielu rodziców uważa, że czytanie dziecku to rozrywka. Jednak to przede wszystkim wzajemna bliskość, wprowadzenie w świat języka, wiedzy i wartości, inspirowanie do rozmów o książkach i życiu – przekonuje Irena Koźmińska, prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.
Kiedy Fundacja zaczynała kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”, dla rodziców było niepojęte, dlaczego mają czytać dzieciom, które jeszcze nie mówią. A przecież zanim człowiek zacznie mówić, musi się dobrze osłuchać z językiem. Jeżeli damy dzieciom wiele okazji do słuchania i mówienia, będą dużo lepiej przygotowane do przedszkola i szkoły.
Niektóre dzieci mają tak ubogie słownictwo, że nie rozumieją najprostszych tekstów i poleceń. Stąd kolejna akcja fundacji MĄDRA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM. Z badań fundacji (i zagranicznych) wynika, że w przedszkolach i szkołach, gdzie nauczyciele codziennie czytają dzieciom, zdecydowanie podnosi się poziom rozumienia i wiedzy, poprawia się też ich zachowanie.
Jednak nadal najważniejszymi nauczycielami języka pozostają rodzice. Czytając dziecku, dajemy mu szansę osiągnięcia biegłości językowej. Jest to bardzo ważne ponieważ język to podstawowe narzędzie myślenia, komunikacji z ludźmi i zdobywania wiedzy. Człowiek nieporadny językowo od razu lokuje się na marginesie, bo nie rozumie, nie czyta, nie ma wiedzy, nie może wykonywać wielu zawodów. Rodzice, którzy nie czytają dziecku, w pewnym sensie odbierają mu szansę na pełny rozwój. Nowe technologie, którymi zachwycają się rodzice skazują dzieci na zaburzenia emocjonalne, brak wiedzy i umiejętności myślenia, zanik wrażliwości i demoralizację. Dziecko nie jest w stanie zdobyć mądrości ślizgając się po Internecie, spędzając tysiące godzin na grach komputerowych lub pisaniu listów do rówieśników – a na tym trawią czas miliony dzieci.
Badania przeprowadzone przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, w szkołach i przedszkolach biorących udział w programie czytania pokazały też, że dzieci, którym się systematycznie czyta, mają zupełnie inne nastawienie do świata – są otwarte, mają większe możliwości intelektualne, są bardziej życzliwe, potrafią ciekawiej się wypowiadać.
Czytanie to także budowanie więzi. Wspólna lektura wzmacnia więź z dzieckiem, która jest fundamentem jego zdrowia i siły emocjonalnej na całe życie. Na to potrzeba czasu. CZAS to słowo złożone z magicznych liter: C jak cierpliwość, Z jak Zachwyt, A jak akceptacja, S jak szacunek. Tego dziecko potrzebuje. Czytanie to przede wszystkim kontakt żywych osób, przekaz emocji i wiedzy, inspirowanie do rozmów o książkach i życiu. Fundacja chce uświadomić rodzicom jak ważny jest dla dziecka czas z nimi, ich uwaga, czułość, rozmowa, czytanie. Fundacja ma nadzieję, że uświadomi rodzicom ile radości można czerpać, towarzysząc dziecku w jego rozwoju.
Z Ireną Koźmińską, prezesem Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” - rozmawiała Alina Gutek (na podstawie wywiadu w art. „Poczytaj mi, mamo” – Zwierciadło marzec 2014).