Program nauczania etyki w klasach 4-8
Nauczyciel prowadzący zajęcia: Alicja Barylski
Program dla klas 4-8 ma charakter modułowy. W praktyce oznacza to, że każdy moduł opatrzony oddzielnym hasłem programowym realizowany będzie na kolejnych poziomach w sposób adekwatny do możliwości i potrzeb edukacyjnych uczniów. Na poziomie elementarnym następuje wprowadzenie do tematu, zapoznanie z podstawowymi pojęciami, najczęściej za pomocą opowieści, bajki filozoficznej, fragmentu tekstu lektury lub filmu.
Poszczególne moduły to np. „Człowiek i jego uczucia”, „Człowiek i wola”, „Praca darem dla siebie i innych – wolontariat”, „Człowiek wobec przyrody”, „Szkatułka z ważnymi pojęciami”, „Człowiek i prawo”, „Sport uczy etyki”, „Rycerze – każdy może stać się rycerzem”, „Ojczyzna – z czego możemy być dumni jako Polacy”.
Pojawiają się również tematy dodatkowe bądź nietypowe, niejako poza zasadniczym planowanym rozkładem materiału, związane z jakąś wyjątkową sytuacją w środowisku klasowym (np. rozwiązywanie konfliktu, śmierć bliskiej osoby), z ważnym wydarzeniem w kraju lub na świecie.
Treści nauczania
● Czas nauki i czas odpoczynku – jak organizować własną naukę, sposoby i techniki uczenia się, gospodarowanie czasem.
● Człowiek i sport – sport również uczy etyki; zasady w sporcie i w życiu codziennym, zasada fair play do stosowania w sporcie i w życiu (np. w szkole – nie ściągamy, gramy uczciwie).
● Człowiek i jego uczucia – rozróżnianie emocji; opanowanie i wyrażanie uczuć.
● Ojczyzna i patriotyzm – o czym opowiadają zabytki i pomniki; ślady Polaków na świecie (emigracja, Polonia); patriotyzm; wartości narodowe.
● Ludzie w potrzebie – wolontariat; organizacje charytatywne; egoizm i altruizm.
● Rola zmysłów w poznawaniu świata – poznajemy zmysły i ich funkcje; historia Helen Keller.
● Człowiek i jego prawa – Co to jest prawo; mam prawo do...; dziecko też człowiek – prawa dziecka (akty prawne – Konwencja o Prawach Dziecka).
● Człowiek i religia – co to jest religia, religie świata; chrześcijaństwo i judaizm; Biblia; tradycje, obyczaje i święta żydowskie (np. historia Estery, Purim); święta chrześcijańskie; podział chrześcijan; katolicyzm, prawosławie, protestantyzm; ekumenizm.
● Rycerze – ludzie honoru. – kim był rycerz; cechy rycerza (William, Gotfryd, Lancelot, Rolland i in.); rycerze i ich kodeks; słowo honoru – dotrzymywanie obietnic; posłuszeństwo, wierność.
● Etyka i kultura – etyka w życiu codziennym; przypomnienie zasad; kultura osobista – nauka o grzeczności; przejawy braku kultury i sposoby przeciwstawiania się temu zjawisku; kultura słowa.
● Człowiek – jego prawa i obowiązki – prawa człowieka w Polsce i na świecie; czas solidarności; łamanie praw człowieka – rasizm; walka w słusznej sprawie – ludzie walczący bez przemocy (L. Wałęsa, M. L. King, Gandhi i in.).
● Człowiek i jego zdrowie – dbanie o zdrowie – obowiązek etyczny?; zdrowie a choroba; sprawność i niepełnosprawność; świat osób niepełnosprawnych..
● Zagrożenia współczesne – wola a inne władze człowieka; czynniki kształtujące i osłabiające wolę (skutki); ćwiczenie silnej woli; co to jest uzależnienie, jakie są rodzaje i skutki uzależnienia; asertywność; poszukiwanie skutecznych sposobów profilaktyki uzależnień.
● Ludzie w potrzebie – przykłady pracy na rzecz osób w potrzebie; organizacje charytatywne; egoizm i altruizm.
● Reklama – jak działa reklama (perswazja, manipulacja); funkcje reklamy; ofiary a odbiorcy reklamy; reklama negatywna i pozytywna (społeczna).
● Człowiek i jego otoczenie – człowiek – cząstka kosmosu; człowiek – spolegliwy opiekun czy agresor/niszczyciel; skutki działalności człowieka; ekologia – wolny wybór czy obowiązek moralny.
● Człowiek i religia – co to jest religia; religie świata – przypomnienie; islam – tradycje, obrzędy, święta; Koran i prawo zwyczajowe; mądrości Dalekiego Wschodu; hinduizm; buddyzm.
● Autorytety – co to znaczy autorytet?; kto może być autorytetem – cechy autorytetu; wybór bądź odrzucenie autorytetu.
● Etyka i kultura osobista – etyka w życiu codziennym – przypomnienie zasad; kultura osobista – nauka o grzeczności (język, ubranie itp.); przejawy braku kultury i sposoby przeciwstawiania się różnym przejawom przemocy (słownej, psychicznej i fizycznej).
● Człowiek – twórca kultury, filozofii i etyki; związek etyki z filozofią; myślenie filozoficzne; pytania filozoficzne – pytania każdego myślącego człowieka.
● Człowiek – istota myśląca i dociekliwa; wymyślanie filozofii od początku – w poszukiwaniu zasady.
● Człowiek wobec prawa – postawa Sokratesa; dzielność etyczna; sprawiedliwość; powinności etyczne; konsekwencja w działaniu, wierność własnym ideałom i głoszonym poglądom.
● Człowiek myślący – czy Achilles dogoni żółwia (zabawa z paradoksami); kim jest istota z jaskini platońskiej; świat idei.
● Filozofowie a najważniejsze sprawy dla każdego człowieka, czyli miłość i przyjaźń – „dwie zagubione połówki”; odmiany miłości (partnerska, rodzinna, miłość do zwierząt itp.); przyjaźń darem i powinnością etyczną.
● Człowiek w poszukiwaniu szczęścia – światy idealne, czyli utopie.
● Człowiek w poszukiwaniu szczęścia – wizje szczęścia w literaturze, filozofii oraz własne – uczniów.
● Człowiek w poszukiwaniu mądrości – „Pochwała Głupoty” a poszukiwanie rozumu.
● Człowiek i jego przeznaczenie – czy wszystko zapisane jest w górze; czym jest los, przeznaczenie; jak ma się przeznaczenie do naszej woli; plany, postanowienia i ich realizacje.
● Człowiek w poszukiwaniu wartości uniwersalnych – ile dobra po nas zostanie; wartości trwałe i nietrwałe; korzyści osobiste a społeczne; czy opłaca się być dobrym, uczciwym, prawdomównym itd.
I Cele ogólne:
● Rozpoznawanie elementarnych wartości, wśród których na pierwszym miejscu jest dobro
● Odróżnianie dobra od zła w zakresie elementarnym.
● Kształtowanie empatii.
● Kształtowanie postawy refleksyjnej wobec omawianych zagadnień dotyczących człowieka, jego najbliższego otoczenia (rodziny, przyjaciół, kolegów, osób starszych, osób niepełnosprawnych itp.), środowiska przyrodniczego, stosunku do własnej natury (uczuć, motywacji itp.) i określonych sytuacji życiowych.
II Cele szczegółowe:
Wiedza
● Wiedza ogólna dotycząca przedmiotu, celu i zakresu etyki.
● Wiedza na temat elementarnych wartości.
● Wiedza na temat praw i obowiązków młodego człowieka wobec siebie i innych.
● Wiedza na temat uczuć, emocji, słabszych i mocniejszych stron własnych oraz innych osób.
● Wiedza na temat obszaru kulturowego, w którym uczeń żyje, wraz z konsekwencjami takimi jak: religia, sztuka, system wartości, przy jednoczesnym uświadamianiu i zaznaczaniu istnienia alternatywnych obszarów i systemów kulturowych np. arabskiego, dalekowschodniego itd.
● Wiedza na temat ogólnych problemów moralnych występujących zarówno w najbliższym otoczeniu, jak i w świecie (np. ochrona środowiska naturalnego).
Umiejętności
● Umiejętność odróżniania dobra od zła.
● Umiejętność identyfikowania dobra i zła w różnych formach (w treściach poszczególnych opowieści – konkretne postacie i ich działania, symbole, przypowieści, przenośnie).
● Umiejętność nazywania elementarnych pojęć moralnych i posługiwania się nimi we właściwych kontekstach (np. sprawiedliwość, wytrwałość, honor, dzielność etyczna, sumienie itp.).
● Umiejętność odróżniania treści etycznych od religijnych.
● Umiejętność rozpoznawania stanów uczuciowych oraz ich następstw (np. złości).
● Umiejętność formułowania prostych wypowiedzi i wniosków związanych z omawianym tematem.
● Umiejętność kulturalnego dyskutowania – wyrażania własnego zdania z użyciem prostej argumentacji oraz słuchania wypowiedzi koleżanek i kolegów, bez przerywania itp.
● Umiejętność poszanowania dla odmiennych postaw i poglądów wyrażanych przez koleżanki i kolegów.
● Umiejętność podejmowania prostych decyzji.
● Umiejętność przewidywania ewentualnych konsekwencji dokonanych wyborów i decyzji, łączenie przyczyny i skutku.
Postawy
● Wrażliwość na wartości – z dobrem na czele.
● Wrażliwość na dobro i jego przejawy, gotowość do chronienia dobra.
● Budowanie fundamentów własnej hierarchii wartości na miarę rozeznania realnego świata.
● Budowanie poczucia własnej godności, niepowtarzalności i wyjątkowości jako osoby, dostrzeganie i poszanowanie tych samych cech u innych osób.
● Przekonanie o potrzebie doskonalenia się moralnego (np. postawa rycerska).
● Otwartość i wrażliwość na potrzeby innych osób oraz wszelkich istot żywych.
● Wrażliwość na problemy środowiska naturalnego i uświadomienie konieczności chronienia go.
● Przekonanie o słuszności postawy aktywnej, rozszerzonej również na pole działań ogólnospołecznych (np. udział w akcjach charytatywnych).
III. Procedury osiągania celów
Podstawowym zamiarem realizacji celów jest koncepcja, opiera się na powtarzalności tematów na coraz to wyższym poziomie, co doskonale służy utrwalaniu i uwewnętrznianiu ważnych przekazów. Punktem wyjścia jest zawsze „JA – CZŁOWIEK” – bardzo bliskie i zrozumiałe dla każdego zarówno na wcześniejszym etapie rozwoju, gdy egoizm i egocentryzm wpisują się niejako w sposób naturalny w tę fazę rozwojową, jak i później, gdy zaczyna się krystalizować własna osobowość, światopogląd, buduje się indywidualizm i formuje tożsamość młodego człowieka, czyli to, co w nim jedyne, wyjątkowe i niepowtarzalne. W związku z tym następnie przechodzi się od spraw najbliższych typu „moje uczucia, moja wola, moja wiedza, zdolności itp.” do najbliższego otoczenia jak rodzina i przyjaciele, środowisko ludzi i środowisko przyrodnicze, do planu najdalszego – „światowego”, a więc ujęć globalnych, ogólnych, wreszcie od konkretnych do abstrakcyjnych i uniwersalnych. „JA – CZŁOWIEK" stanowi zatem pewne nienaruszalne centrum, z którego wychodzi się zataczając nieustannie coraz to szersze spiralne kręgi na kolejnych etapach edukacyjnych.
IV. Przewidywane osiągnięcia uczniów
Zakończenie realizacji kompleksowego programu nauczania etyki powinno zaowocować następującymi kompetencjami ucznia:
● Wrażliwość na kwestie moralne i etyczne.
● Rozumienie znaczenia wartości w życiu, odróżnianie wartości uniwersalnych od wartości innych niż etyczne.
● Gotowość do budowania własnego systemu wartości na fundamencie wiedzy uzyskanej na lekcjach etyki.
● Gotowość do chronienia wartości poprzez aktywne życie, włączanie się w różne działania, jak też inicjowanie własnych na rzecz np. środowiska, obrony słabych i pokrzywdzonych.
● Gotowość do aktywnego przeciwstawiania się wszelkim przejawom zła, takim jak niesprawiedliwość, dyskryminacja itp.
● Rozumienie pojęć z zakresu etyki i prawidłowe posługiwanie się nimi.
● Umiejętność podejmowania właściwych decyzji w oparciu o posiadaną wiedzę, wyniesioną z lekcji etyki oraz nie unikanie odpowiedzialności za swoje decyzje, czyny i ich następstwa.
● Otwartość, dociekliwość, ciekawość świata przy zachowaniu stanowiska zdroworozsądkowego, zagwarantowanego uważną percepcją oraz logicznym, krytycznym myśleniem, a także samodzielnością w tworzeniu sądów i opinii.
● Rozumienie wartości i wyjątkowości własnej kultury, przy poszanowaniu dla innych kultur, religii czy światopoglądów.
● Rozumienie konieczności nieustannego doskonalenia się etycznego, moralnego, pracy nad samodyscypliną i ogólnym rozwojem.
V. Przedmiotowy system oceniania
Co podlega ocenie:
● aktywne uczestniczenie w lekcji,
● wypowiedzi ustne,
● wypowiedzi pisemne,
● przygotowanie materiałów do lekcji,
● przygotowanie argumentów do dyskusji,
● prezentacje,
● prace dodatkowe.
Wymagania na ocenę:
● celującą – samodzielne przygotowanie prezentacji/projekt, aktywny udział we wszystkich lekcjach, posługiwanie się ze zrozumieniem elementarnymi pojęciami z zakresu etyki, systematyczne przygotowanie do lekcji, podejmowanie zadań dodatkowych, samodzielne inicjowanie pewnych działań, jak na przykład zaproponowanie i opracowanie tematu związanego z omawianym zagadnieniem, lecz zdecydowanie w stopniu wykraczającym poza standard i program obowiązkowy,
● bardzo dobrą – systematyczne przygotowanie do lekcji, czynny udział w zajęciach/dyskusjach, posługiwanie się ze zrozumieniem elementarnymi pojęciami z zakresu etyki/filozofii
● dobrą – systematyczne przygotowanie do lekcji, częsty udział w dyskusjach, rozumienie elementarnych pojęć z zakresu etyki/filozofii
● dostateczną – rozumienie omawianych zagadnień, sporadyczny udział w dyskusjach
● dopuszczającą – bierny udział w lekcjach
● niedostateczną – niespełnienie powyższych warunków.
Poza powyższymi ocenami stosowane są również „plusy”, głównie za aktywność na lekcji i niektóre prace domowe, oraz „minusy” za nieprzygotowanie do lekcji, brak pracy domowej lub niepodjęcie działań obowiązkowych poleconych przez nauczyciela (trzy „plusy” stanowią ocenę bardzo dobrą, zaś trzy „minusy” - ocenę niedostateczną).