23 czerwca 2022 r. napełniliśmy wodą oczko wodne w przyszkolnym ogrodzie. Wykopany wcześniej dołek wyłożyliśmy folią, na dnie w żwirku posadziliśmy rośliny, na obrzeżach ułożyliśmy duże i białe otoczki i żwir. Dookoła oczka uklepaliśmy wał z ziemi, na którym posadziliśmy rośliny. Wał otoczyliśmy kamieniami. Wspaniała robota! Zobaczymy, jak nam się sprawdzi oczko wodne. Na pewno miło będzie koło niego odpoczywać.
Małgorzata Szczęsna
WAKACJE… znowu są wakacje! Słońce, plaża, woda, wspaniała atmosfera i nagle… dramat.
Wracasz później pamięcią do tych wydarzeń i zastanawiasz się czy jednak nie mogłem przewidzieć tego, jak mogłem temu zapobiec… czemu nie umiałem pomóc?!
Nie ma uniwersalnej metody na to, jak uniknąć niebezpieczeństwa w górach czy nad wodą. Pamiętać należy o przestrzeganiu kilku zasad bezpieczeństwa:
Jakub Sekuła
Od października 2021 roku do czerwca 2022 roku szkoła brała udział w programie profilaktycznym pt.: „Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0”, wspierającym zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży autorskim programie Fundacji „Instytut Edukacji Pozytywnej”. Uczniowie uczyli się, jak dbać o siebie i o innych, jak radzić sobie ze stresem czy lękiem. Realizowaliśmy co miesiąc szereg wyzwań, angażując w to całą społeczność szkolną, uczniów i nauczycieli oraz rodziców. Wspólne działania sprawiły, że szkoła stała się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dla uczniów.
W ramach rocznego programu realizowaliśmy z uczniami konkretne zagadnienia. W październiku podjęliśmy z uczniami temat pt.: „Energia i motywacja do działania”, w listopadzie tematem przewodnim była „Sztuka”, w grudniu „Odżywianie się i relacje”, w styczniu „Komunikacja i zagrożenia płynące z technologii informacyjnych” (zadanie diagnostyczno- badawcze), w lutym „Zarządzanie sobą” ( tworzenie planera dnia w grupach), marzec był czasem poświęconym głównie wojnie na Ukrainie, w kwietniu „Emocje - tworzenie komiksów z emocjami bohaterów” i rozmowa o nich, w maju „Tydzień kreatywnych zadań”. Czerwcowe zadanie pt.: „Refleksyjność i wdzięczność” zakończyło całoroczny projekt i szkoła uzyskała certyfikat „Szkoły Pozytywnego Myślenia”.
Ewelena Obłaska-Krystosiak
Uczniowie klas I – III w roku szkolnym 2021 – 2022 brali udział w MIĘDZYNARODOWYM PROJEKCIE EDUKACYJNYM “Z kulturą mi do twarzy”
Cele projektu wynikające z Podstawy Programowej:
W trakcje realizacji projektu uczniowie zrealizowali 34 zadania z czterech modułów: W krainie muz, Piękno regionu, Kocham, lubię, szanuję, Kultury świata.
Urszula Skórska-Bingoraj
W piątek 3 czerwca 2022 r. o godz.16.00 rozpoczął się 5. Piknik Rodzinny „U Króla Jana III Sobieskiego”, organizowany przez Radę Rodziców. Czas spędzony wspólnie przez cała szkolną społeczność – uczniów, rodziców, nauczycieli – służył nie tylko odpoczynkowi i zabawie, ale też był przykładem integracji naszego środowiska
Rok 2022 ustanowiono przez Sejm Rokiem Romantyzmu – w rocznicę wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w 1822 roku. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała dla klas 1-3 i 4-8 akcję „Czytanie na trawie” utworów twórców romantyzmu. Uczniowie na głos czytali m. in. „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Utwór ten wygrał w plebiscycie ogłoszonym w klasach starszych i był czytany na głos z podziałem na role w przyszkolnym ogrodzie przez uczniów klas 7.
W roku szkolnym 2021/2022 wszystkie klasy pierwsze uczestniczyły w ogólnopolskim programie edukacyjnym Akademia Bezpiecznego Puchatka.
Jest to program skierowany do uczniów rozpoczynających naukę w szkole podstawowej, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie.
Celem projektu jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci oraz pokazanie uczniom, jak unikać zagrożeń podczas codziennych aktywności w różnych miejscach i w relacji z rówieśnikami, jak również przekazywanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.
Program organizowany jest przez markę Puchatek, we współpracy z Biurem Prewencji oraz Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronem Honorowym akcji jest Komendant Główny Policji.
Pierwszoklasiści aktywnie uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa na podstawie przygotowanych materiałów edukacyjnych oraz kart pracy. Etapem końcowym było przystąpienie do ogólnopolskiego testu bezpieczeństwa.
Za udział w programie dzieci otrzymały dyplomy, a nasza szkoła Certyfikat Akademii Bezpiecznego Puchatka.
Joanna Gontarz
Dzieci z klasy 2 c pod kierunkiem Pani Joanny Wielogórskiej na przełomie maja i czerwca uczestniczyły w Ogólnopolskiej Kampanii „Przytul się do drzewa”. Akcja ta miała na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach oraz zapobieganie powstawaniu pożarów. Uczniowie w czasie zajęć, po części teoretycznej, wychodzili na dwór i przytulali się do drzew. Przekonali się, że drzewoterapia, czyli zielona energia drzew ma niesamowity, uspokajający wpływ na zachowanie człowieka. W podziękowaniu za zaangażowanie w akcję Fabryka Aktywności Młodych przysłała szkole podziękowania i certyfikaty.
We wtorek 24 maja 2022 nasi ósmoklasiści przystąpili do egzaminu z języka polskiego. Przed godziną 9:00 zajęli miejsca w wyznaczonych salach, a przedstawiciele uczniów towarzyszyli swoim nauczycielom, aby być świadkiem przekazywania arkuszy egzaminacyjnych. Gdy arkusze z rąk pani dyrektor Szewczyk zostały odebrane przez zespoły nadzorujące, nadszedł moment ich otwarcia w salach i wytężonej pracy.
Po południu na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zamieszczona została treść zadań z dzisiejszego egzaminu.
Z dumą informujemy, że nasza uczennica Ania Bakoń została laureatką XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531–1683. Od Obertyna do Wiednia”. Uroczyste wręczenie dyplomów laureatom i finalistom konkursu odbyło się 19 maja 2022 r. w namiocie przy Muzeum Wojska Polskiego. Po części oficjalnej można było posłuchać występu chóru oraz zwiedzić Muzeum Wojska Polskiego.
11 maja 2022 r. przy wejściu do ogrodu posadziliśmy magnolię. Chcemy w ten sposób upamiętnić 40 - lecie istnienia naszej szkoły. Mamy nadzieję długo cieszyć się pięknem tego krzewu, który w maju zakwita.
Uczniowie klasy 3A w marcu wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie na krótką formę komiksową inspirowaną twórczością i życiem Marii Skłodowskiej – Curie.
Dnia 11 maja 2022 r. laureaci odebrali nagrody z rąk Pani Dyrektor Centrum Kultury Wilanów oraz autorki książek dla dzieci Pani Anny Czerwińskiej- Rydel. Serdecznie gratulujemy!
Karina Jedynak
Na początku kwietnia 2022 r. biblioteka szkolna stworzyła escape room o prawach autorskich "Kwietniowi antypiraci". Celem projektu było upowszechnianie wiedzy w klasach 6-8, dotyczącej własności intelektualnej i praw autorskich. Przygotowany pokój zagadek opierał się na możliwościach wykorzystania w legalny sposób nie tylko źródeł pisanych, ale także utworów muzycznych, zdjęć, obrazów, wizerunku i reklamy. Uczniowie ćwiczyli też umiejętność logicznego myślenia, czytania ze zrozumieniem oraz pracy w grupie. Rozwijali kreatywność a także świadome i odpowiedzialne korzystanie z technologii cyfrowych. Uczniom bardzo podobał się ten sposób zdobywania wiedzy.
28 kwietnia 2022 r. uczniowie z klasy 7a oraz przedstawicielka klasy 7e wzięli w projekcie patriotyczno-edukacyjnym połączonym z konkursem wiedzy „Wokół Konstytucji 3 Maja”, który miał formę quizu online z wykorzystaniem aplikacji Kahoot. Nasi uczniowie zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi uchwalenia pierwszej w Polsce Konstytucji oraz obejrzeli występy artystyczne z udziałem orkiestry wojskowej i zaproszonych solistów. Spotkanie zorganizowały Departamenty Szkolnictwa Wojskowego oraz Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON oraz Wojskowa Akademia Techniczna.
Nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „Mała książka – wielki człowiek”, przygotowanej z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej
Pierwszoklasiści otrzymali Wyprawki Czytelnicze „Pierwsze Abecadło” oraz odbyły się lekcje czytelnicze w naszej bibliotece. Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej uczniowie z klas 1 znaleźli broszurę pt. „Książką połączeni”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.
W marcu 2022 r. uczniowie klasy 1b wzięli udział w akcji Światowy Dzień Wody z PAH. Uczniowie obejrzeli animację pt. ”Woda nie tylko w kranie”. Dowiedzieli się, że wszystko, co wytwarza człowiek, potrzebuje wody. Najwięcej jej zużywamy nie w kranie, ale kupując rzeczy, do produkcji których była użyta.
Pierwszoklasiści stworzyli w grupach plakaty przedstawiające znaczenie wody i sposoby jej oszczędzania. Plakaty zaprezentowaliśmy na korytarzu, aby inni uczniowie mogli się dowiedzieć na przykład, ile wody potrzeba do przygotowania hamburgera. Zdobytymi informacjami uczniowie zobowiązali się podzielić ze swoimi rodzinami, aby jak najwięcej osób świadomie korzystało z ograniczonych zasobów wody. Na zakończenie zajęć nauczyliśmy się piosenki pt. „Świat bez wody”.
Urszula Skórska-Bingoraj
Jak twierdził Stefan Wyszyński: Pokój światowy zaczyna się od pokoju naszego serca. Serca naszych uczniów z klasy 2b, 3b, 3d oraz wolontariuszy z klasy 7f i 8b, którzy wspólnie zaśpiewali piosenkę Wznieś serce nad zło w celu przywrócenia jedności na świecie, są pełne pokoju i dziecięcej miłości. Dlatego mamy takie ciche życzenie i wierzymy, że ta mała armia miłości i pokoju zaatakuje cały świat.
Do śpiewu uczniów przygotowała p. Renata Kwiatkowska wraz z wychowawcami klas: p. Małgorzatą Szczęsną, p. Pauliną Zaborowską, p. Magdaleną Trelką. W realizacji nagrań dźwiękowych i wideo, a także w montażu filmu, z ogromnym zaangażowaniem, pomogła p. Aneta Popiel (rodzic). Podkład muzyczny na pianinie stworzył p. Mariusz Moćko. Inicjatorem oraz koordynatorem akcji była p. Katarzyna Golec
Wznieśmy serca nad zło!
W grudniu 2021 r. nasz klub "Trzystasiódemka" był po raz kolejny organizatorem LV edycji zawodów WOM w pływaniu dla Dzielnicy Mokotów. Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa nr 307 cztery razy wygrała klasyfikację drużynową, zdobywając tytuł Mistrza Mokotowa w pływaniu w obydwu kategoriach wiekowych dzieci i młodzieży wśród chłopców i dziewcząt.
Indywidulanie nasi uczniowie zdobyli aż 26 medali, w tym większość złotych.
Nasi Mistrzowie Mokotowa to uczniowie:
Kategoria Młodzież:
Dziewczęta: Maria Sadowska, Maria Balas, Natalia Tymińska, Emma Płonka, Lena Płonka, Zuzanna Łukasiewicz
Chłopcy: Adam Dąbrowski, Bartosz Aftyka, Szymon Cieślikowski, Bartosz Białobrowko, Antoni Dratwicki, Szymon Mazurek
Kategoria Dzieci:
Dziewczęta: Marta Hutkowska, Beata Kosińska, Jagoda Gerc, Hanna Cieślikowska, Małgorzata Sobczak, Zofia Sadowska, Nadia Kulik, Nadia Hutkowska.
Chłopcy: Krystian Rusnak, Antoni Rusiniak, Mateusz Balas, Mikołaj Piwowarski, Kostek Kulik, Aleksander Skawiński, Michał Piwowarski, Aleksander Sutarzewicz.
W dniach 22 – 26 listopada klasy 2b, 3a i 3d uczestniczyły w Festiwalu – Stegny Wielu Kultur, którego celem było zapoznanie się z kulturami obecnymi w naszej szkolnej rzeczywistości.
W zależności od narodowości uczniów uczęszczających do danej klasy, każda z klas skupiła się na innym kraju. Klasa 2b wybrała kulturę Gruzji, 3a – kulturę Uzbekistanu, a 3d – kulturę Ukrainy. Dzieci w grupach opracowywały wskazane obszary dotyczące danego państwa i w rozmaitych formach prezentowały je swoim kolegom i koleżankom. Powstały piękne plakaty, interesujące prezentacje, a nawet wytwory kulinarne.
Efektem działań była wystawa zorganizowana na szkolnym korytarzu, dzięki której wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli okazję zagłębić się w niesamowitą kulturę i tradycje wybranych przez nas krajów.
Magdalena Trelka
W dniach poprzedzających Narodowe Święto Niepodległości wychowawcy klas 1-8 oraz oddziału przedszkolnego przeprowadzili lekcje poświęcone kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Aby uhonorować ten dzień Szkoła uczestniczyła w akcji MEiN „Szkoła do hymnu”. Wszystkie klasy zostały poproszone o przygotowanie okolicznościowej gazetki ściennej oraz odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” w dniu 10 listopada o godz. 11:11.
Katarzyna Trentowska, opiekunka Samorządu Uczniowskiego
W piątek 1 października obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu!
Na przerwach między lekcjami wolontariusze ze szkolnego Koła Wolontariatu rozdawali uczniom i nauczycielom karteczki z sentencjami wywołującymi uśmiech. Z okazji tego dnia powstała gazetka tematyczna, a klasy I-III stworzyły baloniki z radosnymi słowami.
W poniedziałek 20 września 2021 r. o godzinie 12:00 uczniowie usłyszeli alarm ewakuacyjny. Wszyscy, którzy przebywali w tym czasie w budynku, musieli go niezwłocznie opuścić. Uczniowie i pracownicy szkoły zastosowali w praktyce procedury dotyczące zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Próbna ewakuacja pokazała, że jesteśmy w stanie bardzo szybko i sprawnie opuścić szkołę w przypadku zagrożenia.
W poniedziałek 20 września nasi uczniowie uczestniczyli w Mistrzostwach Mokotowa w indywidualnych biegach przełajowych w ramach LV Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Pierwsze siedem zawodniczek i siedmiu zawodników w klasyfikacji poszczególnych biegów zakwalifikowało się do Mistrzostw Warszawy w indywidualnych biegach przełajowych, które odbędą się zgodnie z kalendarzem Szkolnego Związku Sportowego Warszawy i Województwa Mazowieckiego w dniu 6 października. Naszą szkołę reprezentować będą:
Adam Dąbrowski - 1 miejsce (rocznik 2008)
Marysia Sadowska - 2 miejsce (rocznik 2008)
Malik Diakite - 5 miejsce (rocznik 2010)