Otrzymaliśmy podziękowanie za aktywny udział w IX Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Szkół „ZBIERAJ BATERIE I TELEFONY!”.
Poprzez selektywną zbiórkę baterii nasi uczniowie przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Zebrane baterie trafiły do Zakładu Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Biosystem S.A., gdzie zostaną poddane procesom recyklingu i odzysku.
W IX edycji Programu Szkoła Podstawowa Nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego zebrała 105 kg zużytych baterii.
W ostatnim tygodniu nauki, w czerwcu 2021 r. uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami przystąpili do udziału w projekcie edukacyjnym "Skarby Bałtyku". Dzieci poznały dwie legendy związane z Morzem Bałtyckim, ryby w nim żyjące oraz właściwości żywieniowe ryb bałtyckich.
W czasie realizacji programu uczniowie pracowali z mapą fizyczną oraz mapkami konturowymi Polski. Zapoznały się również z prezentacjami oraz materiałami multimedialnymi przygotowanymi przez autorów projektu. Korzystały z zasobów Internetu, poszerzając wiedzę na temat zwierząt żyjących w Bałtyku.
Joanna Gontarz
W roku szkolnym 2020/2021 do egzaminu na kartę rowerową przystąpiły klasy 4a, 4b, 4c, 4d oraz 5a, 5b, 5c.
Egzamin praktyczny, który odbywał się online, zdało 151 uczniów. Natomiast do egzaminu praktycznego, który odbywał się w maju na boisku szkolnym, przy współpracy Straży Miejskiej, podeszło i zdało 143 uczniów.
Ewa Mizgier-Kozińska
„Szkoła z Gigantami” to cykl webinarów na kanale YouTube, prowadzony przez najlepszych trenerów programowania i matematyki. Akcja trwała od 10 maja do 21 maja. Celem akcji było zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży na temat programowania, nowoczesnych narzędzi programistycznych, możliwych ścieżek edukacji, pracy w IT.
Organizator akcji - Szkoła Giganci Programowania, która już od 6 lat prowadzi kursy programowania dla dzieci i młodzieży. Od 2017 roku w warsztatach wzięło udział prawie 20 tysięcy uczniów. Patroni honorowi: Ministerstwo Cyfryzacji, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.
W ramach „Szkoły z Gigantami” uczniowie wzięli udział w czterech tematycznych webinarach z nauki programowania oraz w dwóch z matematyki, dotyczących testu ósmoklasisty. Zajęcia prowadzone były przez najlepszych trenerów, w dwóch grupach wiekowych: 7-11 lat oraz 12-19 lat.
Dla młodszej grupy wiekowej odbyły się cztery spotkania tematyczne z zakresu różnych typów rozgrywek: klasycznej rywalizacji, tower defense, tanks oraz battle royale. Starsza grupa tworzyła tematyczne strony internetowe w językach: HTML, CSS, JavaScript. Prezentowany materiał łączył zagadnienia teoretyczne z elementami świata gier, tj. Fortnite, Minecraft czy Tibia.
W trakcie webinarów uczniowie mieli również okazję sprawdzenia swojej wiedzy matematycznej z zakresu szkoły podstawowej, w oparciu o specjalnie przygotowane testy próbne ósmoklasisty, których rozwiązanie było omawiane przez wykwalifikowanego nauczyciela matematyki. Testy zostały przygotowane przez egzaminatora CKE.
Akcja cieszyła się zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Wzięło udział w niej 76 uczniów. Nasza Szkoła według rankingu ogólnopolskiego zajęła 13 miejsce. Została nagrodzona certyfikatem uczestnictwa.
Sylwia Olejarz
Klasa 7b wraz z wychowawcą wzięła udział w akcji Kolorowe Skarpetki. Założyliśmy skarpetki nie do pary na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. Celem tego dnia jest poszerzenie świadomości społecznej i niszczenie stereotypów.
Przyczyną jest występowanie dodatkowego chromosomu 21. "Mam skarpetki nie do pary. Powiesz pewnie nie do wiary. Lecz nie wszystkie życia dary, muszą łączyć się w pary.”
Wydaje się, że liczba (służąca przecież tylko do określenia pewnej ilości) sama w sobie nie może być szczególnie interesująca. A jednak istnieje taka, która wzbudza zainteresowanie już od tysięcy lat i jako jedyna ma również swoje święto. W dniu 14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi i od niedawna również Międzynarodowy Dzień Matematyki.
Uczniowie klas starszych naszej szkoły wraz z nauczycielami matematyki włączyli się w ich obchody. Dużą popularnością wśród uczniów cieszył się eksperyment naukowy, w którym „badacze” mierzyli obwody i średnice różnego rodzaju przedmiotów o przekroju koła, a następnie obliczali iloraz uzyskanych z pomiaru liczb. Z ogromnym zainteresowaniem przyjęli do wiadomości fakt, że wszystkie uzyskane w ten sposób wyniki były jednakowe i równe lub bardzo bliskie liczbie 3,14 czyli wartości liczby pi.
Uczniowie tworzyli zabawne zdania, w których liczby liter w kolejnych wyrazach odpowiadały kolejnym cyfrom rozwinięcia dziesiętnego liczby π.
Powstawały również rymowanki i wierszyki okolicznościowe jak ten – autorstwa Michała Lorenca z klasy Va:
„Jeśli Cię Pani Zofia prosi:
Powiedz Michałku, ile liczba pi wynosi?
To policz sobie litery w zapisie ”kot i pies” i odpowiedz:
To, o co Pani prosi
3,14 wynosi”
π = 3,141592 653589 793238 462643 383279 502884 197169 399375 105820…
Nasza szkoła przystąpiła w tym roku do wdrażania miejskiego projektu Eduwarszawa.pl. Planujemy w przyszłym roku skorzystać z jednolitej i bezpiecznej Platformy cyfrowej proponowanej przez Miasto st. Warszawa.
W ramach popularyzacji projektu organizowane były webinaria dla rodziców i nauczycieli na temat usługi Office 365 Edukations oraz Microsoft Teams – platformy, z której korzystamy od początku nauczania zdalnego w tym roku szkolnym.
Działania profilaktyczno – wychowawcze w naszej szkole realizujemy we współpracy ze Strażą Miejską. Strażnicy spotykają się z naszymi uczniami zarówno w klasach, jak również podczas spotkań realizowanych w formie zdalnej.
Na zajęciach poruszane są ważne dla uczniów zagadnienia:
- bezpieczeństwo w kontaktach z obcymi,
- radzenie sobie ze złością,
- odpowiedzialność prawna nieletnich.
Nawet jeśli technika nie chce z nami współpracować, a Teamsy odmawiają nam wsparcia radzimy sobie z trudnościami. Pani Agnieszka Dzielińska, która współpracuje z naszą szkołą od wielu lat, zawsze znajduje rozwiązanie, żeby zaplanowane spotkanie mogło się odbyć.
Magdalena Sobiech
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Święto to ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. To bardzo ważna data, która ma przypomnieć, że chroniąc język ojczysty dbamy również o tożsamość kulturową. Nasza szkoła również z dużym zaangażowaniem, uczciła to święto. Wychowawcy klas I - III przeprowadzili w klasach lekcję o pięknie i bogactwie języka ojczystego, o jego ubożeniu przez kulturę obrazkową i język mediów. Zwracali szczególną uwagę na rolę czytania w pielęgnowaniu pięknej mowy ojczystej. Mały Samorząd wykonał okolicznościową gazetkę ścienną. Ponadto w klasach przeprowadzono następujące inicjatywy:
• klasy pierwsze: konkurs na pisownię polskich liter : ż ,ą, ę... połączony z pracą plastyczną,
• klasy drugie: wykonały zakładki do książki z wyrazami, które sprawiają dzieciom trudności w poprawnym pisaniu wyrazów np. żołnierz, na razie...
• klasy trzecie: wykonały plakat: Jakim wyrazem można zastąpić wyraz "fajny"?
• klasy starsze: na lekcjach języka polskiego sygnalizowano ten dzień i podkreślano potrzebę dbania o języki narodowe i naukę języków obcych.
Akcja powinna zagościć w naszej szkole na stałe.
Jesli chcesz dowiedzieć się nieco o historii naszego języka, obejrzyj załączony materiał:
Renata Siecińska-Zielak
16, 17 i 18 lutego na terenie szkoły odbyły się egzaminy próbne dla ósmoklasistów z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Ze względu na trwajacą epidemię uczniowie proszeni byli o noszenie maseczek, dezyfekcję rąk oraz o zachowanie dystansu społecznego. Klasy były podzielone na mniejsze grupy, aby każdy uczeń mógł sam siedzieć w ławce. Wykorzystaliśmy arkusze egzaminacyjne przygotowane przez GWO. Uczniowie cieszyli się, że wreszcie mogą spotkać się w szkole.
Zuzanna Sewastianowicz
Uczniowie klasy III a w ramach preorientacji zawodowej 12 lutego 2021 poznawali tajniki zawodu fotografa. Uczniowie posłuchali o warunkach koniecznych do wykonania dobrego zdjęcia. Poznali również historię tego zawodu oraz ścieżkę edukacyjną tej profesji.
Na pytania uczniów opowiadał Adam Różański, nasz absolwent, a prywatnie brat jednej z uczennic.
Magdalena Sobiech
W tym roku szkolnym, podobnie jak w ubiegłych latach, uczniowie klas trzecich biorą udział w warsztatach: Wiem, co jem. Ambasadorem projektu jest Miasto Stołeczne Warszawa. Zajęcia prowadzone są online na platformie Microsoft Teams. Podczas zajęć uczniowie poznają zasady zdrowego odżywiania, analizują piramidę żywienia, uczą się także, jak przygotować drugie, zdrowe śniadanie. Zajęcia prowadzone metodą warsztatową, przy wykorzystaniu nowoczesnych technik i sprzętu informatycznego dostępnego w szkole, są ciekawą formą przyswajania wiedzy w zakresie odżywiania.
Renata Siecińska-Zielak
W połowie listopada 2020 r. w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Życzliwości i Pozdrowień. Ten tydzień był tygodniem pełnym uśmiechów, dobrych uczynków, miłych słów i gestów. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie.
Magdalena Krasuska
Od 26 października zostały zawieszone zajęcia stacjonarne w klasach 4-8 w naszej szkole, a od 9 listopada w klasach 1-3. Wszystkie klasy przechodzą na zdalne nauczanie. Będziemy korzystać z platformy Teams, aby online uczestniczyć w lekcjach.
Wspieramy ogólnopolską kampanię "Zaświeć na zielono. 17 milionów", organizowaną przez Fundację Kolorowy Świat na rzecz osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym.
Co to jest MPD?
Mózgowe Porażanie Dziecięce to zespół przewlekłych zaburzeń neurologicznych, który obejmuje zaburzania ruchu i postawy. Najczęstsze problemy, które towarzyszą MPD to słaba koordynacja, sztywność mięśni (tzw. spastyczność) oraz kłopoty z połykaniem i mówieniem. MPD występuje u około 2 na 1000 urodzonych dzieci.
Dlaczego 17 milionów?
17 milionów osób na świecie dotkniętych jest Mózgowym Porażeniem Dziecięcym.
Co z tym zielonym?
6 października przypada Światowy Dzień Osób z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. W geście solidarności z MPD cały świat zapala się na zielono.
Nasi uczniowie podjęli wyzwanie i na lekcji wf pobiegli 800 m.
Każdy może przyłączyć się do akcji. Wystarczy podjąć wyzwanie sportowe, taneczne lub pójść na spacer dla 17 milionów.
Po szczegóły odsyłam na stronę kampanii:
https://17milionow.pl/
Katarzyna Golec
Uczniowie klasy 1b uczestniczyli w wielu warsztatach w ogrodzie i wokół szkoły: "Cztery strony świata", "Wymiary ludzkiej miary", "Podróże roślin", "Tajemnice projektantów", "Zakochaj się w drzewach". Zajęcia te prowadzone były przez pracowników MDK. Dzieci pracowały w grupach: mierzyły, liczyły, rysowały, projektowały. Każde z tych zajęć odniosło wielki sukces! Uczniowie byli zachwyceni!!!
Małgorzata Szczęsna
Uczniowie klasy 1b zastanawiali się, co mogą robić jesienią. Później realizowali w klasie i w domu swoje pomysły. Wykonali pracę plastyczną z materiałów przyrodniczych. Projektowali ogrody. Te prace dostarczyły im wielu emocji i satysfakcji.
30 września 2020 r. o godz. 11.00 w naszej szkole miała miejsce próbna ewakuacja. Głównym jej celem było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Uczniowie i nauczyciele, zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły.
Spełniło się nasze ogrodowe marzenie: na Polanie Króla Jana stoi altana w kolorze cedrowym, godna króla.
Nasze tegoroczne plany:
-zawieszenie karmników dla ptaków na zimowe dokarmianie;
-zawieszenie domków dla pożytecznych owadów;
- zainstalowanie małej stacji meteorologicznej, zegara słonecznego, poideł dla ptaków;
- zainstalowanie tablicy wolnostojącej z nazwą ogrodu i regulaminem;
- wykonanie i odświeżanie ścieżki sensorycznej;
- przygotowanie przez każdego nauczyciela, pedagoga, psychologa scenariusza zajęć, możliwego do przeprowadzenia w ogrodzie oraz karty pracy;
-przygotowanie zbioru scenariuszy w skoroszycie, umieszczenie ich w bibliotece szkolnej, wykorzystanie ich przez nauczycieli do przeprowadzenia warsztatów w ogrodzie;
- przeprowadzanie zajęć terenowych edukacyjnych;
-przeprowadzanie warsztatów wychowawczych;
- pielęgnacja ogrodu: pielenie rabat, uzupełnianie ich roślinami, podkładanie nawozu, grabienie liści, dosypywanie ziemi, kory, zrębków;
- wykonanie obrzeża trawnikowego z plastrów drzewa i kamieni otoczaków;
- gromadzenie w kompostowniku odpadów roślinnych i przesypywanie liśćmi;
- zainstalowanie stelaży pod tablice edukacyjne;
- zamówienie i założenie tablic edukacyjnych tematycznie związanych z realizowanym projektem.
Ambitny rok! Liczę na Państwa i Uczniów pomoc!
Do zobaczenia w ogrodzie!
Małgorzata Szczęsna
Z radością informujemy, że uczeń klasy 8c w miniony weekend wywalczył brązowy medal Mistrzostw Polski Młodzików w chodzie, ustanawiając swój rekord życiowy na 25:52,79. Dodatkowo pragniemy przypomnieć, że Kacper ma już na swoim koncie złoty medal w Mistrzostwach Mazowsza. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!