Dnia 18 czerwca w ramach profilaktyki i poprawy świadomosci naszych uczniow klasa 6c i 6d udały sie nad Jeziorko Czerniakowskie, gdzie zostala przeprowadzona pogadanka przez instruktora WOPR, Jakuba Sekułę - nauczyciela WF, na temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą i bezpiecznej kapieli. Podczas wyjścia zostały rownież zrelizowane gry i zabawy integracyjne oraz piknik na kocach. Na zakończenie dla grzecznych dzieci, czyli wszystkich, czekala niespodzianka - lody :)
Przypominamy i goraco apelujemy o zachowanie rozwagi w czasie wakacji szczególnie nad wodą! Zajrzyjcie do poniższej broszurki!
DT__BezpiecznaWoda-broszura2024.pdf
Jakub Sekuła
W tym roku szkolnym klasa III c realizowała zadania w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki”. Celem programu było przede wszystkim rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej.
W ramach projektu uczniowie czytali historię "Rozchmurzone opowiadanie na powitanie", wykonali logo programu "Czytam z klasą"- Chmurki Tosi – gotowa praca była zawieszona na specjalnej tablicy przez cały rok. Trzecioklasiści w grupach wykonywali plakaty przedstawiające sylwetki osób, które na przestrzeni wieków czyniły dobro. Dzieci wykonały zadanie, zaprezentowały wyniki swojej pracy na forum klasy. 3c brała też udział w spotkaniu dotyczącym Praw Dziecka w kontekście życia i twórczości Janusza Korczaka. Włączyliśmy się w akcję "Paczka dla bohatera"- wykonane zostały karty bożonarodzeniowe z życzeniami, które zostały przekazane kombatantom. Zorganizowana została w klasie akcja "Anioły", która trwała przez ostatni tydzień przed Świętami. Dzieci dochowały tajemnicy i w większości sprytnie udawało im się wykonywać zadania codziennie. Ich kreatywność w wyszukiwaniu sposobów na podrzucanie czegoś miłego przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Na koniec rozmawialiśmy o uczuciach, jakie im towarzyszyły, o pozytywnych emocjach i o przyjemności, jaką sprawia obdarowywanie. Stworzyliśmy w klasie kącik, w którym uczniowie prezentowali ciekawe informacje o różnych, wybranych przez siebie, zwierzętach świata. W ramach omawiania lektury „Którędy do Yellowstone” uczniowie wykonali w grupach plakaty promujące poszczególne parki narodowe. Zwracali uwagę na kolory, jakich należy użyć, aby odzwierciedlić klimat danego obszaru, dodali charakterystyczne zwierzęta, żyjące na danym terenie. Uczniowie uzupełniali karty pracy w formacie A3. Każdy dostał swoją kartę, wykonał stronę tytułową oraz uzupełniał ją o informacje, które miał odnaleźć w książce. Przy odpowiednich zadaniach podany był zakres stron, na których można odnaleźć informacje.
W ramach realizacji tego projektu uczniowie wykonali bardzo dużo działań. Tutaj zostały przytoczone tylko niektóre. Zawsze chętnie i z zaangażowaniem wykonywali wszelkie zadania. Pracowicie i efektywnie zakończyliśmy realizację projektu.
Anna Siedlanowska
11 czerwca 2024 r. odbyła się uroczystość podsumowująca działania nauczycieli oraz uczniów z okazji 40-lecia nadania szkole imienia Króla Jana III Sobieskiego. Przypomnijmy niektóre z nich:
W październiku 2023 r. nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili akcję dla klas 4 - 8 „Bieg z Sobieskim po zdrowie”, która polegała na przebiegnięciu lub przejściu jak największej ilości okrążeń po bieżni szkolnej. Wszystkie klasy bardzo się zaangażowały. Oto wyniki: I miejsce 4c - 291 okrążeń, II miejsce 6d - 282 okrążeń, III miejsce 8c - 247 okrążeń.
W listopadzie 2023 odbyły się dwa konkursy: Konkurs wiedzy o Patronie Szkoły - Królu Janie III Sobieskim konkurs dla klas 4-6 oraz 7-8. Innym konkursem był „Wywiad z Patronem Szkoły - Królem Janem III Sobieskim”.
Kolejną inicjatywa adresowana była do uczniów z klas 1-3. Był to konkurs plastyczny „Najpiękniejszy kubek Jana III Sobieskiego”. Uczniowie projektowali swoje kubki, a najlepsze prace znalazły się na prawdziwych kubkach.
W klasach starszych została przeprowadzona akcja pt. "Uczniowie o szkole".
Świętowaliśmy to wydarzenie również polonistycznie, zapraszając uczniów do krainy języka, literatury, zabawy słowem w kategoriach: „Miniaturki poetyckie” i „Życzenia dla szkoły z okazji 40-lecia nadania naszej szkole imienia” oraz „Opowiadanie - bohater literacki z wizytą na lekcji w naszej szkole” czy też „Szkoła przyszłości – jak wyobrażasz sobie naszą szkołę za 40 lat?”.
Nauczyciele Biblioteki Szkolnej zorganizowali konkurs na wykonanie klasowego lapbooka pt. Życie Jana III Sobieskiego”.
Biblioteka szkolna zorganizowała również projekt: 40 cytatów na 40 - lecie. Projekt edukacyjnym przy współpracy z Wikipedia Polska #40cytatówna40lecie. Miał na celu uzupełnienie informacji o patronie na stronie biografii Wikipedia Polska oraz w Wikicytaty o fragmenty książek biograficznych.
Dużym powodzeniem cieszył się konkurs plastyczny: „Jan III Sobieski oczami uczniów”. Udało się stworzyć galerię ponad 400 wyjątkowych prac, pokazujących indywidualne podejście do sztuki każdego z uczniów.
Świetlica Szkolna w ramach Innowacji Pedagogicznej Bez Zabawek i na podstawie historii zaczerpniętej ze strony internetowej muzeum w Wilanowie stworzyła wydrę, ulubione zwierzę Jana III Sobieskiego.
Wszystkie przedstawione akcje zostały podsumowane na uroczystej akademii, a laureaci konkursów otrzymali nagrody i dyplomy.
Gra „Aktywnie z Sobieskim” adresowana była dla klas I-III. Klasy I-II miały za zadanie podążać zgodnie w wskazówkami umieszczonymi na terenie szkoły i zbierać elementy układanki. Zwieńczeniem poszukiwań było odgadnięcie hasła, które uczniowie w formie śpiewanej musieli odgadnąć. Hasłem był fragment hymnu szkoły.
Klasy III miały trudniejsze zadanie. Uczniowie musieli poruszać się według wskazówek rozmieszczonych po terenie szkoły, ale dodatkowo zbierać informacje umieszczone w kopertach i uzupełniać nimi kartę pracy – „Ciekawostki o królu Janie III Sobieskim”. Informacje zdobywane podczas gry pozwoliły uczniom poszerzyć wiedzę o patronie szkoły. Znalazły się tam informacje m.in. o samym władcy, o jego wojskach, o odsieczy wiedeńskiej, ale również o zamiłowaniu do kawy, ziemniaków czy egzotycznych zwierząt, które sprowadzał do Wilanowa.
Zwieńczeniem gry było uzupełnienie całej karty edukacyjnej oraz ułożenie hasła, które Sobieski wypowiedział pod Wiedniem „Venimus, Vidimus, Deus vicit”, czyli” Przybyliśmy, zobaczyliśmy , Bóg zwyciężył”.
Dzieci bardzo zaangażowały się w tę grę, aktywnie poszukiwały wskazówek, analizowały informacje, które umieszczały w karcie pracy. Bardzo podobała się uczniom taka aktywność.
Anna Siedlanowska
W piątek 7 czerwca 2024 r. odbył się VII Piknik u Króla Jana III Sobieskiego, organizowany przez Radę Rodziców i rodziców z Rady Szkoły. W programie nie zabrakło występów artystycznych naszych uczniów, zarówno wokalnych, tanecznych jak i instrumentalnych. Były też pokazy sportowe, wspólne zabawy i loterie fantowe.
Wśród gości mogliśmy powitać Burmistrza Mokotowa Rafała Miastowskiego i Zastępcę Burmistrza Krzysztofa Skolimowskiego a także Grzegorza Gabora Jędrzejewskiego, który wziął udział w zabawie „Strzel gola Gaborowi”.
Piknik był świetnym przykładem integracji naszego środowiska.
29 maja po raz kolejny odwiedziliśmy Wilanów, jednak tym razem udaliśmy się do ogrodów pałacowych na warsztaty przyrodnicze. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w wilanowskich ogrodach i nauczyły się je rozpoznawać. Uświadomiły sobie również, jak ważną rolę rośliny i zwierzęta odgrywają w życiu człowieka. Pani przewodnik opowiedziała, w jaki sposób uzyskuje się niezwykłe kształty roślin. W cieniu zielonej pergoli mówiła o znakomitym przystosowaniu grabów do gięcia i przycinania, uzyskując pożądane kształty. Zaczerpnęli wiedzy na temat stylów, w jakich są prowadzone ogrody -angielski, barokowy i angielsko-chiński. Poznały historię zegara słonecznego i sylwetkę darczyńcy owego praktycznego prezentu - Jana Heweliusza. Pogoda dopisała, humory również, więc nasze zajęcia plenerowe można uznać za udane.
Anna Siedlanowska
20 kwietnia 2024 r. uczennica klasy 6d zajęła 1miejsce w Miedzywojewódzkich Mistrzostwach Mazowsza w badmintonie. Gratulujemy!
Magdalena Sznura
Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym po raz drugi dołączyła do ogólnopolskiej kampanii Rowerowy Maj, organizowanej przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.
Przez cały maj zachęcamy uczniów (oraz pracowników szkoły!), aby codziennie docierali na zajęcia w sposób aktywny - na rowerze, hulajnodze, rolkach, wrotkach lub deskorolce. Dzieci podczas drogi do szkoły ćwiczą swoją koordynację, uczą się samodzielności, odpowiedzialności, zdobywają praktykę w zakresie zrównoważonej mobilności. Poranny wysiłek fizyczny poprawia również koncentrację na lekcjach.
Zasady są proste. W zamian za aktywną podróż uczniowie (i pracownicy szkoły) otrzymują dwie naklejki: jedną do swojego dzienniczka rowerowego, a drugą do przyklejenia na plakat klasowy/grupowy. Na koniec kampanii w każdej szkole najaktywniejsza klasa wygrywa wycieczkę, warsztaty lub inną ciekawą aktywność.
Wszelkie pytania, wnioski i wątpliwości proszę kierować do mnie Katarzyny Sucheckiej oraz do Magdy Sznury-Wąsik i Jakuba Sekuły.
Koordynatorzy Szkolni kampanii:
Katarzyna Suchecka - koordynator główny
Magdalena Sznura-Wąsik
Jakub Sekuła
W załączniku regulamin Kampanii Rowerowy Maj 2024
Nasi nauczyciele odbyli bardzo ciekawe szkolenie z zastosowania metody Kart Grabowskiego, co zaowocowało wprowadzeniem rewolucyjnego podejścia do nauczania matematyki w naszej szkole. Ta innowacyjna metoda skupia się na interaktywnych grach i zadaniach, które nie tylko przekazują wiedzę, ale także rozwijają umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów.
Dzięki tej nowej metodzie, uczniowie nie tylko zdobywają solidne fundamenty matematyczne, ale także angażują się w proces nauki w sposób aktywny i zainteresowany. Poprzez regularne korzystanie z interaktywnych narzędzi oraz gier matematycznych, uczniowie mają możliwość eksperymentowania, współpracy i rozwoju kreatywności.
Daniel Trześniewski
W naszej szkole mieliśmy okazję podziwiać wystawę związaną z książkami Štěpána Zavřela.
Uczniowie z klas 3c, 3d,2a 2b,1b 1c wspólnie tworzyli prace plastyczne słuchali fragmentów książek "Sen o Wenecji", " Ostatnie drzewo", "Zaczarowana rybka" Książki były też doskonałym początkiem dyskusji na temat ekologii, wizji świata bez drzew oraz zabytków Wenecji.
Dziękujemy za wypożyczenie wystawy Wydawnictwo Tatarak.
Anna Rumas, Maja Jaczun
Z wielką radością chcemy się pochwalić, że nasza szkoła zdobyła wyróżnienie 2 stopnia w 5. Konkursie Warszawskiej Nagrody Edukacyjnej im. Marka Edelmana. Wyróżnienie przyznawane jest stołecznym placówkom edukacyjnym za promowanie pozytywnych wzorców społecznych, rozwijanie empatii i budowanie etyki życia społecznego.
Gratulujemy pozostałym laureatom oraz dziękujemy całej społeczność naszej szkoły za zaangażowanie w naszych projektach!
Organizatorem i fundatorem Nagrody Edukacyjnej im. Marka Edelmana jest Miasto Stołeczne Warszawa . Nagrodę przyznaje Rada m.st. Warszawy. Partnerem nagrody jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Maria Jaczun, Anna Rumas
Konkurs jest wydarzeniem towarzyszącym 40. rocznicy nadania imienia Jana III Sobieskiego Szkole Podstawowej nr 307 oraz uczczeniem 340. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej.
Komisja konkursowa w składzie:
Przewodnicząca: dyr. Zuzanna Sewastianowicz
Członkowie Komisji: Magdalena Sobiech, Dominika Ogrodnik-Gajkowska, Maria Jaczun, Anna Rumas, Anna Jabłecka
nagrodziła w kategorii klas 1-3:
1 miejsce klasa 2b
2 miejsce ex aequo klasa 3d i 1a
3 miejsce klasa 3c
wyróżnienie 3b
w kategorii klas 4-8
1 miejsce klasa 6e
2 miejsce klasa 4c
3 miejsce ex aequo klasa 8c i 6a
wyróżnienie ex aequo 5d i 8a
Gratulujemy serdecznie!
Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystego podsumowania obchodów 40. nadania imienia szkoły w czerwcu. Wszystkie Lapbooki zostaną zaprezentowane na wystawie.
Edukacyjny robot Genibot jest wykorzystywany m.in. do nauki programowania. Uczniowie klasy III c w mijającym roku szkolnym mieli cykl zajęć z wykorzystaniem tego robota. Za pomocą kart do nauki kodowania w wersji polskiej i angielskiej planowali różne zadania i ćwiczenia. Na początku przygody z Genibotem uczyli się, jak zaprogramować go, aby wykonywał zadania, które chcemy zrealizować. Potem przyszła kolej na samodzielne kodowanie na papierze wymyślonego wzoru, a następnie kodowanie robota w taki sposób, aby odwzorował to, co uczniowie narysowali na karcie. Każde kolejne zadanie i wyzwanie było trudniejsze od poprzedniego, dzięki czemu dzieci angażowały się w edukację i nie traciły koncentracji. Celem zajęć było rozwijanie logicznego myślenia, umiejętności szybkiego podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów. Zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów, uwielbiają naukę z Genibotem. Z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia.
Anna Siedlanowska
W Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 339 odbyło się uroczyste rozdanie nagród konkursu matematycznego „W LABIRYNTACH MATEMATYKI”. Laureatami z naszej szkoły zostali Tymon Felis z klasy 3b – I miejsce, Grzegorz Maj z klasy 3c – II miejsce, Marcel Dziak z klasy 2a –II miejsce, Karolina Posepna z klasy 2b - II miejsce. Serdecznie gratulujemy!
27 marca 2024 r. na zaproszenie Jurka Owsiaka uczniowie klasy 3b wzięli udział w konferencji prasowej podsumowującej 32 Finał WOŚP. Mogli zaprezentować umiejętności niezbędne do udzielania pierwszej pomocy, które zdobyli realizując program RUR. Bardzo nam było miło, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnym momencie dla WOŚP.
Urszula Skórska-Bingoraj
Chcemy się z Wami podzielić niezwykłym wydarzeniem, które miało miejsce w klasie 1D z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, obchodzonego 27 marca! Nasze utalentowane dzieci przygotowały pełne uroku przedstawienie kukiełkowe, w którym zaprezentowały dwa wiersze niezapomnianego Janusza Brzechwy: "Na straganie" i "Pan Pomidor".
Podczas tego magicznego występu przenieśliśmy widzów w świat pełen barwnych postaci, niesamowitych przygód i rymowanych opowieści. To było nie tylko wyjątkowe widowisko, ale także wspaniała okazja dla naszych uczniów do rozwijania umiejętności aktorskich, współpracy i kreatywności.
Dziękujemy naszym utalentowanym uczniom za ich zaangażowanie i pasję, a także wszystkim rodzicom i nauczycielom za wsparcie! Niech ten Dzień Teatru będzie dla nas inspiracją do dalszego odkrywania magicznego świata sztuki i wyobraźni!
Daniel Trześniewski
21 marca mogliśmy uczcić obchody Światowego Dnia Poezji, uczestnicząc w wieczorze poetyckim naszej nauczycielki p. Anity Krywult – Słapczyńskiej. Gościliśmy w wilanowskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Kolegiackiej, gdzie słuchaliśmy wierszy autorstwa Pani Anity z jej trzech tomików poezji: „Ulotna kraina”, „Słowa niewypowiedziane” i „Pierwszy kwiat”.
Był to wieczór piękny i pełen wzruszeń. Pani Anita opowiedziała zebranym, co jest dla niej inspiracją do tworzenia poezji i przybliżyła historię powstania wybranych utworów.
Naszej koleżance i nauczycielce życzymy jeszcze wielu sukcesów literackich i czekamy na kolejne spotkania z jej twórczością.
Mały i Duży Samorząd Uczniowski składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się do zbiórki na rzecz Fundacji Azylu Koci Świat. Zbiórka organizowana jest w naszej szkole od wielu lat i niezmiennie uczniowie okazują swoje dobre serce niosąc pomoc w postaci darów i środków pieniężnych. Zgromadziliśmy nie tylko pieniądze - 2567zł, ale i spore ilości karmy, zabawek i innych akcesoriów, które zostały przekazane przedstawicielom fundacji. Za zaangażowanie w akcję i zrozumienie potrzeb czworonogów otrzymaliśmy piękne podziękowanie, a każda klasa - kalendarz z podopiecznymi Fundacji.
Cieszymy się, że los porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły.
Ula Skórska-Bingoraj, Anna Siedlanowska, Ewa Golczuk, Ada Męczyńska
Klasa 1d świętuje nadejście wiosny w najlepszy możliwy sposób - poprzez pracę w ogrodzie! Zajęliśmy się przygotowywaniem sadzonek, siejemy nasiona i eksplorujemy tajemnice zieleni. Dla naszych uczniów to nie tylko zabawa, to także nauka o roślinach, cyklu życia i odpowiedzialności za otaczający nas świat. Oto, jak razem witamy Wiosnę w naszej klasie! Zapraszamy do obejrzenia filmiku.
Biblioteka szkolna ogłosiła dla klas 1-3 cykliczny konkurs kaligraficzny, który trwał 5 miesięcy, od listopada do marca 2024 r. Szkolnym Mistrzem Kaligrafii została klasa 3c (wychowawczyni pani Anna Siedlanowska).
W lutym 2024 r. klasa 3b zorganizowała apel, na którym przedstawiła, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Uczniowie przypomnieli swoim kolegom z klas 1-3, jak bezpiecznie zaopiekować się osobą poszkodowaną. Przypomnieli numery alarmowe i prawidłowy sposób wzywania pomocy, układanie w pozycji bezpiecznej oraz wykonywanie resuscytacji oddechowo- krążeniowej. Utrwaliliśmy łańcuch przeżycia, czyli wszystkie czynności, które należy wykonać, aby skutecznie pomóc osobie poszkodowanej. Pamiętajmy! Gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, ocaliłoby to milion ludzi rocznie!
Urszula Skórska-Bingoraj
Dzięki uprzejmości Pani Marty – mamy Ziemka – uczniowie klasy 3a brali udział w warsztatach „Wdech i Wydech, czyli Warsztaty Uważności”. Wspólnie z wychowawcą i nauczycielem wspierającym dzieci uczyły się kontroli własnego ciała, uważnego słuchania i oddychania. Na zajęciach wysyłaliśmy również dobre myśli, czerpaliśmy radość z dawania oraz szukaliśmy dobra wokół siebie.
Pani Marto, dziękujemy za ciekawe spotkania. Postaramy się wykorzystać zdobyte umiejętności w naszym codziennym życiu.
Uczniowie klasy 3a z wychowawcą Anną Grzempczyńską
W środę 13 marca 2024 roku reprezentacja klasy 3a i 2b brała udział w finałowym turnieju, podsumowującym działania w programie "Woda w mieście" w I semestrze. Było to również zakończenie X jubileuszowej edycji programu "Warszawska Energia - od poznania do EKO-działania". Dzieci wykonywały atrakcyjne zadania przygotowane w formie zabawy.
Na zakończenie turnieju wręczone zostały dyplomy, zaświadczenia, upominki i nagrody oraz czekał na nas słodki poczęstunek.
Anna Grzempczyńska
Zakończyłyśmy warsztaty związane z książką "Którędy do Yellowstone?” autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich Wydawnictwo Dwie Siostry.
Towarzyszyli nam uczniowie i wychowawcy z klas 1-4.
Dla każdego poziomu klas przygotowałyśmy coś innego - zawsze jednak temat był związany z ochroną przyrody i pięknem Parków Narodowych.
Bardzo serdecznie chciałybyśmy podziękować rożnym instytucjom za przepiękne materiały dydaktyczne, które przekazałyśmy uczniom i które wzbogaciły księgozbiór biblioteki.
Zapraszamy do zapoznania się z bogatą galerią zdjęć na naszym profilu biblioteki: Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 307 W Warszawie.
Maria Jaczun, Anna Rumas
21.02.2024r. klasy 3b i 3d uczestniczyły w interaktywnych warsztatach pt. „Co to znaczy Unia?”. Zajęcia poprowadził przedstawiciel fundacji Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii.
Dzięki udziałowi w spotkaniu uczniowie mieli możliwość wzbogacenia wiedzy na temat Unii Europejskiej. Poprzez aktywny udział w warsztatach zdobyły nie tylko wiedz, ale i zrozumiały, co to znaczy być aktywnym członkiem wspólnoty. Była to ciekawa lekcja nowożytnej historii naszego kraju.
Z okazji 40-lecia nadania imienia szkole nasi uczniowie brali udział w edycji Wikipedii i jej projekcie siostrzanym - Wiki cytaty.
Uczniowie uzupełniali cytaty i informacje związane z naszym patronem Królem Janem III Sobieskim na Wikipedii i jej projektach siostrzanych. Akcja trwała do 8 marca 2024 r. Efekty naszej pracy można znaleźć pod poniższymi linkami:
https://pl.wikiquote.org/wiki/Jan_III_Sobieski
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_III_Sobieski
Akcja została podjęta w ramach projektu Wiki szkoła. Wszystkim zaangażowanym uczniom serdecznie dziękujemy!
Anna Rumas, Maja Jaczun
11 lutego numer alarmowy 112 obchodzi swoje urodziny. Co roku dzień ten poświęcony jest zwiększaniu świadomości na temat Europejskiego Numeru Alarmowego 112.
Numer alarmowy 112 to system powiadamiania ratunkowego funkcjonujący na terenie kraju, który składa się z 17 centrów powiadamiania ratunkowego - po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu. W 2023 roku w Warszawie odebrano ponad milion połączeń telefonicznych.
Już po raz czwarty obchodzonemu Świętu towarzyszył konkurs pod hasłem „112 – ten numer ratuje życie” skierowany do uczniów warszawskich szkół podstawowych. Celem konkursu było kształtowanie właściwych zachowań podczas niesienia pomocy, a także propagowanie wiedzy o Europejskim Numerze Alarmowym 112. Zgłosiły się do niego 34 szkoły podstawowe, które przesłały łącznie 88 prac. Nagrodzono dziesięcioro dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas IV-VI i uczniowie klas VII-VIII.
W dniu 12.02 2024 r. w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa przy ul. Młynarskiej 43/45 w Warszawie prezydent Rafał Trzaskowski i wojewoda Mariusz Frankowski wyróżnili pracowników centrum oraz wręczyli uczniom pamiątkowe dyplomy i nagrody. Jedną z laureatek konkursu za wiersz pt. 112 – ten numer ratuje życie została uczennica naszej szkoły Adrianna Kurek z klasy 5a. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich!
Joanna Wiśniewska
W piątek zakończyłyśmy warsztaty związane z tradycją i kulturą żydowską, które rozpoczęłyśmy w ramach zajęć dotyczących wielokulturowości w Warszawie. Jest to 2 część projektu o nazwie : "Życie codzienne i odświętne warszawskich Żydów. Dzieciństwo w getcie warszawskim - śladami Janusza Korczaka i Marka Edelmana."
W zajęciach uczestniczyli uczniowie z klas 1b,1c,1d,2a, 2b, 3a,3c, 3d, 4b, 5a, 7a,7d.
W młodszych grupach dzieci wysłuchały ciekawostek na temat życia Jana Brzechwy, poznały tradycje związane z dzieciństwem i zabawą żydowską. Dzieci pograły w drejdla, pobawiły się pukawką i fruwką. Uczniowie byli zaskoczeni, jak dobrze można bawić się zabawkami zrobionymi samodzielnie i w dodatku z dawnych czasów.
Trochę starszym uczestnikom, zaproponowałyśmy zajęcia związane z kuchnią i świętami żydowskimi. Uczniowie próbowali mace oraz chałkę. Nauczyły się, co oznacza jedzenie koszerne i jakie są zasady jego spożywania oraz poznały niektóre tradycje żydowskie.
Natomiast w klasach 7-8 uczniowie wysłuchali historii o wybitnych postaciach żydowskich m.in. Jana Brzechwy, Marka Edelmana, Marysi Ajzensztadt oraz Janusza Korczaka. Młodzież zapoznała się z alfabetem hebrajskim, językiem Jidisz oraz Judaizmami obecnymi w polskim języku. Rozwiązała krótkie zadanie związane z tym językiem.
W każdej grupie na koniec zajęć odbył się quiz związany z tematem. Uczniowie otrzymali nagrody pozyskane z Muzeum Historii Żydów Polskich POLINoraz Żydowski Instytut Historyczny / Jewish Historical Institute i Żydowskie Muzeum Galicja, za które serdecznie dziękujemy.
Dziękujemy również wszystkim uczestnikom i nauczycielom.
Maja Jaczun i Anna Rumas
W związku z Międzynarodowym Dniem Klocków LEGO biblioteka ogłosiła konkurs techniczny, który skierowany był do wszystkich uczniów szkoły. Celem konkursu były: promocja czytelnictwa i książki w niekonwencjonalny sposób; zachęcenie dzieci i młodzieży do twórczej aktywności oraz rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie z klocków LEGO okładki ulubionej książki. W konkursie nagrodzono 7 osób i przyznano 6 wyróżnień. Konkurs zorganizowały i przeprowadziły nauczycielki bibliotekarki - Anna Rumas i Maria Jaczun.
28 stycznia 2024 r. uczniowie klasy 3b wzięli udział w 32 Finale WOŚP. Przedstawili pozorację udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku i zaprezentowali umiejętności zdobyte w programie Ratujemy i Uczymy Ratować. Pokazali, jak prawidłowo wezwać pomoc, ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, wykonać RKO, opatrzyć rany, a nawet użyć AED. Udział w 32 Finale był wspaniałą przygodą dla całej klasy, dostarczył wielu radosnych przeżyć i był okazja do sprawdzenia swoich umiejętności.
Urszula Skórska-Bingoraj
W dniu 12 stycznia 2024 roku odbył się w naszej szkole Bal Karnawałowy. Cała społeczność klas młodszych bawiła się wspólnie w sali gimnastycznej w karnawałowych rytmach. Każdy uczeń mógł z tej okazji przebrać się za ulubioną postać, można było podziwiać bohaterów licznych bajek, odważnych superbohaterów, kolorowe wróżki, księżniczki, zwierzątka oraz wiele innych wspaniałych kreacji. Wspólna zabawa przyniosła dużo radości, uśmiechu oraz możliwości integracji. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, wychowawcom i nauczycielom za zaangażowanie. Do zobaczenia za rok!
Paulina Zaborowska
12.01.2024 r. klasy 1-6 uczestniczyły w zabawie karnawałowej, a uczniowie klas 7-8 w popołudniowej dyskotece.
Uczniowie spotkali się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, rycerzy, piratów, … nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Zabawę poprowadzili animatorzy , którzy od pierwszych taktów muzyki zachęcali dzieci oraz ich opiekunów do wspólnej zabawy. Dzieci brały udział w różnych konkursach. Były pociągi, kółeczka, tańce w parach i osobno.
To wyjątkowe wydarzenie dostarczyło uczestnikom mnóstwo radości i świetnej zabawy. Dziękujemy dzieciom i Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
Magdalena Kłysz
Szkoła Podstawowa nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego w Warszawie przystąpiła do projektu ekologicznego „Woda w mieście” w edycji 2023/2024. Pod przewodnictwem wychowawcy Anny Grzempczyńskiej klasa 3a dzielnie odkrywała tajniki wody i jej znaczenia w przyrodzie pod przewodnictwem wychowawcy Anny Grzempczyńskiej.
W tym celu oglądaliśmy interesujące filmy edukacyjne, rysowaliśmy oraz prowadziliśmy własne doświadczenia. Mali naukowcy z SP 307 krystalizowali sól, obserwowali, jak woda „wspina” się w roślinach, a także hodowali własne fasole, których sam król Sobieski by się nie powstydził. Kulminacją była gra terenowa połączona z wycieczką śladami wodnej mapy Łazienek Królewskich. Nasza niezastąpiona Pani przewodnik Hania Batko podbiła serca dzieciaków, sprawiając, że temat warszawskich wodociągów zainteresował nawet największe urwisy.
Pięknie dziękujemy Pani Honoracie Waszkiewicz dyrektor MDK Łazienkowska za umożliwienie nam uczestnictwa w tak urozmaiconym projekcie podnoszącym wiedzę i świadomość małych ludzi już od najwcześniejszych lat szkolnych.
Anna Grzempczyńska, wychowawca klasy 3a
W Warszawie zorganizowano konkurs Włącz szacunek. W konkursie wzięło udział kilka szkół. W mojej klasie wymyśliliśmy, że każdy narysuje plakat i nagra wiadomość, czym według niego jest szacunek. Rodzice pomogli nam zmontować nasze plakaty i nagrania, i powstał teledysk. Konkurs wygrały 4 szkoły, w tym my.
Po wygranym konkursie przyszedł do nas raper Mikser i wspólnie stworzyliśmy tekst, i zaczęliśmy rapować. Musieliśmy też wymyślić swoją zwrotkę i ten kto był chętny, rapował cały tekst.
Potem pojechaliśmy do studia nagrań i musieliśmy zarapować swój kawałek tekstu. Moja kwestia to: Będziesz szanował innych, to będą szanować ciebie. Mieliśmy na uszach słuchawki i słyszeliśmy wszystko, co do nas mówią. Było to bardzo fajne, ponieważ mogliśmy zobaczyć, jak to jest nagrywać jakąś piosenkę rapu i nie tylko rapu, bo w studiu nagrywa się piosenki, które słucham np. na Spotify.
Nasza piosenka trwała przez 3 minuty. Stworzenie takiej piosenki zajmuje dużo dłużej, a samo nagrywanie kilka godzin. Żeby powstał 3-minutowy utwór, trzeba wymyślić tekst, nauczyć się śpiewać, pójść do studia na próby i ostatecznie nagrać piosenkę. Potem jeszcze trzeba ją zmontować.
Piosenka Włącz szacunek była wyświetlona w święta na kanale Youtube i mamy już 1,9 tys. wyświetleń. Było to bardzo fajne i satysfakcjonujące doświadczenie.
Piosenka #WlaczSzacunek
Filip Meissner 5d
W ostatnich dniach grudnia przed świętami odbywały się w klasach spotkania wigilijne. Od rana słychać było kolędy i piosenki świąteczne. Uczniowie zadbali o odświętny wystrój sali i wigilijny stół, a przyniesione z domu wypieki i inne smakołyki wprowadziły wszystkich w świąteczno-noworoczny nastrój. Takie spotkania na długo zostaną w pamięci uczniów i ich wychowawców.
Wesołych Świąt dla wszystkich uczniów oraz calej Kadry Pedagogicznej oraz Rodziców od klasy 6c!
Jakub Sekuła
Wyprawki z Ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek" dla naszych pierwszoklasistów rozdane!
20 grudnia 2023 r. odbyło się uroczyste wręczenie książki „Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek wszystkim uczniom z pierwszych klas. Książki rozdawane są w ramach Kampanii, która przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania.
Dzieci obejrzały proces powstania tej właśnie książki i dowiedziały się o kampanii, która towarzyszy pierwszoklasistom już szósty rok. Wysłuchały także fragmentu książki, a my nie możemy doczekać się opinii naszych młodych czytelników, która historia przedmiotu z kolekcji Dziadka antykwariusza podobała się najbardziej.
Ania Rumas i Maja Jaczun
Nasze panie z biblioteki otrzymały podziękowanie od organizatorów międzynarodowej akcji „Przerwa na czytanie”, do której włączyła się także nasza szkoła. W tegorocznej edycji akcji wzięło udział 2815 placówek oświatowych z Polski i poza granicami naszego kraju. Ponad pół miliona czytelników z książką spędziło przerwę. Akcja była realizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Dziękujemy pani Annie Rumas i Mai Jaczun za zachęcanie naszych uczniów do czytania książek.
Zuzanna Sewastianowicz
W grudniu zakończyliśmy kilkutygodniowe warsztaty prowadzone w bibliotece szkolnej dotyczące Praw Dziecka i Praw Człowieka. Wprowadzeniem do dyskusji była prezentacja, a w niektórych klasach film dydaktyczny „Historie osobiste – Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska” udostępniony przez Muzeum Polin, dotyczący życia, działań i twórczości Janusza Korczaka.
Z młodszymi uczestnikami czytaliśmy wspólnie książkę "Pamiętnik Blumki" Iwony Chmielewskiej, na podstawie której wymienialiśmy prawa i obowiązki wychowanków w "Domu Sierot" założonego przez Janusza Korczaka.
Ze starszymi uczniami debatowaliśmy:
- co znaczy podejmować decyzje w grupie?
- które ze sposobów podejmowania decyzji są wam bliższe i skuteczniejsze?
- jakie dokumenty regulują Prawa i Obowiązki ucznia?
Spotkania były burzliwe i zaskakujące. Uczniowie bardzo chętnie wypowiadali się i aktywnie uczestniczyli w warsztatach. W spotkaniach uczestniczyły klasy – 1a, 2c, 3d, 3c, 3a, 4c, 5b, 5d, 6b, 8a, 8c.
Dzięki uprzejmości Młodzieżowego Wychowawczego nr 4 w Warszawie na korytarzach pojawiła się wystawa dotycząca miejsc związanych z Januszem Korczakiem w Warszawie i jego publikacji.
Ania Rumas i Maja Jaczun
19.12.2023 r. klasa VIe wybrała się do Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej „Zachęta”. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach tworzenia pinów – „Twórz i przypnij!” Dzieci dowiedziały się, jak przy pomocy znaków graficznych i symboli można wyrazić siebie. W latach 80. i 90. popularne były metalowe przypinki, za pomocą których deklarowano przynależność do różnych subkultur. Każdy stworzył swoją własną przypinkę, która była wyrazem naszych zainteresowań, poglądów lub zdolności.
Na koniec mogliśmy również obejrzeć czasową wystawę prac polskiego artysty Jerzego Nowosielskiego, przygotowaną z okazji jego setnej rocznicy urodzin.
Ewa Tlałka
W grudniu w klasach 8 odbył się pierwszy próbny egzamin z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Korzystaliśmy z arkuszy przygotowanych przez wydawnictwo Operon. Próbny Egzamin Ósmoklasisty pozwolił oswoić się uczniom z formułą egzaminu, a nauczycielom zdiagnozować poziom wiedzy oraz zidentyfikować obszary wymagające powtórzenia.
Z wielką radością ogłaszam, że klasa 5 D jest wśród zwycięzców projektu # Włącz Szacunek. W nagrodę w dniu 28.11 będziemy gościć w klasie 5D rapera Miksera, który poprowadzi z klasą warsztaty. Następnie zostanie stworzony przez Miksera i uczniów z wygranych szkół rapowany spot antyhejtowy #włączSZACUNEK. Promocja spotu #włączSZACUNEK pojawi się w grudniu w kanałach edukacyjnych, w mediach społecznościowych i w przestrzeni publicznej Warszawy.
|
W czwartek 7 grudnia podczas zebrań z rodzicami odbył się w naszej szkole Mikołajkowy Kiermasz zorganizowany przez Samorząd Uczniowski wraz z Małym Samorządem. Celem kiermaszu było wsparcie funduszu szkolnego koła TPD. Sprzedawane były własnoręcznie wykonane ozdoby przez uczniów naszej szkoły. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem i hojnością rodziców. Po podliczeniu zebranych pieniędzy okazało się, że dzięki wsparciu wszystkich ludzi dobrej woli uzbieraliśmy 2386,72zł. Dziękujemy za hojność i dobre serce.
Ada Męczyńska
Listopad w naszej szkole był miesiącem życzliwości. Wszystko to dlatego, że w dniu 21 listopada obchodzony jest światowy "Dzień życzliwości i pozdrowień" . Chcąc uczcić ten dzień w naszej szkole odbyło się dużo akcji związanych z obchodzonym świętem. W klasach 1-3 powstały klasowe „drzewka życzliwości”. Cała szkoła mogła wziąć udział w „Poczcie życzliwości”, wysyłając miły list lub pozdrowienia innym uczniom. 21 listopada, czyli w „Dniu życzliwości” członkowie samorządu szkolnego roznieśli te listy po klasach, wzbudzając tym samym miły uśmiech na wielu twarzach.
Celem tej akcji było uświadomienie uczniom tego, czy jesteśmy życzliwi wobec innych i jak należy pielęgnować życzliwość w nas samych.
Ada Męczyńska
XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W dniach 13.11 – 17.11.2023 r. uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia podczas przerw międzylekcyjnych - poprzez rozwieszone na tablicach piętra II działania matematyczne. Dodatkowo na gazetce „Matematyk” na korytarzu szkolnym dostępne były zasady matematyczne związane z tabliczką mnożenia.
Finał akcji odbył się 17.11.2023 roku – uczniowie klasy 4B egzaminowali uczniów klas starszych z zasad mnożenia i dzielenia. Każdy uczeń, który poprawnie rozwiązał 5 wylosowanych przykładów otrzymywał medal Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Agata Wikarjak-Kempf
29.11.2023 r. klasa VIe wybrała się na zajęcia do miasteczka edukacyjnego MINICITI. Uczniowie zdobywali pierwsze doświadczenia zawodowe, mając do wyboru aż 13 miejsc pracy. Poznawali specyfikę pracy w banku, galerii sztuki, warsztacie inżynierskim, klubie fitness, laboratorium, komisariacie policji, pracowni krawieckiej, radio, portau internetowym, serwisie samochodowym, straży pożarnej, telewizji czy szpitalu. Pracując w wybranym przez siebie miejscu, uczniowie zarabiali pieniądze w formie żetonów. Mogli je później wymienić w lokalnym sklepie na wybrane przez siebie rzeczy.
Zajęcia były doskonałą formą poznania charakteru pracy w wybranych zawodach i spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów. Okazały się również świetną zabawą i sposobem na sprawdzenie swoich sił w wybranym zawodzie.
Ewa Tlałka
Uczniowie klasy 6c odwiedzili Wilanowską Drukarnie Królewską. Podczas warsztatów drukarskich poznali hstorię druku oraz własnoręcznie wykonywali prace drukarskie. Po zajęciach zwiedziliśmy w obecności Pani Edukator Muzeum Króla Jana III Sobieskiego docierając do najskrytszych zakątków Pałacu.
Jakub Sekuła
Wstawaj, szkoda dnia! My budzimy lepiej niż budzik, kogut i wiadro wody! - tak zaprasza na poranną audycję Polskie Radio Dzieciom.
30 listopada klasa 3c wstała skoro świt, nie marnowała dnia i wyruszyła na spotkanie z przygodą w Polskim Radiu Dzieciom. Już przed 8.00 na antenie radiowej pojawili się pierwsi nasi uczniowie. Poranek w Polskim Radiu Dzieciom prowadziła dziennikarka - pani Martyna Chuderska, która znakomicie pobudziła wyobraźnię dzieci i ich kreatywne myślenie.
Nasi uczniowie to urodzeni dziennikarze! Czuli się przed mikrofonami jak ryby w wodzie. Nie mieli tremy, odpowiadali śmiało i rzeczowo na każde pytania. Każdy z uczniów wcielił się w rolę dziennikarza i miał szansę aktywnie uczestniczyć w audycji. Nie obyło się bez pozdrowień na antenie. Wszyscy, którzy się ich spodziewali, a nie mogli słuchać na żywo audycji zapraszamy do odsłuchania w archiwum na stronie Polskie Radio Dzieciom, zakładka – ramówka i audycja Poranek w Polskim Radiu Dzieciom lub https://www.polskieradio.pl/18/4386 .
Następnie udaliśmy się na zwiedzanie budynku Polskiego Radia. Odwiedziliśmy studia innych kanałów radiowych Jedynki, Czwórki. Dzieci mogły wejść do studia i zobaczyć, jak ono wygląda, jakie sprzęty potrzebne są, aby mogła być nadawana audycja radiowa. Zapoznali się z pracą dziennikarza radiowego. Uświadomili sobie, jak ważny jest czas w radiu.
Największym wyzwaniem była „cisza”. W wielu miejscach, ze względu na specyfikę miejsca, musieliśmy zachować bezwzględną ciszę. Nawet nieźle poradziliśmy sobie z tym zadaniem. Uczniowie byli bardzo zadowoleni i chcieliby wrócić tu jeszcze raz.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej wycieczki i do odsłuchania audycji z udziałem naszych uczniów na stronie Polskiego Radia Dzieciom.
Anna Siedlanowska
14 listopada klasa 3d wybrała się do Kinoteki na Multimedialny Spektakl Edukacyjny "Poznajemy razem naszą ojczyznę - historia dla najmłodszych". Dowiedzieliśmy się wiele faktów i ciekawostek z dziejów naszego kraju, a także poznaliśmy moc sztucznej inteligencji. To była ciekawa lekcja historii.
Magdalena Kłysz
Serdecznie gratulujemy zdobycia tytułu Mistrzyń Mokotowa w badmintonie dziewcząt szkół podstawowych w kategorii dzieci w ramach LVII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży przez Laurę Karolak i Natalię Karolak! Zdobycie tytułu Mistrzyń Mokotowa uprawnia nasze uczennice do wzięcia udziału w Mistrzostwach Warszawy i reprezentowania Dzielnicy Mokotów. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne etapy zawodów.
Nasza szkoła wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu”. W piątek 10 listopada o 11:11 – symbolicznej godzinie - wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy. Młodsze klasy wyszły w tym celu na korytarz, a starsze śpiewały, stojąc na baczność w klasie, do dźwięków „Mazurka Dąbrowskiego” płynących z głośników.
10.11.23r. w sali gimnastycznej odbyła się kolejna uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Tym razem dla klas 1-4. Przepiękny program artystyczny przygotowali uczniowie z klas:1a, 1b, 1c,1d oraz 2d. To było bardzo podniosłe wydarzenie.
W przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia dla starszych klas. Po odśpiewaniu hymnów: państwowego i szkoły, w asyście pocztu sztandarowego oraz po przemówieniu pani dyrektor mogliśmy obejrzeć część artystyczną, przygotowaną przez chór szkolny klasę 6b. Młodzi artyści wprowadzili nas w atmosferę tego święta, przybliżając wydarzenia z 1918 roku.
Dnia 9 listopada klasa 2b była w Szkole Głównej Straży Pożarnej. Dzieci poznały podstawowe narzędzia pracy strażaka, jego obowiązki oraz były świadkami akacji alarmowej.
Karina Jedynak
8 listopada 2023 r. klasy 3a i 3c udały się do Ośrodka Edukacji Technicznej „Pinokio”, aby dowiedzieć się, jak powstają meble, jakich narzędzi używa stolarz oraz do czego wykorzystywane są różne gatunki drewna. Po części edukacyjnej uczniowie, nauczyciele oraz rodzice towarzyszący nam na wycieczce przystąpili do części praktycznej zajęć. Do wykonania mieliśmy karmiki. Uczniowie z ochotą pracowali nad swoimi wytworami z drewna. Wymagało to od nich koncentracji, precyzji i skupienia. Wszyscy znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem, a efekty końcowe można podziwiać w galerii zdjęć.
Po efektywnych zajęciach przyszedł czas na ognisko i pieczenie kiełbasek, co było zdecydowanie najbardziej wyczekiwanym punktem wycieczki.
Anna Siedlanowska, Anna Grzempczyńska
Na lekcjach plastyki uczniowie wykonywali prace nawiązujące tematycznie do Zaduszek. Rysunki zostały wykonane pastelami suchymi na ciemnych papierach. Naszym głównym celem było przedstawienie światła w obrazie. Inspirowaliśmy się rozpraszającym się ogniem, który możemy zaobserwować podczas wieczornego spaceru po cmentarzu. Prace stworzone przez klasę 5c, 7b i 7e.
Katarzyna Janiak
30 października klasa 4a udała się na Cmentarz Wilanowski na groby Poległych Żołnierzy, walczących za Ojczyznę w bohaterskich zmaganiach z hitlerowskim najeźdźcą . Podczas wyjścia uporządkowaliśmy groby, jak również zapaliliśmy około 50 zniczy przy grobach. Pogoda nam dopisała, więc tym bardziej wyjście się udało a dzieci były bardzo zadowolone, że mogły oddać cześć polskim żołnierzom.
Sławomir Dmoch
W ramach akcji " Szkoła Pamięta 2023" biblioteka szkolna przygotowała działania:
1. Escape room związany z podróżnikiem Pawłem Edmundem Strzeleckim ( dla klas 6,7 i 8)
2. Prezentacja nt. Pawła Edmunda Strzeleckiego - podróżnika i odkrywcy
3. Prezentacja nt. Kazimierza Nowaka - podróżnika (bohatera lektury "Afryka Kazika" Łukasza Wierzbickiego)
4. Gazetki biblioteczne nt. w/w podróżników
5. Zbiórka książek w ramach akcji "Książki dla Rodaka" (udało się zebrać ok 90 książek)
Anna Rumas, Maria Jaczun
Zbliżają się szczególne listopadowe dni, będące wyrazem pamięci, refleksji a także zadumy. 1 listopada przypada bowiem Uroczystość Wszystkich Świętych, natomiast 2 listopada, Dzień Zaduszny zwany Zaduszkami. W tym czasie odwiedzamy cmentarze, aby ozdobić kwiatami groby swoich bliskich, zapalić znicze i pomodlić się w ich intencji.
W związku z tym zrealizowane zostały zajęcia, podczas których uczniowie klasy 4c uczestniczyli w rozmowach i pogadankach o tym, w jaki sposób należy zachować się na cmentarzu oraz dbać o groby bliskich nam osób. Omówiliśmy tradycję dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek i sposoby uczczenia tych świąt. Podczas zajęć dzieci czytały i omawiały wspólnie z nauczycielem wiersz W.Broniewskiego „Zaduszki”. Uczniowie w grupach przygotowali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Dorota Wawrzkowicz
Klasa 3d wzięła udział w akcji „Szkoła pamięta 2023”. Z tej okazji udała się na cmentarz w Wilanowie. Dzieci uporządkowały groby żołnierzy, którzy zginęli podczas II wojny światowej.
Magdalena Kłysz
Uczniowie klasy 4B przyłączyła się do tegorocznej akcji „Szkoła Pamięta”. W związku ze zbliżającym się Dniem Zadusznym postanowiliśmy przypomnieć społeczności szkolnej postać wybitną, zasłużoną nie tylko w dziedzinie literatury, ale także walczącą o najmłodszych polskich obywateli – Marię Kownacką.
W trakcie godziny wychowawczej Uczniowie poznali najważniejsze wydarzenia z życia wybitnej Polki oraz dowiedzieli się, jak niezwykła empatia społeczna dominowała w podejmowanych przez Marię Kownacką działaniach. Dzięki tej wiedzy mogliśmy porozmawiać na temat bohaterstwa i jego form – Uczniowie zauważyli, że bohaterstwem w ciężkich czasach staje się także dzielenie z najmłodszymi wiedzą, polskością, uśmiechem. Dawanie radości dzieciom, to misja, którą wybrała Maria Kownacka.
Na naszych twarzach także zagościł uśmiech, gdy wspólnie przypomnieliśmy sobie postać bohatera „Plastusiowego pamiętnika” – Plastusia. Dzięki materiałom Telewizji Polskiej dowiedzieliśmy się, dlaczego Plastuś otrzymał akurat takie imię i skąd wziął się w piórniku Tosi.
Aby przedstawić postać Marii Kownackiej Uczniom naszej szkoły, przygotowaliśmy gazetkę tematyczną dostępną dla każdego użytkownika drugiego piętra naszej Szkoły.
Agata Wikarjak-Kempf
23 października w ramach akcji „Szkoła pamięta 2023” klasa 8a odwiedziła lokalne miejsca pamięci narodowej i poznała ich historię. Szlak rozpoczęliśmy od Fortu Czerniaków; zwiedziliśmy Muzeum Techniki Wojskowej; byliśmy w Parku im. Czesława Szczubełka, który otacza Fosa Legionów Dąbrowskiego. Zapaliliśmy znicze przed tablicą upamiętniającą Janusza Kusocińskiego oraz żołnierzy batalionu ”Oaza”. Byliśmy również na cmentarzu Czerniakowskim i postawiliśmy biało-czerwone znicze na pomniku-mogile powstańców batalionu „Oaza”. Chwała bohaterom!
Iwona Sołtysiak
26 października 2023 r. odbyła się konferencja „Edukacja i profilaktyka szansą BRD II”, zorganizowana przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. W czasie konferencji nasi uczniowie uczestniczyli w konkursie „Wyścig wiedzy BRD”. O puchar i nagrody walczyły szkoły, które wcześniej brały udział w spotkaniach edukacyjnych w ramach „Bezpiecznej Szkoły Krokodylka Tirka”. Naszą szkołę reprezentowała klasa 3B. Duże emocje towarzyszyły uczestnikom konkursu, aż do ostatniego pytania. Nasza klasa zajęła 6 miejsce. Na pamiątkę uczniowie otrzymali plecaki wypełnione prezentami. To była wspaniała przygoda i bardzo przyjemny sposób na utrwalenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Urszula Skórska-Bingoraj
W naszym Ogrodzie jest, koło kompostownika, Kącik Wiosenny. Rosną tu iglaki i rośliny typowo wiosenne: forsycje, hiacynty, niezapominajki, zawilce, barwinek, konwalie. Od dziś, tą częścią Ogrodu opiekują się uczniowie klasy 1d z panem Danielem Trześniewskim. Dziś już tam pracowali: zasadzili cebulki przebiśniegów i tulipanów. Zabezpieczyli igliwiem ogródek przed zimą.
W tym tygodniu nadal dbaliśmy o wygląd i zabezpieczenie ogrodu przed zimą.
Na warsztatach przyrodniczych "Jaką ziemię lubią rośliny?" byli uczniowie klasy 1a z panią Marzeną Świć- Kaczmarczyk. Dowiedzieli się, co to jest kwaśna ziemia i podkładali igliwie pod odpowiednie rośliny w ogrodzie.
Przez te dwa dni nadal ściółkowaliśmy rośliny zrębkami i igliwiem, grabiliśmy, podlewaliśmy, przesadzaliśmy bukszpany, czyściliśmy znaczniki roślin, posprzątaliśmy w skrzyni, zamietliśmy chodnik przy wejściu, zrobiliśmy klombiki w spróchniałych pieńkach. Oj, sporo się działo!!!
Małgorzata Szczęsna
24 października klasa 3d uczestniczyła w warsztatach „Historia ziemniaka”, które prowadziła pani z Miasteczka Przyrody. Dzieci dowiedziały się, że ziemniaki trafiły do Polski za sprawą Jana III Sobieskiego. Początkowo uprawiane były jako rośliny ozdobne.
Uczniowie wykonywali również stempelki z ziemniaków tworząc ciekawe prace plastyczne. To była ciekawa lekcja przyrody.
Magdalena Kłysz
We wtorek 24 października klasa 6c odwiedziła Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Uczniowie nie tylko mieli okazję obserwacje poprzeć doświadczeniami, ale sami szukali odpowiedzi na wiele rodzących się w czasie wizyty w Centrum pytań. Udało się nam również odwiedzić planetarium, a tam obejrzeć film „Voyager: niekończąca się podróż”. W ten sposób wzięliśmy udział w najdalszej misji kosmicznej w historii ludzkości. Polecamy! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Albumie fotograficznym.
Jakub Sekuła
17 października klasa 3d uczestniczyła w zajęciach w pobliskiej bibliotece przy ulicy Radosnej.
Tematem spotkania było przybliżenie postaci wielkiego Polaka - Mikołaja Kopernika. Uczniowie pracując w grupach poznawali biografię astronoma oraz jego niezwykłego odkrycia. Bawiąc się poszerzali wiedzę o planetach i kosmosie.
Magdalena Kłysz
W październiku Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję informacyjno-edukacyjną "Lekki plecak", skierowaną do uczniów klas IV. Akcja miała na celu uświadomienie uczniom, jak zapobiegać problemom zdrowotnym wynikającym z nadmiernego obciążenia kręgosłupa tornistrami szkolnymi. W ramach akcji uczniowie ważyli swoje plecaki. Najcięższy z ważonych plecaków ważył ponad 6kg - zdecydowanie za dużo.
Odbyła się pogadanka dotycząca zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie prawidłowej wagi plecaka ucznia. Na zakończenie akcji odbyły się próby znalezienia rozwiązania – co mogę zrobić, aby mój plecak był lżejszy. Warto pamiętać, że książki można zostawiać w szkole – w salach lekcyjnych lub swoich szafkach w szatni.
Adrianna Męczyńska
„Każdy posiada ogromne pokłady kreatywności, które wynikają z faktu bycia człowiekiem. Wyzwanie polega na tym, by je rozwijać”.
/Sir Ken Robinson/
W ramach lekcji języka polskiego uczniowie klasy 6b pracowali metodą projektu, która jest jednym ze sposobów rozwijania kreatywności dzieci. Daje dużo okazji do przeżycia radości i satysfakcji z własnych dokonań. Pozwala wzmocnić wiarę we własne możliwości, będąc jednocześnie doskonałą zabawą.
Wykonując lapbooki, uczniowie wykazali się dużą pomysłowością. Inspiracją do ich pracy była lektura: „Felix Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika.
Przygotowanie lapbooków jest doskonałą formą powtórzenia i utrwalenia materiału. Ich zawartość merytoryczna daje też możliwość sprawdzenia, jaką wiedzę poszczególni uczniowie wynieśli z zajęć. To kolejna cenna metoda, by pobudzić młodzież do czytania i aktywności na lekcjach języka polskiego.
Dorota Wawrzkowicz
12 października klasa 3d udała się na wycieczkę do Powsina na farmę „Cztery pory roku”. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Spiżarnia pełna przysmaków”, w czasie których dowiedzieli się m.in.: Jak przygotować przetwory na zimę? Co to jest wekowanie, kiszenie i konserwowanie?
Przyrządzali pyszny koktajlu warzywno-owocowy, który następnie degustowali. Ponadto obserwowali rośliny uprawiane w ogrodzie, a także zwierzęta żyjące w zagrodzie wiejskiej.
W wolnej chwili aktywnie spędzili czas na świeżym powietrzu. Wycieczka podobała się uczestnikom.
Magdalena Kłysz
W czwartek 12 października 2023 r. Szkolny Klub Wolontariatu przeprowadził akcję „Irys i żonkile”. Za symboliczną złotówkę można było kupić cebulkę irysów lub za 2 zł cebulki żonkili i posadzić je w wybranych, dowolnych miejscach.
Celem akcji było zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy związane z chorobami Alzheimera i cukrzycy oraz wsparcie osób chorych, ich rodzin i opiekunów, profilaktyki, terapii zajęciowej dla osób dotkniętych chorobą.
Katarzyna Golec
10 października uczniowie klasy 4 c wybrały się do Muzeum Etnograficznego w Warszawie na dwie lekcje muzealne: „Na szkle malowane” oraz „Gry i zabawy na świecie”.
W oparciu o wystawę uczniowie poznali historię malowanych na szkle obrazów religijnych, technikę ich malowania, a także znaczenie tych obrazów w tradycyjnym wnętrzu wiejskiej chaty. Oglądając nowsze obrazki o tematyce obyczajowej, uczniowie dowiedzieli się, jak zmieniało się malarstwo na szkle do naszych czasów. Podczas zajęć każdy uczeń namalował własny obrazek na szkle tradycyjną techniką i po oprawieniu zabrał na pamiątkę.
Natomiast na drugich zajęciach dzieci rozmawiały o tym, jaką rolę w kształtowaniu kultur na całym świecie odgrywają gry i zabawy oraz wykonały własną zabawkę.
Dorota Wawrzkowicz
Pierwsza połowa października upłynęła pod hasłem wyborów. Także w naszej szkole wśród uczniów przeprowadzone zostały wybory do Rady Szkoły oraz Samorządu Uczniowskiego.
Przedstawicielami uczniów w Radzie Szkoły zostali: Jaśmina Kramek z 8b, Maja Krajewska z 8b, Gabriela Daykola z 7a, Paweł Maciejewski z 7d oraz Aleksandra Adamowska z 8a.
Ogromnie się cieszymy, bo przez dwa dni, 9 i 10 października, w ramach zajęć EKOKĄCIK, ogród odwiedziło ok. 180 uczniów. Niektórzy robili jesienne porządki, inni brali udział w warsztatach.
Na warsztatach wstępnych "Jak wygląda nasz ogród?" byli uczniowie klasy 1d, klasa 1b robiła lornetki i prowadziła obserwacje przyrodnicze, zaś klasy 1a i 2b porządkowały ogród.
Niezawodni byli uczniowie klasy 2b i 2d, którzy w ramach zajęć świetlicowych od początku roku opiekują się ogrodem. Zarośnięty przez wakacje ogród, "przejrzał na oczy". Podcięliśmy krzewy, uporządkowaliśmy skrzynię "Rośliny jednoroczne" i teren wokół oczka wodnego.
Bardzo dziękuje Wszystkim za zaangażowanie w sprawy ogrodu i zachęcam do współpracy.
Małgorzata Szczęsna
Co to był za tydzień! W Bibliotece oraz w ogrodzie szkolnym zaczerwieniło się od serc! Pora krótkie na podsumowanie Ogólnopolskiej akcji „Czytamy z sercem”, w której wzięła udział także nasza szkoła.
Spotkaliśmy się online z autorami książek dla dzieci i młodzieży - Pawłem Beręsewiczem oraz Wojciechem Widłakiem.
Zgłosiliśmy prace uczniów do OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NA MODEL PRZESTRZENNY LUDZKIEGO SERCA organizowanego przez II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich… Trzymajcie za nich kciuki!
Zaprosiliśmy do ogrodu szkolnego przedszkolaki i wspólnie porozmawialiśmy na temat, co jest dobre, a co złe dla naszego serca. Wysłuchaliśmy wiersz "Miś i za dużo miodku", nauczyliśmy się piosenki "Narysuj serce czerwone" i potańczyliśmy w jej rytmie.
W klasie 3d pracowaliśmy w grupach przy tworzeniu plakatów. Wcześniej uczniowie zapoznali się z filmami edukacyjnymi dotyczącymi budowy i pracy serca.
Finałem było spotkanie klas, gdzie starsi uczniowie czytali fragmenty książek i opowiadań udostępnionych przez Organizatorów akcji kolegom i koleżankom z klas młodszych.
Wszystkim zaangażowanym dziękujemy z całego serca za udział. Do zobaczenia za rok.
Maria Jaczun i Anna Rumas
4 października 2023 r. Kampania Samorządu Województwa Mazowieckiego „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” zawitała do naszej szkoły. Urząd marszałkowski już 9. rok organizuje zajęcia promujące bezpieczeństwo drogowe.
Z uczniami spotkał się m.in. przewodniczący sejmiku Ludwik Rakowski, który pytał, czy uważnie przechodzą przez jezdnię i czy nie korzystają z telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych. Pochwalił uczniów, gdy zapewnili, że stosują się do przepisów.
Atrakcji związanych z bezpieczeństwem było bardzo dużo. Zainteresowaniem cieszyły się samochody sportowe oraz symulator dachowania, do którego ustawiła się duża kolejka. Tuż obok ratownicy medyczni uczyli, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie starszych klas chętnie ćwiczyli na fantomach ucisk klatki piersiowej. Nie tylko indywidualnie, ale też uczyli się pracy zespołowej. A strażnicy miejscy sprawdzali poprawność jazdy na rowerze w mobilnym miasteczku rowerowym. Na ucznia, który przejechał bezbłędnie trudny tor, czekała nagroda – rower górski. Zdobył go Franek. Zachęcano też uczniów do noszenia elementów odblaskowych, które rozdawano wszystkim zainteresowanym.
Zuzanna Sewastianowicz
3 października 2023 r. klasy 7d i 8c pojechały na wycieczkę autokarową do Lublina. Wzięły udział w aktywnym zwiedzaniu miasta podczas gry terenowej. W celu zdobycia wyznaczonego celu uczniowie korzystali z mapy oraz wskazówek zawartych w materiałach dydaktycznych. Rozwiązywali zagadki, robili zdjęcia obiektów, zdobywali cenne punkty. Aby osiągnąć ich jak najwięcej i przyczynić się do zwycięstwa swojej grupy ósmoklasiści bardzo się starali, ale przegrali z klasą 7d. Za to zabawa była przednia!
Następnie wszyscy wzięli udział w turnieju Laser Tag Arena (laserowy paintball) oraz w grach integrujących. Pogoda i humory dopisywały przez cały wyjazd.
Ewa Mizgier-Kozińska
Kolejne spotkanie online z pisarzem, tym razem z p. Pawłem Beręsewiczem.
Klasa 3d miała okazję posłuchać ciekawostek z życia autora- poznać ulubiony klub piłkarski, dowiedzieć się skąd czerpie pomysły do swoich książek i na czym polega praca tłumacza. Fragment spotkania w komentarzu poniżej.
Wydarzenie towarzyszy Ogólnopolskiej Akcji "Czytamy z sercem", w której nasza szkoła bierze udział.
Za nami pierwsze wydarzenie związane z Ogólnopolską akcją "Czytamy z sercem". Uczniowie z klasy 4a spotkali się online z jednym z ambasadorów przedsięwzięcia - autorem książek dla dzieci p. Wojciechem Widłakiem.
W trakcie transmisji była możliwość zadania pytania, z czego nasi czytelnicy chętnie skorzystali. W podobnych spotkaniach będą uczestniczyć także inne klasy.
We wrześniu klasa 2c wzięła udział w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym. Uczniowie, uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez pracowników muzeum, stają się świadomymi odbiorcami kultury. Rozwiją uczucia patriotyczne, poznając dorobek kulturalny naszych przodków.
Iwona Januszewska-Skup
28 września 2023 r. o godz. 12.15 odbyły się ćwiczenia ewakuacyjne. Głównym ich celem było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z procedurami obowiązującymi w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły. Zdjęcia w zakładce: Album fotograficzny.
W dniu 28.09.2023 nauczycielki biblioteki p. Maria Jaczun oraz Anna Rumas uczestniczyły w próbie pobicia rekordu Guinnessa w najdłuższym edytonie Wikipedii! Motywem przewodnim stugodzinnego edytonu było szeroko pojęte Dziedzictwo Polski. Reprezentacja naszej szkoły edytowała hasła związane z patronem - królem Janem III Sobieskim – przy okazji Jubileuszu 40 - lecia nadania imienia naszej szkoły.
W słoneczny poranek 20 września klasy 3a i 3c wyruszyły na Farmę Cztery Pory Roku w Powsinie. Dzieci pod okiem opiekunów zdobywały tajniki wiedzy dotyczącej hodowli zwierząt i uprawy roślin. Samodzielnie wykopywały ziemniaki, przygotowały frytki i ozdobiły ziemniaczanymi stemplami płócienną torbę, która służyć będzie długi czas. Wiele radości sprawiło uczniom dojenie krowy, zabawy integrujące na świeżym powietrzu i pyszne kiełbaski z ogniska.
Anna Grzempczyńska
W poniedziałek 18 września 2023 r. odbyły się Mistrzostwa Mokotowa w biegach przełajowych w ramach 57. Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Pierwsze dziesięć zawodniczek/zawodników z każdego dystansu i kategorii wiekowej zostanie powołanych do reprezentacji Mokotowa na Mistrzostwach Warszawy.
Reprezentacja naszej szkoły liczyła 30 uczniów (chłopcy i dziewczynki z roczników 2010-2012). W kategorii dzieci na 28 szkół zajęliśmy 4 miejsce wśród dziewcząt oraz 4 miejsce wśród chłopców. W kategorii młodzieży 6 miejsce w klasyfikacji ogólnej dziewcząt.
Jakub Sekuła
Czy ortografii musimy się uczyć, siedząc w szkolnych ławkach? Nie! W klasie 4b piszemy dyktando, biegając wokół patia. Wyłoniliśmy zwycięską drużynę, która zrobiła najmniej błędów. Byli to: Olek, Szymon i Julek. Pozostali czwartoklasiści też wspaniale napisali.
Zuzanna Sewastianowicz
W piątek 22 września klasa 2b rozpoczęła naukę jazdy na rolkach. Niektóre dzieci po raz pierwszy miały na sobie rolki. Wszyscy poradzili sobie znakomicie.
Karina Jedynak
15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Z tej okazji w klasie 1b zrealizowaliśmy twórcze zajęcia, podczas których rozmawialiśmy o rozwijaniu swoich zainteresowań, odkrywaniu talentów i pobudzaniu wyobraźni. Dzieci chętnie namalowały sobie kolorowe piegi oraz wykonały prace plastyczne polegające na stworzeniu obrazu z połączonych w dowolny sposób kropek.
Magdalena Tomaszuk
13 września uczniowie z klasy 5c uczestniczyli w warsztatach z ceramiki w Pałacu w Wilanowie. Najpierw obejrzeli ekspozycję zawierającą bardzo cenne, wręcz unikatowe starożytne wazy i inną piękną ceramikę sprzed kilku wieków. Następnie na specjalnie przygotowanych płytkach malowali farbami wymyślone przez siebie kompozycje. Potem zabrali je do domu i mogli przy pomocy piekarnika zachować swoje wzory na stałe.
Waldemar Królikowski
W piątek, 15 września, klasa 3a przyłączyła się do Narodowego Czytania. Pani Ania i Maja biblioteki szkolnej przybliżyły uczniom postać Elizy Orzeszkowej. Przygotowały fragmenty z książki „Nad Niemnem” opisujące kwiaty. Chętne dzieci czytały je głośno dla rówieśników, a następnie starały się je odszukać wśród roślinności naszego szkolnego ogrodu. Było wiele radości!
Anna Grzempczyńska
Biblioteka szkolna przyłączyła się do kolejnej edycji Narodowego Czytania. Tak, jak w roku ubiegłym, klasy uczestniczące w akcji skorzystały z gościnności ogrodu szkolnego " Polana Króla Jana" i w otoczeniu przyrody wspólnie przenieśli się w świat rodzin Bohatyrowiczów i Korczyńskich, czyli bohaterów powieści "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Uczniowie odkrywali atmosferę powieści, czytając różne fragmenty utworul między innymi legendę o Janie i Cecylii. Zapoznali się także z biografią autorki.