Jednym z dodatkowych zadań po wycieczce do Pałacu Kazimierzowskiego z okazji Święta Szkoły w klasie 4c było napisanie listu do Patrona naszej szkoły. Prezentujemy kilka najciekawszych prac:
Warszawa, 12.09.2014 r.
Drogi Janie III Sobieski!
Nazywam się Gabrysia i mieszkam w Warszawie. Chodzę do czwartej klasy Szkoły Podstawowej nr 307 Twojego imienia.
Nie tylko szkoły są nazywane na Twoją cześć, ale także ulice oraz muzea. Na lekcjach historii i języka polskiego poznajemy Twoje zasługi i dzieje. Podziwiam Cię za Twój patriotyzm. Wiem, że interesowałeś się matematyką i przyrodą, a także znałeś kilka języków obcych.
Ja uczę się języka angielskiego i polskiego, a z innych przedmiotów najbardziej lubię matematykę, przyrodę i plastykę. Swój wolny czas poświęcam na uczestniczenie
we wspaniałym życiu harcerskim. Do tej pory byłam zuchem, zdobywałam różne sprawności i jeździłam na obozy. Jeszcze w tym roku zostanę pasowana na harcerkę. Twoje, Królu, umiejętności przywódcze i ukochanie ojczyzny są mi wyjątkowo bliskie jako przyszłej harcerce. Innym moim pozalekcyjnym zajęciem są sztuki koreańskiej samoobrony TAE-KWON-DO. Mogę tam poznawać nie tylko technikę walki, ale także dowiaduję się o zupełnie egzotycznej dla mnie kulturze.
Drogi Królu, ubolewam nad tym, że nie żyliśmy w tych samych czasach, ale informuję Cię, że ciągle jesteś wzorcem i żywym symbolem wzorowego Polaka.
PS. Serdecznie Cię pozdrawiam.
TWOJA PODDANA
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Warszawa, dnia 14 września 2014 r.
Drogi Królu Janie III Sobieski,
Nazywam się Antek Derlacki i mam 10 lat. Jestem uczniem klasy IVc Szkoły Podstawowej nr 307, której Ty jesteś patronem.
Mam mamę, tatę, siostrę Basię i brata Franka. Mam też 2 psy labradory: Mikę i Maję, które są u Babci, ale niedługo wrócą do nas. Lubię podróżować, chociaż mam chorobę lokomocyjną. Lubię zwiedzać nowe miejsca i kupować pamiątki, a najbardziej lubię próbować potrawy regionalne. Zaczynam też trochę sam gotować. Umiem już zrobić omlet
i jajecznicę. Dużo czytam i lubię czytać. Myślę, że potrafię ładnie pisać. Mama mówi, że mam bardzo dobrą pamięć i zdolności konstrukcyjne np. z lego lub tekturowych pudełek.
W przyszłości chciałbym być cukiernikiem i mieć sklep z czekoladami z całego świata
i kawiarenkę, gdzie będzie można się napić herbaty, gorącej czekolady i mleka, zjeść czekoladowy deser i ciasto.
W ostatni piątek byliśmy w Pałacu Kazimierzowskim, by dowiedzieć się więcej o Tobie i o Twojej rodzinie. Ten Pałac naprawdę jest piękny i bardziej mi się podoba od Zamku Królewskiego na Starym Mieście. Pałac w Wilanowie też jest ładny i też mi się podoba.
Ja tu tak dużo piszę o sobie, a chciałem Ci Królu podziękować za to, że uratowałeś nas podczas wojny przed Turkami. Podobało mi się, że pod Wiedniem, zanim wysłałeś całą husarię, wysłałeś zwiad, by sprawdził, czy nie ma rowów, czy innych przeszkód i pułapek. Świadczy to o Twojej mądrości i dbałości o żołnierzy i konie.
Chciałbym być tak mądry i przewidujący, no i odważny jak Ty Królu. Myślę,
że wszyscy uczniowie w mojej szkole, ale nie tylko powinni brać przykład z Ciebie.
Chciałbym na koniec dodać, że moja siostra też jest uczniem szkoły 307 i także będzie się uczyć o Tobie.
Z poważaniem
Antoni Derlacki
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Warszawa, dnia 12.09.2014r.
Drogi Królu Janie III Sobieski!
Nazywam się Julia Jurkowska. Chodzę do Szkoły Podstawowej nr 307 w Warszawie. Jestem uczennicą klasy czwartej. Lubię i umiem ładnie tańczyć. To moje ulubione zajęcie. Poza tym lubię też śpiewać. Jednak w przyszłości chciałabym zostać fryzjerką.
12 września obchodzimy Twoje święto, gdyż jesteś patronem mojej szkoły. Tego roku chodziliśmy Twoimi szlakami, Królu Janie III Sobieski. Ja z moją klasą pojechałam do Pałacu Kazimierzowskiego.
Dowiedziałam się Królu, że byłeś wybitnym wodzem i politykiem, człowiekiem światłym i wykształconym, a także wielkim mecenasem sztuki. Wpisałeś się w historię Polski jako władca rozważny i przewidujący i mimo że współcześni Ci ludzie nie zgadzali się z Twoim zdaniem, w wielu dziedzinach osiągnąłeś w ciągu 22 lat panowania bardzo wiele.
Za Twoje sukcesy polityczne jestem Tobie wdzięczna. Są one zarówno dla mnie jak i dla całej społeczności szkolnej dobrymi wzorami do naśladowania.
Z poważaniem
Julia Jurkowska
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Warszawa, 14.09.2014r.
Drogi Janie III Sobieski!
Nazywam się Katarzyna Fajok, chodzę do czwartej klasy Szkoły Podstawowej Twojego Imienia. Właśnie dlatego, że byłeś wielkim człowiekiem, szkoły i ulice są nazywane na Twoją cześć.
Żebyśmy mogli się lepiej poznać, napiszę Ci Królu o sobie. Moimi ulubionymi przedmiotami w szkole są: plastyka i przyroda. A to dlatego, że bardzo lubię malować, wykonywać różne prace ręczne i wielką przyjemność sprawia mi dowiadywanie się o zwierzętach. W przyszłości chciałabym zostać malującym dla przyjemności weterynarzem.
Nie jestem taka dzielna jak Ty, ale sama ćwiczę swoją odwagę wyjeżdżając co roku na trzytygodniowy wyjazd z harcerzami. My wszyscy w harcerstwie Cię podziwiamy. Jestem bardzo ciekawa, jakim byłeś dzieckiem, jakie miałeś marzenia i kto był Twoim idolem.
Na koniec mojego listu chciałabym Ci podziękować za Twoją ciężką pracę i patriotyzm, a także życzyć Ci, żeby Twoje zasługi były motywacją dla młodych ludzi.
Pozdrawiam Cię serdecznie, Patronie Mojej Szkoły
Katarzyna Fajok
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Warszawa, dnia 12.09.2014 r.
Szanowny Królu Janie III Sobieski!
Na początku mojego listu chciałbym się Tobie przedstawić. Nazywam się Michał Rutkowski, mam 10 lat i jestem uczniem IV klasy Szkoły Podstawowej nr 307 imienia Króla Jana III Sobieskiego w Warszawie. Interesuję się grami komputerowymi, piłką nożną i grą w szachy. W przyszłości chciałbym być informatykiem.
Co roku 12 września obchodzimy Święto Szkoły, aby uczcić Twoje zwycięstwo w Bitwie pod Wiedniem w 1683 r. W bieżącym roku każda klasa brała udział w wycieczce do miejsca z Tobą związanego. My pojechaliśmy do Pałacu Kazimierzowskiego. Obecnie mieści się w nim m.in. Muzeum Historii Uniwersytetu.
Chciałbym podziękować Ci za wspaniałe i mądre rządzenie krajem. Twoja pracowitość i wytrwałość w dążeniu do celu jest dobrym wzorem do naśladowania.
Współcześni mieszkańcy Polski powinni brać z Ciebie przykład.
Z wyrazami szacunku
Michał Rutkowski