Aktualności Sprzątaj po swoim psie Góra Grosza Adopcja na odległość Jem zdrowo... Smak zdrowia Psu Braty Spotkania autorskie i warsztaty teatralne Wycieczka na stadion Legii Citizens of the future Bezpieczna energia Mamo, tato, wolę wodę! Poznaj bezpieczny Internet Olimpiada pływacka Karta rowerowa Zbieraj makulaturę – ratuj konie!” Dostrzec innych - współpraca z UNICEF Wycieczka do Polsatu Wycieczka do piekarni Pomagamy zwierzętom w schronisku Trzystasiódemka na Wielkiej Wystawie Pilkarskiej Psia Gwiazdka 2012 Karta rowerowa 2013 Bieg przez Pola 2013 Tworzymy Pegaza z Klubem Gaja 2013 Kuźnia Twórczych Pomysłów Wycieczka do Karpacza Rajd Palmiry 2014 Prawa Dziecka Psia Gwiazdka

Przedsięwzięcia

Jem zdrowo...

W roku szkolnym 2005/2006, w ramach starań o uzyskanie Zielonego Certyfikatu, realizowaliśmy przedsięwzięcie „Jem zdrowo, aby zdrowym być i świadomie w środowisku żyć”, w którym położyliśmy nacisk na upowszechnienie idei zdrowego odżywiania się przy jednoczesnym propagowaniu działań proekologicznych.

Chcieliśmy zwrócić uwagę uczniów na wagę odżywiania w życiu człowieka, zmienić menu w sklepiku szkolnym na terenie placówki - głównie wyeliminować napoje gazowane i chipsy, rozwijać potrzeby kontaktu z przyrodą oraz kształtować właściwe postawy wobec środowiska.

Inauguracja przedsięwzięcia      odbyła się 17 września 2005 r. w czasie akcji „Sprzątanie świata”, w której corocznie bierzemy udział. Mimo że była to sobota, uczniowie wszystkich klas z przygotowanymi plakatami wzięli udział w marszu ulicami osiedla, z ochotą propagując potrzebę dbania o nasze środowisko. Z zapałem posprzątali najbliższą okolicę.

Dzięki nagłośnionej inauguracji realizowanego przedsięwzięcia uczniowie, rodzice i mieszkańcy osiedla dowiedzieli się o podjętych przez szkołę działaniach zmierzających do uzyskania Zielonego Certyfikatu.

W ramach popularyzowania postaw proekologicznych wzięliśmy udział w kampanii edukacyjno-informacyjnej „Warszawa stolicą czystości” oraz przyłączyliśmy się do ogólnopolskiego programu ochrony i leczenia kasztanowców „Pomóżmy kasztanowcom”.

Sporządziliśmy mapkę kasztanowców wokół szkoły i opisaliśmy je, wysłaliśmy projekt zajęć o tematyce drzew na konkurs „Tajemnica kwiatów Kasztanowca”.

Prowadzone były też cykle zajęć terenowych wokół szkoły: „Tajemnice kasztanowca”, „Moja okolica – poznaję i rozumiem, aby skutecznie ją chronić”, „Czy najbliższe środowisko jest przyjazne dla człowieka?”

Jednak głównym celem naszego przedsięwzięcia było propagowanie zdrowego stylu odżywiania się i dlatego zaplanowaliśmy prelekcje na ten temat. Przeprowadziliśmy lekcje „W gospodarstwie ekologicznym” z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Uczniowie klas 4 i 5 z wychowawcami wzięli udział w wycieczce do sklepu z żywnością ekologiczną „Ziarenko”. Otrzymali tam próbki ekologicznych produktów i materiały edukacyjne, które zostały wykorzystane na warsztatach w szkole, a wszyscy uczniowie klas młodszych uczestniczyli w zajęciach „Od ziarenka do bochenka” w Muzeum Etnograficznym.

Na lekcjach nauczania zintegrowanego, przyrody, techniki, wychowania do życia w rodzinie i matematyki uczniowie układali jadłospisy zdrowego odżywiania, analizowali skład spożywanych potraw pod kątem zawartości konserwantów, obliczali kalorie, wykonywali zdrowe proste potrawy (sałatki, surówki, kanapki). Rezultatem tego przedsięwzięcia było ograniczenie przez uczniów ilości spożywanych napojów gazowanych, zastępowanie ich wodą mineralną lub sokami, świadome dokonywanie wyboru artykułów spożywczych, oraz uważna lektura etykiet informujących o zawartych w nich składnikach, a szczególnie konserwantach i sztucznych barwnikach.

Ponieważ w bibliotece szkolnej niewiele było materiałów na temat zdrowego odżywiania, powstała spontaniczna potrzeba uzupełnienia tych braków.      Uczniowie klas V opracowali indywidualnie oraz zespołowo portfolia zatytułowane „Jem zdrowo, aby zdrowo żyć”. Albumy przedstawiono na festynie, a następnie przekazano do biblioteki jako materiał edukacyjny.

Aby przekonać do potrzeby zdrowego odżywiania rodziców i mieszkańców osiedla, zorganizowaliśmy również dla nich prelekcję na temat „Wpływ żywienia na zdrowie i rozwój dziecka”. Chcąc zbadać stopień zainteresowania tą tematyką, zaplanowaliśmy badania sondażowe, którymi objęliśmy osoby wychodzące z prelekcji. Wyniki badania sondażowego dowiodły, że wybrana przez nas tematyka jest interesująca i potrzebna oraz istnieje oczekiwanie społeczności lokalnej na organizację tego typu spotkań.

Ukoronowaniem i jednocześnie podsumowaniem naszego przedsięwzięcia był festyn szkolny z okazji Dnia Ziemi. Rozpoczął się korowodem klas idących z przygotowanymi transparentami do sali gimnastycznej, gdzie odbył się apel okolicznościowy oraz wręczono nagrody i dyplomy za zwycięstwa w zorganizowanych przez nas konkursach.

Po apelu przyszedł czas na właściwą część festynu, w czasie którego uczniowie prezentowali tradycyjne potrawy regionalne połączone z degustacją, demonstrowali przygotowanie zdrowego drugiego śniadania, wystawę uprawianych ziół, kolekcji przyrodniczych, sadzonek.

Dużym zainteresowaniem w czasie festynu cieszyła się też prelekcja na temat konieczności dbania o czystość naszej planety, przygotowana dla naszych uczniów przez Ambasadę Republiki Kolumbii.

W czasie festynu zorganizowaliśmy wystawę pokazującą najciekawsze prace pokonkursowe powstałe w ramach przedsięwzięcia.

Konkursy, w których uczniowie brali udział to:

·  plastyczny na plakat lub poster o tematyce związanej z odżywianiem,

·  literacki (fraszki o zdrowym jedzeniu),

·  najciekawszy slogan w języku angielskim i języku rosyjskim,

·  hasło o tematyce „Zdrowa żywność”,

·  ekologiczny plakat propagujący segregowanie odpadów;

Najciekawsze prace literackie zostały wydane w postaci tomiku poetyckiego i włączone do zbiorów bibliotecznych.