Nagroda Złotego Pegaza

Nagroda specjalna „Złotego Pegaza”

Szkoła Podstawowa nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego w Warszawie kilkakrotnie została laureatem nagrody specjalnej Złotego Pegaza przyznawanej przez Klub Gaja za zaangażowanie i wytrwałość w działaniach w ramach akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 8 października 2010 oraz 9 października 2015 roku podczas inauguracji  Święta Drzewa w Bibliotece Narodowej.

Już ósmy rok bierzemy udział w ogólnopolskich akcjach organizowanych przez Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne Klubu Gaja.

W październiku obchodzone jest Święto Drzewa oraz dwukrotnie w ciągu roku organizowana jest akcja „Zbieraj makulaturę – ratuj konie”.

W ramach obchodów Święta Drzewa w szkole podejmowane były różnorodne formy uczestnictwa oraz sposoby zainteresowania i zaangażowania uczniów w tematykę związaną z drzewami ich znaczeniem dla ludzi, środowiska oraz koniecznością ochrony drzew.

Dołączając się do obchodów Święta Drzewa w 2008 r. uczniowie:

·    sadzili wokół  szkoły drzewa (trzy dęby czerwone oraz sosnę).

·     robili i zawieszali ,,wizytówki” z nazwami drzew wokół szkoły, aby wszyscy uczniowie, a także mieszkańcy osiedla mieli możliwość poznania gatunków drzew i ich rozpoznawania,

·     klasy czwarte i klasy pierwsze wykonywały zielniki z liści najpopularniejszych gatunków drzew,

·     klasy pierwsze wykonały ,,Album drzew” zawierający opis poszczególnych gatunków drzew iglastych i liściastych,

·     poszczególne klasy uczestniczyły w warsztatach o drzewach, a także w zajęciach terenowych w Powsinie, gdzie uczyły się rozpoznawania drzew,

·     odbyły się zajęcia - warsztaty o drzewach w Łazienkach Królewskich, organizowane przez Muzeum Jeździectwa i Łowiectwa

·      biblioteka szkolna przygotowała wystawkę publikacji, książek i albumów o drzewach,

·     organizowaliśmy dla wszystkich uczniów, konkursy plastyczne poruszające tematy związane z drzewami m.in.: ,,Drzewo moich marzeń” oraz  „Drzewo domem zwierząt”; w swoich pracach uczniowie obrazowali zależności pomiędzy drzewami a zwierzętami.

Od lat w szkole organizowana jest akcja "Zbieraj Makulaturę – Ratuj Konie”.

Społeczność szkoły dwukrotnie ciągu roku szkolnego uczestniczy w zbiórce makulatury. Od dwóch lat udaje się angażować społeczność lokalną. Uczniowie przygotowują ulotki i plakaty wyjaśniające cel akcji i zachęcające do przynoszenia makulatury do szkoły i rozwieszają je na osiedlu. Chodzą także do pobliskiego przedszkola, aby zachęcić najmłodszych do włączenia się do akcji.

Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców oraz mieszkańców osiedla udaje  się co roku uzyskać i przekazać Klubowi Gaja na rzecz ratowania koni kwotę kilkuset złotych (w ciągu ostatnich dwóch lat były to kwoty: 884 zł. i 700 zł).