Informacje o wolontariacie

W Szkole Podstawowej nr 307 im Króla Jana III Sobieskiego działa Szkolny Klub Wolontariatu „Kaktusy”, którego koordynatorem jest p. Katarzyna Golec.

Wolontariatem jest nieodpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych osób, społeczności czy organizacji. Wolontariusze świadczą wolontariat w ramach Klubu.

Wolontariuszem/wolontariuszką w Klubie może być osoba, która:

a. zawarła porozumienie o wykonywaniu świadczeń wolontariackich;

b. uzyskała zgodę rodzica/opiekuna prawnego na wykonywanie świadczeń wolontariackich;

c. jest uczniem/uczennicą klasy V -VIII.

Wolontariusze są zobowiązani do:

a. uczestniczenia w działaniach Klubu, w tym spotkaniach organizacyjnych, szkoleniach i warsztatach;

b. wykonywania świadczeń wolontariackich z należytą starannością;

c. okazywania innym szacunku, w szczególności osobom, na rzecz których wykonywane są świadczenia;

d. przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny przy wykonywaniu świadczeń;

e. dbania o powierzone materiały;

f. prowadzenia karty pracy Wolontariusza, w której zapisywany jest rodzaj świadczonych działań wolontariackich, miejsce i wymiar czasu pracy.

Wykonywanie świadczeń przez Wolontariuszy może zostać odnotowane na świadectwie szkolnym (3 punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych) w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia/uczennicy (osiągnięcia w aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu). By osiągnięcie zostało odnotowane Wolontariusz powinien zrealizować:

1. 25 godzin prac wolontariackich (obecne klasy 8, rok szkolny 2023/2024)
  2. 40 godzin (obecne klasy 7, rok szkolny 2023/2024 oraz 2024/2025)
  3. 50 godzin (pozostali uczniowie)

Uczeń/Uczennica z klasy ósmej najbardziej zaangażowany/a w działania wolontariacki w danym roku szkolnym może uzyskać tytuł „Wolontariusza Roku”.

Wolontariat można realizować:

• w świetlicy szkolnej, bibliotece i ogrodzie,
  • w sąsiadującym Przedszkolu nr 349,
  • podczas akcji organizowanych przez koordynatora wolontariatu,
  • w innych fundacjach/stowarzyszeniach pomocowych (wymagane zaświadczenie z danej organizacji potwierdzające pracę Wolontariusza, wzór zaświadczenia dostępny na stronie szkoły).

Klub działa w celach:

a. wykonywania świadczeń wolontariackich przez uczniów i uczennice;

b. zapoznania uczniów i uczennic z ideą wolontariatu oraz jej propagowania;

c. uwrażliwiania uczniów i uczennic na potrzeby innych;

d. kształtowania postaw prospołecznych;

e. wspierania umiejętności pracy zespołowej;

f. angażowania społeczności szkolnej w działania na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem.

Działalność Klubu opiera się m.in. na:

a. świadczeniu wolontariatu na rzecz środowiska szkolnego, instytucji i organizacji pozarządowych;

b. organizacji i wspieraniu zbiórek charytatywnych;

c. organizacji i wspieraniu wydarzeń sportowo-kulturalnych.

Zapraszamy!

Opiekun Koła: Katarzyna Golec