Dzień Ziemi 2012

Obchody Dnia  Ziemi - 18 maja 2012

18 maja 2012 roku w naszej szkole pod odbyły się obchody Ogólnoświatowego Dnia Ziemi. Święto to zostało ustanowione 42 lata temu w Stanach Zjednoczonych aby zwrócić uwagę na sposób w jaki my-ludzie traktujemy naszą planetę oraz uświadomić skutki naszej działalności na środowisko przyrodnicze, a przede wszystkim  wskazać sposoby zapobiegania dalszym zniszczeniom.

W naszej szkole tematyka proekologicznych zachowań poruszana jest przez cały rok na lekcjach i różnorodnych warsztatach ekologicznych. Uczniowie uświadamiają sobie jak sposób życia, działania, nawyki pojedynczego człowieka - nawet dziecka mają wpływ na naszą Ziemię.

Tegoroczne obchody Dnia Ziemi w naszej szkole odbyły się pod hasłem: „Zdrowy styl życia”.

W tym roku chcieliśmy zwrócić uwagę na nas samych, na nasz styl życia, na to, jak się odżywiamy, jak dbamy o higienę ciała i otoczenia, czy jesteśmy aktywni fizycznie.

Abyśmy mogli dbać o środowisko, najpierw musimy zadbać o siebie!

Uczniowie z klas: 1 A, 5A i 4A (zespół taneczny Seven Day’s) przygotowujący apel z okazji Dnia Ziemi w piosenkach, układach tanecznych oraz przedstawieniu chcieli zwrócić uwagę społeczności szkolnej, a szczególnie wszystkich uczniów na te aspekty życia.

Oprócz piosenek i przedstawienia na apelu odbyło się podsumowanie dwóch największych akcji ekologicznych w naszej szkole:

„Zbieraj makulaturę – Ratuj konie”, do której już dziewiąty raz nasza szkoła przystąpiła. Akcję tę organizuje Klub Gaja. Dzięki zaangażowaniu uczniów i rodziców udało nam się w tym roku szkolnym zebrać ponad 4170 kg makulatury, za które otrzymaliśmy 1042,50 zł. Uzyskane pieniądze zostaną przekazane Klubowi Gaja na rzecz ratowania koni.

Ogólnopolskiej akcji „Ratujmy kasztanowce” organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Już szósty raz wzięliśmy udział w Wielkim Kasztanobraniu. Jak co roku cała społeczność szkolna bardzo aktywnie w niej uczestniczyła. Dzięki zebranym przez nas  kasztanom  już po raz trzeci zajęliśmy I miejsce w Polsce! - zebraliśmy 4300 kg kasztanów! Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży kasztanów będą leczone kasztanowce zaatakowane przez szkodnika – szrotówka kasztanowcowiaczka.

Uczniowie którzy najbardziej zaangażowali się w obie te akcje, zostali na apelu nagrodzeni dyplomami i upominkami rzeczowymi.

Po uroczystym apelu odbył się festyn, na którym każda klasa na swoim stanowisku promowała zdrowe potrawy. Oprócz zdrowych pysznych potraw można było sprawdzić swoją formę fizyczną poprzez zabawy na stanowiskach sprawnościowych przygotowanych przez klasy.

Zarówno podczas apelu jak i festynu zarówno uczniowie jak i nauczyciele naprawdę dobrze się bawili.