Nawigacja

Miejski Program Ekologiczny 2014 Kasztanobranie 2012 Działania Sprzątanie świata Święto drzewa Dzień Ziemi 2008 Dzień Ziemi 2009 Dzień Ziemi 2010 Dzień Ziemi 2011 Dzień Ziemi 2012 Pomóżmy kasztanowcom Kasztanobranie 2009 Kasztanobranie 2010 Kasztanobranie 2011 Kasztanobranie 2012 SKLEP → WYSYPISKO Zajęcia terenowe w Wilanowie Zbieraj makulaturę - Ratuj konie Akademia 3R Projekt BEAGLE Wycieczka do Nadleśnictwa Chojnów 2013 Projekt Chlorofil 2013 Sadzenie drzew Akcje Ekokącika 2015

Ekologia

Dzień Ziemi 2008

 

 

Dzień Ziemi 2008

 

Jak co roku obchodzimy "Dzień Ziemi" w naszej szkole. W czwartek 24 kwietnia 2008 r. odbył się apel oraz festyn szkolny. Na apelu podkreśliliśmy potrzeby oszczędzania energii i innych działań na rzecz naszego środowiska.

 


W tym roku wiele dowiedzieliśmy się na zajęciach, warsztatach o globalnym ociepleniu. Klimat ociepla się. Podwyższenie temperatury może być katastrofalne w skutkach. Pozyskana wiedza przyczyniała się do zmian naszych przyzwyczajeń, mających szkodliwy wpływ na klimat.

 

 


Wiemy już, jak można pomóc naszej planecie, naszemu klimatowi, który teraz jest w potrzebie. Dlatego podejmujemy wiele potrzebnych akcji.

 

Na apelu podsumowaliśmy nasze dotychczasowe działania:

Sprzątanie Świata,

Grabienie liści,

Święto Drzewa,

Zbiórka makulatury (pod hasłem „Zbieraj makulaturę, ratuj konie”)

Pomóżmy kasztanowcom,

Psubraty,

Kids4Future,

ZZEE,

Jem kolorowo,

Zostań Psim Aniołem,

Zagrajmy w zielone z Warszawą.

 

Laureatom konkursów ekologicznym wręczyliśmy nagrody.

Zdjęcia z obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole – z apelu i festynu – w Albumie fotograficznym.

 

Geneza obchodów Dnia Ziemi

Rozwój naszej cywilizacji doprowadził do naruszenia równowagi ekologicznej Ziemi. Dopiero w końcu lat 60-tych społeczeństwa dostrzegły problemy naszej planety.

22 kwietnia 1970 roku po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych świętowano Dzień Ziemi. Celem tych obchodów jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niesie szybki rozwój cywilizacji i naruszenie równowagi między człowiekiem a środowiskiem. Na całym świecie w tym dniu są organizowane spotkania, wiece, odczyty, wystawy, marsze i demonstracje. W 140 krajach w marszach, happeningach i paradach bierze udział ponad 200 milionów osób.

 W 1990 r. Dzień Ziemi świętowano po raz pierwszy w Warszawie.

 

Co roku dzień ten obchodzony jest pod innym hasłem, które na zwracać szczególną uwagę na poszczególne aspekty związane z ochroną środowiska:

1996 „Drzewo”,

1997 „Między ziemią a niebem”,

1998 „Woda”,

1999 „Nawet ptakom potrzebna jest ziemia”,

2000 „Czysta Ziemia - Czysta Energia”,

2001 „Czysta Energia - Czysta Woda”,

2002 - "Szlaki natury, szlaki kultury”,

2003 „Woda”,

2004 „Dary Ziemi”,

2005 „Zrównoważony rozwój”,

2006 „Rzeka”,

2007 „Ziemia Odzyskana”

2008 „Klimat w potrzebie”.

 

Idea tegorocznego Dnia Ziemi „Klimat w potrzebie” nawiązuje bezpośrednio do problemu degradacji ekosystemów spowodowanej efektem cieplarnianym.

 




Obchody Dnia Ziemi – 2007r.

 

       W sobotę 21 kwietnia odbył się festyn z okazji Dnia Ziemi. Uczestniczyli w nim uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, rodzice oraz mieszkańcy osiedla. Celem festynu było ukazanie piękna i bogactwa naszej planety oraz potrzeby jej ochrony.

         Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły swoich ulubieńców. Na korytarzach zaroiło się od zwierząt hodowanych przez uczniów. Można było obejrzeć przedstawicieli niemal wszystkich grup kręgowców: rybki akwariowe, żółwie, papużki, króliki, chomiki, szczury oraz świnki morskie. Nie zabrakło również bezkręgowców. Szczególne zainteresowanie wzbudził piękny okaz ślimaka afrykańskiego.

         Uczniowie zaprezentowali też swoje wspaniałe kolekcje okazów przyrodniczych – niezwykle barwne zbiory muszli, minerałów oraz szkieletów koralowców. Jeden z chłopców zgromadził kilkanaście pancerzyków jeżowców. Przygotowane przez uczniów karty hodowców i kolekcjonerów umożliwiły poznanie wielu ciekawostek z życia zwierząt. Dzieci dzieliły się swoimi doświadczeniami na temat pielęgnacji podopiecznych, a zwierzęta „zawierały znajomości”.

         Nie zabrakło również wielu interesujących roślin. Uczniowie sprzedawali sadzonki samodzielnie wyhodowanych ziół. Uczeń z klasy 4C – Maciek Kutrowski zaprezentował ciekawą kolekcję kaktusów, a uczennica klasy 4B – Krysia Maciejewska okazy roślin przywiezione z Grecji.

         Ważnym punktem programu były porady na temat ZSEE (zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego). Uczniowie klas piątych przygotowali specjalne stoisko z materiałami na temat szkodliwego wpływu złomu elektrycznego i elektronicznego na środowisko. Dzielili się swoją wiedzą o tym, jak należy chronić Ziemię przed ZSEE. Rozdali rodzicom i gościom ponad sto samodzielnie wykonanych ulotek informujących o zasadach postępowania z ZSEE. Dwóch uczniów z klasy 5A – Michał Jędras i Mateusz Cytacki odegrało scenkę na temat zagrożeń, jakie powoduje ZSEE dla środowiska i człowieka.

         W czasie imprezy można było posłuchać piosenek ekologicznych w wykonaniu naszych uczniów. Dzieci z klas drugich zaprezentowały utwór „Zdrowym być”, do którego samodzielnie napisały słowa. Uczennica z klasy 6A – Edyta Woźna zaśpiewała „Piosenkę o Ziemi”, której autorką jest również nasza uczennica – Zuzanna Mikołajczyk z klasy 2B.

         Dużą przyjemność sprawił uczestnikom festynu kiermasz żywności ekologicznej. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś smacznego. Uczniowie zachęcali do spożywania zdrowych pokarmów – surówek, kanapek z kiełkami roślin, soków warzywnych i owocowych.

         Na miłą atmosferę panującą w czasie imprezy wpłynęły również piękne postery, wykonane przez uczniów na temat segregacji odpadów i postępowania z ZSEE, zdobiące ściany korytarzy szkolnych.

         Pieniądze zebrane ze sprzedaży żywności i sadzonek roślin zostały przeznaczone na Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, działające w naszej szkole.

 

Ponieważ w tym roku hasło przewodnie obchodów Dni Ziemi to: Ziemia odzyskana, aby pokazać, że idee tego hasła są żywe w naszej szkole przez cały rok, daliśmy temu wyraz w czasie festynu, wystawiając krótką scenkę przygotowaną przez uczniów klas piątych dotyczącą segregacji odpadów.

Dzieci rozdawały samodzielnie przygotowane kwiaty z papieru z hasłami ekologicznymi propagującymi selektywną zbiórkę odpadów. Aby uświadomić odwiedzających nasz festyn, zachęcić do mniejszego korzystania z toreb plastikowych (które w środowisku rozkładają się setki lat) , uczniowie klasy 1c przygotowali torby materiałowe i zachęcali do świadomych zakupów.

W czasie festynu gościliśmy koordynatorów projektu:  „Sklep Wysypisko: Ulica jednokierunkowa?. Projekt ten realizujemy od kilku miesięcy. Jego celem jest kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów oraz osobistej odpowiedzialności za środowisko ze szczególnym uwzględnieniem problemów nasilającej się konsumpcji i wzrastającej ilości odpadów.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 307 im. Króla Jana III Sobieskiego w Warszawie
    ul. Barcelońska 8
  • 22 842 42 61
    22 842 18 98

Galeria zdjęć