Pomóżmy kasztanowcom

Od wielu lat zajmujemy się kasztanowcami, które zostały zaatakowane przez groźnego szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka. Pani Małgorzata Szczęsna prowadzi zajęcia terenowe według własnego programu ,,Tajemnice kasztanowca”.

Program przewidziany jest do realizacji we wszystkich porach roku w miejscach, gdzie rosną kasztanowce.

Cykl składa się z  pięciu tematów:

• „Kim jestem?” – poznajemy naszego bohatera Kasztanowca,
  • „Co robię, gdy jest zima?”,
  • „Obudziłem się- czy to już wiosna?”,
  • „Jaka jest tajemnica moich kwiatów”,
  • „Mój kolczasty sekret”.

W czasie warsztatów uczniowie nawiązują bliższy, bardziej osobisty kontakt z otaczającą go naturą. Czerpią przyjemność z możliwości tego kontaktu. Uwrażliwiają się na sprawy dotyczące przyrody. Rozpoznają gatunki drzew po liściach, kwiatach, owocach. Pomagają kolegom, uczą się współdziałać w grupie.

Zdjęcia prezentują nam, jak wyglądają takie zajęcia.

Najpierw przeprowadzamy w grupie ,,wywiad’’ z kasztanowcem.

Może kora drzewa powie o nim coś więcej?

Mierzymy obwód drzewa, aby ustalić jego wiek.

To małe drzewko to też kasztanowiec - warto się nim zająć.

Co roku w październiku przyłączamy się do Ogólnopolskiej akcji "Pomóżmy kasztanowcom".

Przeprowadziliśmy 4 kasztanobrania.

Jesteśmy Superzbieraczami! Zebraliśmy około 1 tony kasztanów! Jesteśmy najlepsi w Warszawie!!!

Najlepsze klasy:

• 2a - 260kg ,
  • 5b - 170kg ,
  • 5c - 115kg.

Superzbieracze:

• Amanda Orzechowska - 70kg
  • Piotr Maksymowicz - 57,5kg
  • Beata Wronowska - 32kg

Firma, która odebrała od nas zebrane kasztany, zakupiła szczepionki, które uratują następne drzewa.

W listopadzie, jak co roku, uczniowie kół przyrodniczo-ekologicznych klasy 5c i 5b grabili liście kasztanowców wokół naszej szkoły.

W ten sposób dbamy, aby  szrotówek kasztanowcowiaczek nie rozprzestrzeniał się.

Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.

Wyniki wielkiego kasztanobrania w 2007 roku:

I zbiór kasztanów- 1 tona 520 kg, II zbiór - 630 kg. Razem 2 tony 150kg.
Za 1kg kasztanów firma zapłaciła Fundacji Nasza Ziemia 60 gr., więc my możemy ratować kasztanowce za kwotę 3583 zł.
Dziękujemy wszystkim uczniom i przyjaciołom szkoły, którzy zbierali z nami kasztany!!!!!

Wyniki wielkiego kasztanobrania w 2006 roku:

W 2006 roku wspólnie pozyskaliśmy 5 tysięcy złotych na ochronę i leczenie
kasztanowców niszczonych przez szrotówka kasztanowcowiaczka.
Przypominam, że zebraliśmy prawie tonę kasztanów i zajęliśmy I miejsce w

Warszawie. Zaangażowało się 68 placówek oświatowych z całej Polski.

W tym roku zbieramy i sprzedajemy kasztany firmie ASTEX, która
przekazuje je na wyrób leków na serce.