Pomoc Psychologiczno-Pedagogiczna

Regulamin biblioteki szkolnej

Regulamin wypożyczalni

1.  Z wypożyczalni mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.

2. Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki na okres dwóch tygodni (w tym tylko jedną lekturę obowiązkową).

3. Okres wypożyczenia książki może zostać przedłużony na prośbę czytelnika, jeżeli nie ma na tę książkę zapotrzebowania.

4. Czytelnik może wypożyczyć książki wyłącznie na swoje nazwisko.

5. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik jest zobowiązany odkupić taką samą lub inną uzgodnioną z bibliotekarzem.

6. Wszystkie wypożyczone książki muszą być zwrócone do biblioteki na dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego.

Regulamin czytelni

1.  Z czytelni może korzystać każdy uczeń naszej szkoły, nauczyciel, pracownik administracji, rodzic lub absolwent naszej szkoły.

2. Każdy odwiedzający wpisuje się do zeszytu odwiedzin.

3. W czytelni należy zachować ciszę.

4. Wykorzystane czasopisma odnosi się na ustalone miejsce, książki oddaje się bibliotekarzowi.

5. Niektóre wydawnictwa z księgozbioru podręcznego (książki popularnonaukowe) mogą być wypożyczone do domu pod koniec pracy biblioteki, pod warunkiem zwrotu następnego dnia przed lekcjami.

Zasoby biblioteki

Księgozbiór biblioteki liczy 17.000 woluminów.

Biblioteka prenumeruje czasopisma: „Świerszczyk”, „Świat Nauki”, „Świat Techniki”, „Wiedza i Życie”, „Młody Technik”.

Praca pedagogiczna

1.  W bibliotece działa Koło Przyjaciół Biblioteki. Uczniowie pomagają w ciągu całego roku w zaplanowanych pracach (dyżury w wypożyczalni, konserwacja księgozbioru, kalendarz rocznic, pielęgnacja zieleni). Członkowie koła pomogli także w przeprowadzeniu uroczystego pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych.

2. Biblioteka kształtuje zainteresowania czytelnicze, prowadząc różne formy pracy z czytelnikami.

3.  Ważnym zadaniem biblioteki są działania wychowawczo-opiekuńcze:

-    opieka wychowawcza nad uczniami przebywającymi na terenie biblioteki;

-    opieka w czasie wycieczek bibliotecznych, np. klasy szóste w I semestrze zwiedziły Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Warszawie, uczestniczyły także w lekcji bibliotecznej dotyczącej umiejętności korzystania z katalogów kartkowych i umiejętności poszukiwania w komputerowych bazach danych;

-     gromadzenie i propagowanie materiałów na temat patrona szkoły.

Działalność informacyjna biblioteki

1. Udzielanie informacji:

-  bibliograficznej, bibliotecznej i rzeczowej (bezpośrednio)

-  korzystanie z Internetu w zakresie wyszukiwania informacji

Współpraca ze środowiskiem lokalnym

Biblioteka nasza nawiązała współpracę z:

1.      Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką (ul. Smyczkowa)

2.     Wypożyczalnią dla Dorosłych i Młodzieży nr 122

3.     Przedszkolem „Barcelonka”

4.     Zespołem Samokształceniowym Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Mokotowa

5.     Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym nr 2 w Rembertowie

6.     Pogotowiem Opiekuńczym nr 2 (Bonifacego 81)