Aktualności Sprzątaj po swoim psie Góra Grosza Adopcja na odległość Jem zdrowo... Smak zdrowia Psu Braty Spotkania autorskie i warsztaty teatralne Wycieczka na stadion Legii Citizens of the future Bezpieczna energia Mamo, tato, wolę wodę! Poznaj bezpieczny Internet Olimpiada pływacka Karta rowerowa Zbieraj makulaturę – ratuj konie!” Dostrzec innych - współpraca z UNICEF Wycieczka do Polsatu Wycieczka do piekarni Pomagamy zwierzętom w schronisku Trzystasiódemka na Wielkiej Wystawie Pilkarskiej Psia Gwiazdka 2012 Karta rowerowa 2013 Bieg przez Pola 2013 Tworzymy Pegaza z Klubem Gaja 2013 Kuźnia Twórczych Pomysłów Wycieczka do Karpacza Rajd Palmiry 2014 Prawa Dziecka Psia Gwiazdka

Przedsięwzięcia

Rajd Palmiry 2014

Rajd Palmiry

Cmentarz w Palmirach to miejsce pamięci narodowej, gdzie hitlerowscy okupanci zamordowali prawie dwa tysiące osób narodowości polskiej i żydowskiej. Największa masakra miała miejsce w dniach 20-21 czerwca 1940 roku, kiedy to w ramach tzw. akcji AB rozstrzelanych zostało co najmniej 358 więźniów Pawiaka, w tym wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej.

W dniach egzekucji Niemcy stosowali zwiększone środki ostrożności tj. miejsca kaźni otaczały wzmocnione patrole wojska i żandarmerii, które nie wpuszczały nikogo do lasu, a pracowników leśnych zwalniano na te dni do domów.

Maskowano później w różny sposób masowe groby np. sadzeniem młodników. Pomimo to miejsca zbrodni były podpatrywane i zaznaczane przez miejscową ludność. Niewykluczone, że nie wszystkie zostały znalezione.

W pobliżu cmentarza otwarto Muzeum Walki i Męczeństwa, gdzie wystawiane są eksponaty związane z wrześniem 1939 roku, konspiracją i walkami partyzanckimi na terenie Puszczy Kampinoskiej oraz dokumenty i rzeczy znalezione w czasie ekshumacji.

W hołdzie pomordowanym, w naszej szkole, co roku organizowany jest tzw. „Rajd Palmiry”, w którym biorą udział nauczyciele, uczniowie i rodzice. Marsz trwa kilka godzin, ciągnie się drogami i ścieżkami Kampinoskiego Parku Narodowego. Po dotarciu na miejsce zlotu uczestnicy są częstowani grochówką żołnierską, kawą i herbatą. Wokół palą się ogniska, na których można upiec kiełbaski. Harcerze organizują gry zespołowe. Potem  zapalane są znicze na grobach wszystkich pomordowanych.

O godzinie 18:00 na cmentarzu w Palmirach rozpoczynają się główne uroczystości, w których oprócz uczestników zlotu biorą udział żołnierze i kombatanci. Odbywa się uroczysty apel poległych, składane są wieńce, kompania reprezentacyjna oddaje salwy honorowe z karabinów.

Jest to bardzo wzniosłe przeżycie, dlatego wraz z rodzicami, uczestniczymy w nim już po raz kolejny.

Paula Rojek z 5b