Projekt Chlorofil 2013

Projekt Chlorofil „Bogactwo przyrody Mazowsza”

warsztaty edukacji ekologicznej – 03.10.2013 r.

Dnia 03.10.2013 r. w klasach czwartych odbyły się warsztaty edukacji ekologicznej w ramach Projektu Chlorofil, który obejmuje cykl zajęć dla dzieci pt. „Bogactwo przyrody Mazowsza”. Podczas kreatywnej edukacji ekologicznej uczniowie otrzymali ciekawe informacje o dziesięciu gatunkach chronionych w Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Bohaterami warsztatów były następujące zwierzęta.

Ptak z rodziny chruścieli  - DERKACZ.

Motyl wilgotnych łąk i nadrzecznych lasów – CZERWOŃCZYK NIEPAREK.

Owadożerny nietoperz – BOROWIACZEK.

Jaskrawozielona ważka różnoskrzydła – TRZEPLA ZIELONA.

Owad należący do chrząszczy ksylofagów, czyli takich, których larwy odżywiają się spróchniałym drewnem – PACHNICA DĘBOWA.

Ogoniasty płaz z rodziny salamandrowatych, ziemnowodnych – TRASZKA GRZEBIENIASTA.

Ryba żyjąca w wodach o mulistym dnie – PISKORZ.

Ptak rybożerny – ZIMORODEK.

Sowa, która buduje gniazdo na ziemi, wśród rozległych łąk – USZATKA BŁOTNA.

Ssak o cętkowanym futrze, mocnych łapach i z krótkim ogonem – RYŚ.

Wystarczył biały płócienny ekran i punktowe źródło światła, np. lampa. Uczniowie występowali pomiędzy źródłem światła a ekranem. Podczas pokazu korzystali z przygotowanych przez siebie sylwetek zwierząt, które zostały wycięte i naklejone na bagietkę drewnianą o długości ok. 20cm.

Teatr Cieni pomagał uczniom w tworzeniu ciekawych opowieści o zwierzętach z Czerwonej Księgi.