Projekt BEAGLE

Rok 2010 został ogłoszony Światowym Rokiem Różnorodności Biologicznej ONZ. Jedną z form obchodów, a zarazem sposobem podnoszenia świadomości społecznej są programy edukacyjne. Właśnie takim programem jest ogólnoeuropejski projekt BEAGLE, który w Polsce nadzorowany jest przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego.

W marcu tego roku nasza szkoła również przyłączyła się do projektu BEAGLE.

Jest to powszechnie dostępny w Internecie projekt dotyczący różnorodności biologicznej, otwarty dla wszystkich szkół w Europie. Ma on na celu pomoc w zrozumieniu znaczenia różnorodności biologicznej oraz obserwację zmian klimatycznych i ich wpływu na przyrodę.

Uczestnictwo polega na wybraniu przez uczniów drzewa i prowadzeniu obserwacji faz fenologicznych czyli sezonowych zmian, jakie zachodzą w życiu drzew przez cały rok.

Uczniowie swoje obserwacje rejestrują w Internecie na stronach projektu i mogą również porównywać je z wynikami obserwacji z innych szkół w Europie.

W naszej szkole obserwacjami zajęli się uczniowie koła ekologiczno -przyrodniczego prowadzonego przez p. Ewę Tlałkę. Spośród drzew rosnących wokół naszej szkoły uczniowie do obserwacji wybrali dwa kasztanowce. Nadali im również imiona - na cześć imion dzieci Króla Jana III Sobieskiego kasztanowce otrzymały imiona: KUBUŚ I MARYSIA.

Obserwacje początkowej fazy fenologicznej związanej z pojawieniem się pąków liściowych zostały już zarejestrowane na stronie internetowej www.beagleproject.org Zostały zamieszczone również zdjęcia "naszych kasztanowców".

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tej strony internetowej!