Nasze prace

Konkursy literackie

”Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” - praca wyróżniona na XIII Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży Mokotowa

Zalety czytania książek

Przez ostatnie lata, kiedy coraz to nowsze technologie wchodziły w życie, chęć czytania książek powoli zanika. Większość "nowoczesnych” uczniów jest tak pochłonięta graniem w gry komputerowe i oglądaniem filmów, że nie ma już czasu na czytanie książek. A szkoda! Według mnie ani gry komputerowe, ani filmy nie przynoszą dzieciom i młodym ludziom tyle korzyści, co czytanie książek.

Przede wszystkim stanowi ono świetną gimnastykę dla naszego mózgu – wzbogaca nasze słownictwo, wpływa pozytywnie na umiejętność wypowiadania się, poszerza naszą wiedzę o świecie, w którym żyjemy, o innych ludziach. Podczas czytania lektur ćwiczymy też koncentrację i pamięć.

Dla mnie najważniejsze jest jednak rozwijanie wyobraźni. Kiedy czytam książkę, mogę wcielić się w każdego bohatera i przeżywać emocje, które są opisane w książce, zwiedzić dowolne miejsce na świecie, spotykać ciekawych ludzi i przeżywać niezliczoną ilość przygód. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Oglądanie filmów sprawia, że jako widz jestem tylko gdzieś obok, obserwuję to, co się dzieje, ale w tym nie uczestniczę. To jak oglądanie zabawy innych dzieci, a nie uczestniczenie w niej. Natomiast czytając ciekawą książkę zawsze ,,wciągam się” w jej akcję, czuję, jakbym była częścią tej historii, czasem wymyślam inne scenariusze zdarzeń, zastanawiam się „co by było, gdyby…”, co sama bym zrobiła na miejscu bohaterów. Bawię się swoją wyobraźnią, tworzę w głowie swoje własne historie inspirując się czytaną opowieścią. W taką zabawę można też włączać inne osoby - rodziców, rodzeństwo lub najlepszą przyjaciółkę. Możemy razem czytać książkę lub też po jej przeczytaniu opowiedzieć drugiej osobie, podzielić się z nią swoimi wrażeniami i odczuciami, wspólnie udawać, że jesteśmy bohaterami tej powieści. Dzięki książkom poznajemy też wtedy lepiej inne osoby, ponieważ rozmawiając o niej lub snując na jej podstawie własne historie i przygody możemy zobaczyć, jakie poglądy ma druga osoba, co najbardziej lubi, o czym marzy.

Odkąd pamiętam, zawsze lubiłam czytać książki. Dla mnie to najlepszy sposób na zabicie nudy. Polecam wszystkim takie spędzanie wolnego czasu – to naprawdę świetna zabawa. Do tego jest możliwa w dowolnym miejscu – w domu, w parku, w samochodzie lub autobusie, w czasie przerwy między lekcjami. A co najważniejsze - dostępna dla każdego za darmo dzięki licznym bibliotekom publicznym. Dlatego korzystajmy z tego jak najczęściej!

Maja Szymańska, klasa 6b