Kryteria oceniania - klasy 4-8 Zasady oceniania w 1-3 Zasady oceniania w 4-8

Zasady oceniania w 1-3

JĘZYK ANGIELSKI

Ogólne zasady:

1. Uczniowie przynoszą na każdą lekcję podręcznik, ćwiczenia, zeszyt i przybory szkolne (długopis, ołówek, klej! nożyczki!).
  2. Aktywność podczas lekcji może być nagrodzona oceną.
  3. Zadania w zeszycie i ćwiczeniach podlegają ocenie.
  4. Nieprzygotowania zgłaszamy przed lekcją.
  5. Każdy moduł tematyczny kończymy testem zapowiedzianym z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
  6. Uczeń nieobecny na teście ma obowiązek napisania go w następnym, uzgodnionym z nauczycielem terminie.
  7. Ocena semestralna i końcowa jest wyznacznikiem wiedzy, umiejętności ucznia, aktywności i zaangażowania w prace na lekcji. Wynika z ocen cząstkowych zdobytych przez ucznia w toku zajęć edukacyjnych, lecz nie jest średnią arytmetyczną z tychże ocen.

Uczeń na zajęciach oceniany jest za:

·         Przygotowanie do lekcji

·         Aktywność w czasie zajęć

·         Prawidłowe reakcje na polecenia nauczyciela

·         Znajomość słownictwa

·         Testy

·         Wypowiedzi, reagowanie

·         Zadania domowe

Kryteria ocen:

1. W klasach I-III w ocenianiu semestralnym stosuje się ocenę opisową.
  2. Przy ocenianiu bieżącym w klasach I-II wykorzystana jest następująca gradacja ocen:

A –

·         Uczeń bardzo dobrze opanował wiadomości i umiejętności określone programem nauczania w danej klasie. Swobodnie posługuje się zdobytą wiedzą. Zna i poprawnie stosuje poznane słownictwo. Zna piosenki i rymowanki.

·         Z łatwością rozumie treści wysłuchanych nagrań.

·         Właściwie reaguje na polecenia nauczyciela i potrafi samodzielnie wydawać niektóre z nich.

• Wykazuje się dużą samodzielnością. Potrafi bez pomocy nauczyciela wykonać typowe zadania.
    • Jest zawsze przygotowany do zajęć.
    • Praca wykonana jest na wysoką poziomie.
    • Wykazuje inicjatywę i zaangażowanie.
    • Ze sprawdzianów otrzymuje od 86 do 100%.

B –

·         Uczeń w stopniu dobrym opanował wiadomości i umiejętności przewidziane programem nauczania w danej klasie. Dobrze posługuje się zdobytą wiedzą. Zna i zazwyczaj poprawnie stosuje poznane słownictwo. Zna większość piosenek i rymowanek.

·         Rozumie większość wysłuchanych nagrań.

·         Najczęściej właściwie reaguje na polecenia nauczyciela i potrafi samodzielnie wydawać niektóre z nich.

·         Umie samodzielnie pracować z podręcznikiem, popełnia nieliczne błędy, które po wskazaniu przez nauczyciela potrafi samodzielnie poprawić.

·         Jest przygotowany do zajęć.

·         Praca wykonana jest na dobrym poziomie.

·         Wykazuje aktywność i zaangażowanie.

·         Ze sprawdzianów otrzymuje od 71 do 85%.

C  -

·         Uczeń opanował podstawowe wiadomości i umiejętności przewidziane programem nauczania w danej klasie. Ma braki w znajomości słownictwa. Nie zna wszystkich piosenek i rymowanek.

·         Ma problemy z samodzielnym rozumieniem  wysłuchanych nagrań.

·         Nie zawsze poprawnie  reaguje na polecenia nauczyciela

·         W pracy popełnia popełnia błędy. Wymaga wsparcia i pomocy nauczyciela.

·         Czasami jest nieprzygotowany do zajęć, podczas których stara się jednak aktywnie uczestniczyć.

·         Ze sprawdzianów otrzymuje od 50 do 70%.

D –

·         Uczeń ma trudności w opanowaniu wiadomości umiejętności, ale nie przekreśla to możliwości uzyskania wiedzy i umiejętności w klasie programowo wyższej. Ma duże braki w znajomości słownictwa. Nie zna wielu piosenek i rymowanek.

·         Ma poważne problemy z samodzielnym rozumieniem tekstów.

·         Nie rozumie większości poleceń nauczyciela.

·         W pracy są liczne błędy.

·         Często nie przejawia ochoty do przyswajania wiadomości.

·         Ze sprawdzianów otrzymuje od 30 do 49%.

E –

·         Uczeń nie opanował podstawowych podstawowych wiadomości i umiejętności na danym poziomie nauczania.

·          Brak postępów.

·         Nie potrafi wykonać zadania nawet z pomocą nauczyciela.

·         Ze sprawdzianów otrzymuje od 0 do 29%.

1. W klasie trzeciej przy ocenianiu bieżącym nauczyciel wystawia oceny według skali ustalonej dla uczniów klas IV-VI:

a)      6 – celujący otrzymuje uczeń , który posiada szeroki zasób wiedzy i umiejętności, samodzielnie i twórczo wykonał pracę, rozwija swoje zdolności.

b)      5 – bardzo dobry otrzymuje uczeń , który ma szeroki zasób wiedzy i umiejętności. Pracę wykonuje samodzielnie, starannie i bardzo dobrze.

c)      4 – dobry otrzymuje uczeń, który prezentuje duży zasób wiedzy i umiejętności. Prace wykonuje z nielicznymi błędami lub z niewielka pomocą nauczyciela.

d)     3 – dostateczny otrzymuje uczeń, który posiada wiedze i umiejętności ale w pracy popełnia liczne błędy. Często wymaga pomocy nauczyciela.

e)      2 – dopuszczający otrzymuje uczeń, który ma zaległości w opanowaniu wiadomości i umiejętności, ale nie przekreślają one możliwości uzyskania przez ucznia wiadomości w ciągu dalszej nauki. Uczeń popełnia liczne błędy, pracuje zazwyczaj ze wsparciem nauczyciela.

f)       1 – niedostateczny otrzymuje uczeń, który posiada bardzo mały zasób wiedzy i umiejętności, co uniemożliwia mu zdobywanie dalszych umiejętności. Uczeń nie wykonuje zadań nawet z pomocą nauczyciela, rodziców i opiekunów.