Strony przedmiotu etyka

O przedmiocie

Etyka, czyli czym zajmować się będziemy na naszych zajęciach?

Czym jest etyka? Komu i w jakim celu jest ona potrzebna? Każdy z nas zadaje sobie czasami takie pytania  i jeśli nawet nie potrafimy podać precyzyjnej jej  definicji, to każdy z nas w większej lub mniejszej mierze  wie, o czym etyka traktuje. Domyślamy się że jest w niej mowa o tym, co dobre a co złe, co czynić a czego unikać. Odnajdujemy w niej takie zagadnienia jak: człowiek, szczęście, normy moralne, wady czy zalety.

Nasze zajęcia polegać będą na przybliżaniu (w oparciu o tezy sławnych filozofów) i zrozumieniu, co to znaczy żyć według norm etycznych.  Program realizować będziemy zwracając szczególną uwagę na wszechstronny rozwój uczniów, na rozwijaniu ich świadomości o sobie jako człowieku, na umiejętności doskonalenia kontaktów międzyludzkich opartych na przyjaźni i wzajemnym szacunku. Będziemy się starać, by młody człowiek zdobył doskonałe przygotowanie do rozpoznania i weryfikacji właściwych postaw moralnych zarówno w życiu osobistym jak i moralnym.

Przygotowany do tego program w klasach 1-3 opierać się będzie głównie na literaturze dziecięcej, która w obrazowy sposób oddziałuje na dziecko i stymuluje jego rozwój. W klasach 4-6 opierać się będziemy na tekstach filozoficznych.

Joanna Kozyra Ziółkowska

Zajęcia w roku szkolnym 2016/2017 odbywają się w piątek o 14.35 - na 8 lekcji (klasy 4-6) i 15.25 - 9 lekcji (klasy 1-3).