Kamishibai w naszej bibliotece

Kamishibai to forma opowiadania, która wywodzi się z Japonii.  Wymyślili ją w XII w. buddyjscy mnisi. Korzystali z niej wędrowni handlowcy-gawędziarze, by zachęcić dzieci do zakupu słodyczy. Jeździli  specjalnie przygotowanymi rowerami. Z tyłu był mały drewniany teatr, w którym przedstawiali swoje opowiadania. Dzieci, które kupiły cukierki, mogły liczyć na najlepsze miejsca do oglądania i słuchania.
Współcześnie ta niewielka, drewniana scena wykorzystywana jest do celów edukacyjnych w szkołach i przedszkolach  Europy, USA i Kanady, a także w Polsce.
Kamishibai wspiera kształcenie w wielu kierunkach. Nowe opowiadania mogą tworzyć dorośli i dzieci, indywidualnie, w parach, w małych grupach lub jako projekt całej klasy. Wystarczy umieścić teatrzyk na stoliku, rozłożyć drzwiczki i zacząć spektakl.  Tu czytaj więcej