Projekt edukacji globalnej

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Postaw na rozwój. Zrównoważony!” realizowanym przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej.
Klasy IVa, IVb i IVd wzięły udział w warsztatach z edukacji globalnej – „Daleko do wody”, poprowadzonych przez trenerkę edukacji globalnej z ramienia „Źródeł”. Poruszana tematyka obejmowała prawa człowieka i prawo do rozwoju, dostęp do wody oraz odpowiedzialną konsumpcję.

Poruszana tematyka obejmowała prawa człowieka i prawo do rozwoju, dostęp do wody oraz odpowiedzialną konsumpcję. Celem zajęć warsztatowych było uświadomienie znaczenia wody w życiu codziennym, ukazanie problemów z dostępem do wody pitnej, przybliżenie negatywnych stron butelkowania wody, motywowanie do oszczędzania wody oraz kreowanie wśród uczniów i uczennic postawy odpowiedzialności i solidarności z mieszkańcami krajów Globalnego Południa.

Uczniowie stawiali sobie pytania „Skąd pochodzą nasze ubrania?”, „Czy warto kupować truskawki w lutym?”, „Ile litrów wody potrzeba by wyprodukować jeden T-shirt?”, „Co to jest wirtualna woda?”, „Jak pobierana jest woda z Wisły?”. Poznali bliżej „Grubą Kaśkę” i „Chudego Wojtka”, szukali współzależności pomiędzy Globalną Północą i Globalnym Południem, dostrzegając swój indywidulany wpływ na resztę świata.