Warsztaty nad Wisłą

Dnia 13 maja 2015 r. uczniowie klas 1a i 2b z paniami Małgorzatą Szczęsną i Kariną Jedynak oraz opiekunami wzięli udział w projekcie "Wisła - poznaj, poczuj, pomyśl", prowadzonym przez Fundację Rok Rzeki Wisły przy wsparciu Biura Edukacji miasta stołecznego Warszawy.
Były to pięciogodzinne zajęcia w terenie podzielone na trzy bloki tematyczne: spacer przyrodniczy, warsztaty wikliniarskie oraz warsztaty budowy koła wodnego. Odbyły się na warszawskich plażach wiślanych (Poniatówka, Plaża Saska) oraz w ich okolicach.
W czasie warsztatów wikliniarskich uczniowie przy pomocy instruktora tworzyli własne konstrukcje. Umożliwiały to wierzbowe witki, które należą do grupy patyków o szczególnych właściwościach: długie pręty/pruty z łatwo odchodzącą łupką, odkrywającą białe wnętrze rośliny były elastyczne co pozwalało na uzyskanie dowolnych kształtów. Dzieci budowały koło wodne łopatkowe i badały moc jego wykorzystania.
W czasie spaceru edukacyjnego nadwiślanym lasem łęgowym, który przez to, że mieści się w sercu dużego miasta, jest przyrodniczym fenomenem na skalę europejską, uczniowie oswajali się z naturą, ćwiczyły uwagę, spostrzegawczość i orientację w terenie. Wsłuchały się w opowieści o rzece w wielkim mieście i jej samooczyszczaniu, by wspólnie wybudować model naturalnego filtra wodnego. Przez udział w zabawach i grach terenowych zachęciły się do odkrywania piękna i znaczenia dzikiej Wisły w Warszawie.

Więcej informacji: www.rokwisly.pl/wisla-poznaj-poczuj oraz w albumie fotograficznym